Nieinwazyjne podejście może zidentyfikować pacjentów z glejakiem odpowiednim do terapii antyangiogennej

Radiomika jest podejściem, które łączy w sobie obrazowanie oraz obliczenie i może podzielić pacjentów z nawracającym glejakiem na tych, którzy mogą odnieść korzyść z terapii antyangiogennej bewacizumabem (Avastin) i tych, na których terapia nie zadziała.

Angiogeneza jest to proces rozwoju naczyń krwionośnych, który powoduje wzrost guza i transformacje nowotworową, jest to więc cecha patologiczna glejaka, a zatem została uznana za priorytetowy cel terapeutyczny.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

„Początkowa II faza badań u pacjentów z nawracającym glejakiem leczonych bewacizumabem wykazała obiecujące wyniki. Jednak późniejsze badania nie wykazują ogólnej poprawy przeżywalności, a ostatnie badania wykazały, że tylko pacjenci z różnym podtypem nowotworów molekularnych mogą korzystać z leczenia bewacizumabem” – powiedział Phillipe Kickingereder.

Glejak jest najczęstszym i najbardziej agresywnym guzem mózgu. Rokowania w tej chorobie pozostają ponure pomimo agresywnej terapii, a całkowita długość życia pacjenta po diagnozie wynosi średnio 1,5 roku.

Bewacizumab jest zatwierdzony przez Agencja ds. Żywności i Leków jako lek na glejaka. Naukowcy zbadali, czy radiomika może pomóc w identyfikacji podpisu obrazowania glejaka, do podziału i przewidywania wyników leczenia pacjentów z nawracającym glejakiem otrzymujących bewacyzumab.

"Radiomika jest nieinwazyjna i korzysta z zaawansowanych metod obliczeniowych do konwersji medycznych obrazów tkanek nowotworowych w źródło zawierające ogromne bogactwo ukrytych informacji” - powiedział Kickingereder.

"Te cechy obrazu są następnie przerabiane przy użyciu algorytmów w celu tworzenia modeli przewidywania, które mogą pozwolić na podział pacjentów i spersonalizowanie pomocy medycznej".

Zespół przeanalizował radiologiczne obrazy 172 pacjentów. Z obrazów tych udało im się wydobyć i obliczyć ilościową metodą rezonansu magnetycznego (MRI) prawie 5000 cech glejaka dla każdego pacjenta, które obejmowały informacje na temat kształtu, intensywności i tekstury guza.

Pacjentów podzielono na dwie grupy, dopasowując ich pod kątem możliwości przeżycia i leczenia. Następnie przeprowadzono analizę głównych elementów (superpc), która miała na celu podział pacjentów na podstawie możliwości leczenia (przeżycia wolnego od progresji - PFS - oraz przeżycia całkowitego - OS) i ocenę tych ustaleń. PFS i OS mierzono od czasu leczenia bewacyzumabem aż do progresji choroby i śmierci lub do ostatniej obserwacji.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

W analizie superpc zidentyfikowano 72 cechy radiomiczne, które odegrały najważniejszą rolę w przewidywaniu wyników leczenia. Pacjentów w grupie badanej, którzy nie otrzymali bewacyzumabu podzielono na dwie grupy: grupę niskiego ryzyka, gdzie mediana PFS i OS wynosiła odpowiednio 5,9 i 11,8 miesiąca oraz grupę wysokiego ryzyka gdzie PFS i OS wynosiły jedynie 3,8 i 6,5 miesiąca.

Użyteczność analizy superpc została potwierdzona w grupie kontrolnej, gdzie mediana PFS i OS pacjentów przydzielonych do grupy niskiego ryzyka wynosiła odpowiednio 5,6 i 11,6 miesiąca, a w grupie wysokiego ryzyka wynosiła odpowiednio 2,7 i 6,5 miesiąca. Pacjenci z niekorzystnym opisem radiomicznym (grupa wysokiego ryzyka) wykazywała o 1,85 razy większe prawdopodobieństwo progresji nowotworu, a ryzyko śmierci w trakcie terapii było o 2,6 razy większe.

"Nasze badania wykazały, że radiomiczne cechy poddane algorytmowi maszynowego uczenia zidentyfikowanych podpisów obrazowania określają podgrupy pacjentów z nawracającym glejakiem, które mogą uzyskać jak największe korzyści z terapii antyangiogennej" – powiedział Kickingereder.

"To podkreśla rolę radiomiki jako nowego narzędzia do usprawnienia podejmowania decyzji w leczeniu raka, które mają na celu obniżenie kosztów i zapewnienie kierunku dla dalszych badań nad radiomiką glejaka”.

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

"Badania radiologiczne są nieinwazyjne i mogę być powtarzane, co jest korzystne w porównaniu do inwazyjnej biopsji, wymaganej dla cząsteczkowej lub histologicznej analizy" - zauważa Kickingereder. "Analiza obrazu może w przyszłości dostarczyć cennych informacji uzupełniających do danych histologicznych i molekularnych."

„Ograniczeniem tego badania jest to, że wyniki muszą zostać powtórzone w dużych badaniach wieloośrodkowych, aby potwierdzić niezależność zidentyfikowanego podpisu z różnymi protokołami klinicznymi” - zauważa Kickingereder.

Badanie to było wspólnym wysiłkiem Centrum Medycznego Uniwersytetu w Heidelbergu, Narodowego Centrum Chorób Nowotworowych, a także Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Nowotwór złośliwy mózgu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Czy to tak?

~Ursus77 • ostatni post 18 minut temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Nowotwór złośliwy mózgu
Nowotwór złośliwy mózgu

Co to jest rak mózgu?

Co to jest rak mózgu?

w tkance mózgu. Nie każdy nowotwór mózgu jest rakiem, gdyż słowo "rak" oznacza tylko nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek nabłonkowych. Rak a (...) guz mózgu Guz...

Nowotwór złośliwy mózgu

Rak mózgu - objawy, leczenie

. Nie jest to jednak jedyna oznaka rozwijającego się nowotworu. Sprawdź, jakie objawy może dawać rak mózgu. Rak mózgu - objawy Objawy nowotworu, jaki narasta w mózgu...

Nowotwór złośliwy mózgu

Witusiowe światełko w tunelu

Witusiowe światełko w tunelu

gotowości do operacji w Niemczech. Nowotwory mózgu u dzieci to chyba jeden z najgorszych scenariuszy, szczególnie gdy zwykły brak sprzętu uniemożliwia (...) Guz zajamuje lewy konar móżdżku, pień mózgu,...

Nowotwór złośliwy mózgu

Glejak - rodzaje, objawy, leczenie

Glejak to rodzaj nowotworu mózgu. Typ nowotworu zależy od budowy komórek glejowych, które pełnią role podporowe, naprawcze lub odżywcze. Glejak (...) wyściółczakami, które narastają z komórek wyściełających...

Nowotwór złośliwy mózgu

Tętniak mózgu - przyczyny, rodzaje, objawy, diagnoza, leczenie

Tętniak to zmiana w budowie naczynia krwionośnego. Ich ściany są cienkie i słabe, dlatego często ulegają niespodziewanym pęknięciom. Tętniak mózgu (...) . Pęknięcie tętniaka mózgu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Tętniak...

Nowotwór złośliwy mózgu

Nowotwory mózgu u dzieci

to nowotwór złośliwy, pojawiający się u dzieci poniżej 10. roku życia. Oprócz nowotworów, pojawiających się w mózgu, istnieją też takie, które dopiero (...) Nowotwory...

Czerniak złośliwy - przyczyny i objawy, diagnostyka, czerniak gałki ocznej, leczenie, profilaktyka

Czerniak: czy może nawrócić? (WIDEO)

Czerniak: czy może nawrócić? (WIDEO) Odtwórz wideo

chirurg onkolog, dr Zbigniew Żurawski uspokaja jednak pacjentów. Jeśli czerniak jest usunięty prawidłowo, z odpowiednim marginesem wycięcia, a (...) nowotworową. Główną metodą leczenia czerniaka jest właśnie jego całkowite...

Rozwój osobisty

10 sposobów na zrównoważone życie

10 sposobów na zrównoważone życie

, wymiany doświadczeń oraz umocnienia więzi emocjonalnych. Warto połączyć je dodatkowo ze zdrowym podejściem do tematu kulinariów. Zafitnessuj się Zacznij (...) sterty prania, ale dają również mnóstwo satysfakcji i korzyści. Jeśli więc...