O tej godzinie umiera najwięcej ludzi. To naturalne
Śmierć to nieodłączna część ludzkiego życia, przed którą nie sposób się uchronić. Chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ta chwila nadejdzie, o pewnej porze dnia statystycznie odnotowuje się najwięcej zgonów.
1. O tej porze odnotowuje się najwięcej zgonów
Według raportów ze szpitali i hospicjów, do największej liczby zgonów dochodzi tuż przed świtem, w godzinach porannych. Statystyki pokazują, że najczęściej jest to między godziną 3:00 a 4:00 nad ranem.
Co może być tego powodem? Przede wszystkim wynika to z faktu, że odporność naszego organizmu znacząco spada przed wschodem słońca. Na to osłabienie ma wpływ kilka czynników.
Kiedy śpimy, nasz mózg nadal pracuje. Stara się pozbyć zbędnych informacji i bodźców, a także przygotowuje się na kolejny dzień. Przed świtem ciało powoli zaczyna się przebudzać i włącza tryb gotowości.
Te procesy prowadzą do wahań w poziomie hormonów. Nad ranem spada stężenie adrenaliny i związków przeciwzapalnych, co skutkuje zwężeniem dróg oddechowych. W tym czasie w organizmie znajduje się też wyższy poziom związków powodujących skurcze.
2. Procesy fizjologiczne
Możliwym wyjaśnieniem są więc naturalne zmiany fizjologiczne, które o tej porze zachodzą w ludzkim organizmie. Ciało przechodzi przez różne fazy snu, a te zmiany mogą wpływać na układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy i inne procesy.
Warto także dodać, że hospitalizowani pacjenci często doświadczają wzrostu stresu i niepokoju, co nie pozostaje bez znaczenia. Wiele także zależy od stanu zdrowia danej osoby oraz towarzyszących chorób.
Choć refleksje na temat śmierci u wielu osób powodują smutek i lęk, musimy pamiętać, że godzina zgonu uzależniona jest od wielu czynników. Statystyki są ogólne, więc na ich podstawie trudno jest przewidzieć indywidualne przypadki.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.