Trwa ładowanie...

Nowelizacja prawa farmaceutycznego

Avatar placeholder
07.06.2014 01:39
Nowelizacja prawa farmaceutycznego
Nowelizacja prawa farmaceutycznego

Sejm uchwalił nowelizację prawa farmaceutycznego, która szeroko definiuje sprzedaż wysyłkową, dzięki czemu nie będzie już możliwości kupienia przez Internet leków na receptę. Wprowadza również zmiany dotyczące badań klinicznych...

spis treści

1. Internetowa sprzedaż leków

Prawo farmaceutyczne zezwala na sprzedaż wysyłkową leków bez recepty. Zdarza się jednak, że apteki sprzedają również farmaceutyki wydawane z przepisu lekarza, które często zamawiane są przez pacjentów drogą elektroniczną. Przy takiej formie sprzedaży wykorzystuje się kurierów, działających jako pełnomocnicy pacjenta. To właśnie kurier w imieniu pacjenta odbiera lek w aptece. Jednakże pomijając etap bezpośredniego kontaktu pacjenta z farmaceutą ten pierwszy naraża się na niebezpieczeństwo związane z niedoinformowaniem o właściwościach i skutkach ubocznych leku. W takiej sytuacji łatwiej również o pomyłkę. Z tego względu dla dobra pacjenta sejm wprowadził szeroką definicję sprzedaży wysyłkowej, obejmującą również środki komunikacji między zamawiającym a sprzedawcą, tak aby uniemożliwić pełnomocniczą sprzedaż leków na receptę.

2. Badania kliniczne

Zmiany zawarte w nowelizacji prawa farmaceutycznego to także sprecyzowanie przepisów dotyczących transferu danych z badania klinicznego, uściślenie zasad finansowania przez sponsora świadczeń medycznych udzielanych w trakcie badania, a także wyjaśnienie reguł prowadzenia centralnej ewidencji badań klinicznych. Jednocześnie zgodnie z nowelizacją ograniczono kompetencje badacza w procedurze rejestracji badania klinicznego, a z kolei rozszerzono regulacje dotyczące inspekcji badań klinicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.