Trwa ładowanie...

Nieinwazyjne podejście może zidentyfikować pacjentów z glejakiem odpowiednim do terapii antyangiogennej

Avatar placeholder
12.10.2016 12:41
Nieinwazyjne podejście może zidentyfikować pacjentów z glejakiem odpowiednim do terapii antyangiogennej
Nieinwazyjne podejście może zidentyfikować pacjentów z glejakiem odpowiednim do terapii antyangiogennej

Radiomika jest podejściem, które łączy w sobie obrazowanie oraz obliczenie i może podzielić pacjentów z nawracającym glejakiem na tych, którzy mogą odnieść korzyść z terapii antyangiogennej bewacizumabem (Avastin) i tych, na których terapia nie zadziała.

Najnowsze badania umożliwią dostosowanie formy leczenia do stanu chorego
Najnowsze badania umożliwią dostosowanie formy leczenia do stanu chorego (Shutterstock)

Angiogeneza jest to proces rozwoju naczyń krwionośnych, który powoduje wzrost guza i transformacje nowotworową, jest to więc cecha patologiczna glejaka, a zatem została uznana za priorytetowy cel terapeutyczny.

„Początkowa II faza badań u pacjentów z nawracającym glejakiem leczonych bewacizumabem wykazała obiecujące wyniki. Jednak późniejsze badania nie wykazują ogólnej poprawy przeżywalności, a ostatnie badania wykazały, że tylko pacjenci z różnym podtypem nowotworów molekularnych mogą korzystać z leczenia bewacizumabem” – powiedział Phillipe Kickingereder.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

Glejak jest najczęstszym i najbardziej agresywnym guzem mózgu. Rokowania w tej chorobie pozostają ponure pomimo agresywnej terapii, a całkowita długość życia pacjenta po diagnozie wynosi średnio 1,5 roku.

Bewacizumab jest zatwierdzony przez Agencja ds. Żywności i Leków jako lek na glejaka. Naukowcy zbadali, czy radiomika może pomóc w identyfikacji podpisu obrazowania glejaka, do podziału i przewidywania wyników leczenia pacjentów z nawracającym glejakiem otrzymujących bewacyzumab.

ZOBACZ TAKŻE:

"Radiomika jest nieinwazyjna i korzysta z zaawansowanych metod obliczeniowych do konwersji medycznych obrazów tkanek nowotworowych w źródło zawierające ogromne bogactwo ukrytych informacji” - powiedział Kickingereder.

"Te cechy obrazu są następnie przerabiane przy użyciu algorytmów w celu tworzenia modeli przewidywania, które mogą pozwolić na podział pacjentów i spersonalizowanie pomocy medycznej".

Zespół przeanalizował radiologiczne obrazy 172 pacjentów. Z obrazów tych udało im się wydobyć i obliczyć ilościową metodą rezonansu magnetycznego (MRI) prawie 5000 cech glejaka dla każdego pacjenta, które obejmowały informacje na temat kształtu, intensywności i tekstury guza.

Pacjentów podzielono na dwie grupy, dopasowując ich pod kątem możliwości przeżycia i leczenia. Następnie przeprowadzono analizę głównych elementów (superpc), która miała na celu podział pacjentów na podstawie możliwości leczenia (przeżycia wolnego od progresji - PFS - oraz przeżycia całkowitego - OS) i ocenę tych ustaleń. PFS i OS mierzono od czasu leczenia bewacyzumabem aż do progresji choroby i śmierci lub do ostatniej obserwacji.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

W analizie superpc zidentyfikowano 72 cechy radiomiczne, które odegrały najważniejszą rolę w przewidywaniu wyników leczenia. Pacjentów w grupie badanej, którzy nie otrzymali bewacyzumabu podzielono na dwie grupy: grupę niskiego ryzyka, gdzie mediana PFS i OS wynosiła odpowiednio 5,9 i 11,8 miesiąca oraz grupę wysokiego ryzyka gdzie PFS i OS wynosiły jedynie 3,8 i 6,5 miesiąca.

Użyteczność analizy superpc została potwierdzona w grupie kontrolnej, gdzie mediana PFS i OS pacjentów przydzielonych do grupy niskiego ryzyka wynosiła odpowiednio 5,6 i 11,6 miesiąca, a w grupie wysokiego ryzyka wynosiła odpowiednio 2,7 i 6,5 miesiąca. Pacjenci z niekorzystnym opisem radiomicznym (grupa wysokiego ryzyka) wykazywała o 1,85 razy większe prawdopodobieństwo progresji nowotworu, a ryzyko śmierci w trakcie terapii było o 2,6 razy większe.

"Nasze badania wykazały, że radiomiczne cechy poddane algorytmowi maszynowego uczenia zidentyfikowanych podpisów obrazowania określają podgrupy pacjentów z nawracającym glejakiem, które mogą uzyskać jak największe korzyści z terapii antyangiogennej" – powiedział Kickingereder.

"To podkreśla rolę radiomiki jako nowego narzędzia do usprawnienia podejmowania decyzji w leczeniu raka, które mają na celu obniżenie kosztów i zapewnienie kierunku dla dalszych badań nad radiomiką glejaka”.

Jak dbać o mózg?
Jak dbać o mózg? [6 zdjęć]

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z

zobacz galerię

"Badania radiologiczne są nieinwazyjne i mogę być powtarzane, co jest korzystne w porównaniu do inwazyjnej biopsji, wymaganej dla cząsteczkowej lub histologicznej analizy" - zauważa Kickingereder. "Analiza obrazu może w przyszłości dostarczyć cennych informacji uzupełniających do danych histologicznych i molekularnych."

„Ograniczeniem tego badania jest to, że wyniki muszą zostać powtórzone w dużych badaniach wieloośrodkowych, aby potwierdzić niezależność zidentyfikowanego podpisu z różnymi protokołami klinicznymi” - zauważa Kickingereder.

Badanie to było wspólnym wysiłkiem Centrum Medycznego Uniwersytetu w Heidelbergu, Narodowego Centrum Chorób Nowotworowych, a także Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze