Działania niepożądane leków
Według autorów badania przedstawionego na dorocznej konferencji Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej wielu przypadków działań niepożądanych leków można uniknąć. Naukowcy są zdania, że wnioski płynące z badania mogą mieć praktyczne zastosowanie dla systemów opieki zdrowotnej na całym świecie.
1. Przebieg badań nad działaniem niepożądanym leków
Szwedzcy naukowcy przeprowadzili pierwszą meta-analizę działań niepożądanych leków u pacjentów leczonych ambulatoryjnie i u osób przebywających w szpitalu. Meta-analiza polegała na wykorzystaniu danych z różnych badań do uzyskania danych statystycznych. Dzięki przeanalizowaniu wyników 22 badań naukowcy byli w stanie określić zarówno częstotliwość wystąpienia działań niepożądanych leków, jak i prawdopodobieństwo uniknięcia ich w szpitalu. Okazało się, że częstotliwość działań niepożądanych leków, które przyczyniały się do hospitalizacji lub wizyty na izbie przyjęć, wśród dorosłych pacjentów wynosiła 2%, z czego 51% przypadkom można było zapobiec. W przypadku osób starszych prawdopodobieństwo uniknięcia działań niepożądanych wynosiło aż 71%. Natomiast u osób przebywających w szpitalu częstotliwość działań niepożądanych wynosiła 1,6%, a 45% przypadkom można było zapobiec.
2. Rodzaje działań niepożądanych leków
Działania niepożądane mogą mieć różną postać. Na skutek przyjmowania leków rozrzedzających krew może dojść do krwawienia wewnętrznego, a niewłaściwe stosowanie leków przeciwbólowych może spowodować poważne krwawienie w układzie pokarmowym. Niekiedy lekarz popełnia błąd, przepisując pacjentowi dany lek, ale zdarza się także, że chory zażywa zbyt dużą dawkę specyfiku. Naukowcy przewidują, że częstotliwość występowania działań niepożądanych leków będzie stale rosła, dlatego ważne jest rozróżnienie tych działań, których można uniknąć, na przykład niewłaściwego dawkowania, od tych, którym nie sposób zapobiec, gdy leczenie i dawkowanie odbywa się prawidłowo.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.