Trwa ładowanie...

Nowe hydrożelowe kondomy mogą zrewolucjonizować walkę z HIV

Eksperci uważają, że nowe hydrożelowe prezerwatywy pomogą w globalnej walce z HIV. Grupa naukowców z Teksasu pracuje nad stworzeniem nowego typu kondomu.

Projekt nie jest wykonany z lateksu, lecz z nowego materiału – trwałego, elastycznego polimeru, nazywanego hydrożelem.  Ten surowiec jest obecnie szeroko wykorzystywany w produkcji soczewek kontaktowych i innych materiałów medycznych.

Dr Mahua Choudhry, profesor z Texas A&M Health Science Center Irma Lerma Rangel College of Pharmacy twierdzi, że wielu ludzi jest uczulonych na lateks, dlatego jej zespół postanowił wypróbować nowy materiał.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Z badań przeprowadzonych w ostatnim roku wynika, że na świecie żyje 36,9 mln ludzi z HIV , w tym czasie pojawiło się też ok. 2 mln nowych zakażeń. Wirus, który powoduje AIDS, jest powszechnie przenoszony drogą płciową. Podczas gdy terapia antyretrowirusowa przekształciła chorobę śmiertelną w przewlekłą, to i tak 1,2 mln ludzi zmarło w 2014 roku z powodu dolegliwości powiązanych z AIDS.

Dr Choudhry powiedziała, że chociaż prezerwatywy odgrywają kluczową rolę w ochronie przed transmisją wirusów, to nie jest to też perfekcyjne rozwiązanie. Dodała, że bardzo istotne jest, aby ludzie chcieli ich używać.

Aby wspomóc działanie ochronne modelu hydrożelowego, naukowcy włączyli w jego strukturę antyoksydant roślinny, który ma właściwości antywirusowe. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy prezerwatywa pęka. Jeśli dojdzie do "wypadku", antyoksydant zostanie uwolniony, co ochroni przed replikacją wirusa HIV. Substancja ma też właściwości, które mogą zwiększyć doznania seksualne poprzez fizjologiczną stymulację, co pozwoli utrzymać erekcję.

Dr Choudhry dodała: – Jeśli odniesiemy sukces, to działania prewencyjne przeciw HIV zostaną zrewolucjonizowane. Naszym celem nie jest jedynie stworzenie nowego materiału do produkcji prezerwatyw chroniącego przed HIV, ale również zwalczenie tego wirusa, jeśli to możliwe.

Dzięki projektowi nowego typu prezerwatywy dr Choudhry została jedną z 54 osób, które otrzymały nagrodę the Grand Challenge in Global Health fundowaną przez the Bill&Melinda Gates Foundation, która współfinansuje osoby chcące rozwiązać utrzymujące się problemy ze zdrowiem na świecie.

Obecnie projekt przechodzi proces patentowy, a dr Choudhry ma nadzieję, że nowa prezerwatywa wkrótce będzie dostępna.

 

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza