Trwa ładowanie...

Odblask na plecach nie chroni dziecka. Wiesz dlaczego?

Noszenie odblasków przez dzieci jest bardzo ważne, szczególnie jeśli wracają popołudniami ze szkoły. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że odblask przyczepiony do tornistra działa najsłabiej. Dlaczego?

Zobacz film: "Smartphony i tablety niszczą psychikę dzieci"

1. Zasady poruszania się po jezdni

O tym, że odblaski są potrzebne, nie trzeba nikogo przekonywać. Zanim zacznie się rok szkolny, rodzice kupują dzieciom całą wyprawkę. Wśród nowego wyposażenia znajdują się też zwykle plecaki. Wielu rodziców zwraca uwagę na to, żeby tornister dziecka wyposażony był w odblask. Zwykle znajduje się on na klapie plecaka, a więc na plecach dziecka. Niestety w tym miejscu odblask chroni najsłabiej i jadący kierowca często nawet go nie zauważa. Dlaczego?

Wszystko przez zasady ruchu drogowego. Zgodnie z nimi pieszy po drodze, przy której nie ma chodnika powinien poruszać się lewą stroną drogi. Nadjeżdżający kierowcy widzą więc twarz, a nie plecy dziecka. Światła samochodów, które mijają dziecko nie mają możliwości oświetlenia odblasku znajdującego się na plecach.

2. Gdzie umieścić odblask?

Bezpieczeństwo malucha jest najważniejsze. Oczywiście odblask na plecach też jest przydatny, bo informuje samochody nadjeżdżające z tyłu, że dziecko znajduje się na drodze. Zdecydowanie bezpieczniej jest jednak umieścić elementy odblaskowe z przodu, np. na kurtce dziecka lub na ramiączkach plecaka. Dzięki temu światła nadjeżdżających samochodów oświetlą dziecko w prawidłowy sposób.

Można też umieścić odblaski po bokach tornistra. Wtedy dziecko będzie zabezpieczone również w momencie przechodzenia przez jezdnię.

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Pomocni lekarze

    Szukaj innego lekarza