Odpady medyczne w wielkopolskim zagrażają ludziom i środowisku

W szpitalach w województwie wielkopolskim doszło do niebezpiecznych dla zdrowia uchybień. Niewłaściwe oznakowanie worków z ludzkimi organami i zainfekowanymi strzykawkami oraz przewożenie ich w dalekie odległości zagraża naszemu życiu i niszczy środowisko.

NIK skontrolował system unieszkodliwiania odpadów medycznych w sześciu szpitalach. Tak powstał raport "NIK o odpadach medycznych w województwie wielkopolskim".

Zobacz także

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

1. Odpady medyczne

Odpady medyczne to części ciała, organy, pojemniki na krew oraz konserwanty, które służą do jej przechowywania. Zawierają drobnoustroje chorobotwórcze, ich toksyny oraz inne substancje, które mogą wywoływać choroby u ludzi. To także chemikalia – odczynniki chemiczne czy zużyte kąpiele lecznicze.

Te, które są nieprawidłowo przechowywane mogą spowodować skażenie środowiska bądź przyczyniać się do rozprzestrzenienia chorób zakaźnych. Występują one w trzech stanach skupienia, więc często spalenie ich w zwykłej kotłowni może spowodować ulotnienie się trujących związków chemicznych. Właśnie dlatego odpady medyczne należy odpowiednio izolować.

Ich transport po całym kraju w poszukiwaniu najtańszego odbiorcy miał zakończyć się wraz z wprowadzeniem „zasady bliskości”. W Polsce obowiązuje bowiem zakaz unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych poza województwem, w którym zostały wytworzone. Jak się jednak okazuje, placówki nie robią tego zgodnie z prawem.

Proces niszczenia odpadów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska powinien odbywać sie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Regulują to przepisy prawne. Każdy szpital jest odpowiedzialny za swoje odpady medyczne do czasu uzyskania dokumentów potwierdzających ich utylizację.

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy
6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy [7 zdjęć]

Drożdżyca, czyli inaczej kandydoza, powstaje w wyniku zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida. Zdarza...

zobacz galerię

2. Błędy w systemie

Skontrolowane przez NIK placówki nieprawidłowo postępują z odpadami medycznymi już na etapie ich segregacji i magazynowania. Błędy widać także w ewidencji i w sprawozdaniach. Żaden ze sprawdzonych szpitali nie pracuje według zasad.

Dla przykładu – w szpitalach w Gostyniu i w Wolsztynie płacono za usługę utylizacji odpadów bez udokumentowania tej czynności. Szpital w Turce natomiast wywoził odpady do innego województwa, a placówka w Ostrzeszowie przekazywała je nieuprawnionemu podmiotowi. Każdy z tych błędów grozi epidemią chorób zakaźnych.

Przechowywanie odpadów medycznych powinno odbywać się według określonych zasad
Przechowywanie odpadów medycznych powinno odbywać się według określonych zasad (123rf)

Szpitale zawiodły również w sposobie magazynowania zakaźnych odpadów medycznych. Jednostki mieszają odpady różnych rodzajów, a także przekraczają dopuszczalny czas przetrzymywania przeterminowanych leków. Błędy dotyczą niebezpiecznego przechowywania kontenerów z odpadami czy niewłaściwego oznakowania worków na odpady medyczne.

Te ostatnie są niezwykle istotne, ponieważ do nieprawidłowo zabezpieczonych kontenerów z łatwością mogą dostać się zwierzęta, które następnie zakażają ludzi.

Trzy szpitale w rocznych sprawozdaniach wysłały Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego nieprawidłowe informacje. NIK za przykład dobrych praktyk podaje jedynie Szpital Powiatowy w Czarnkowie. Reszta szpitali od razu powinna skorygować błędy. Odpadów wytwarza się zdecydowanie za dużo.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy