Trwa ładowanie...

Odpady medyczne w wielkopolskim zagrażają ludziom i środowisku

 Magdalena Bury
01.01.2019 17:14
Odpady medyczne są bardzo niebezpieczne dla środowiska
Odpady medyczne są bardzo niebezpieczne dla środowiska (123rf)

W szpitalach w województwie wielkopolskim doszło do niebezpiecznych dla zdrowia uchybień. Niewłaściwe oznakowanie worków z ludzkimi organami i zainfekowanymi strzykawkami oraz przewożenie ich w dalekie odległości zagraża naszemu życiu i niszczy środowisko.

NIK skontrolował system unieszkodliwiania odpadów medycznych w sześciu szpitalach. Tak powstał raport "NIK o odpadach medycznych w województwie wielkopolskim".

Zobacz także

1. Odpady medyczne

Odpady medyczne to części ciała, organy, pojemniki na krew oraz konserwanty, które służą do jej przechowywania. Zawierają drobnoustroje chorobotwórcze, ich toksyny oraz inne substancje, które mogą wywoływać choroby u ludzi. To także chemikalia – odczynniki chemiczne czy zużyte kąpiele lecznicze.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Te, które są nieprawidłowo przechowywane mogą spowodować skażenie środowiska bądź przyczyniać się do rozprzestrzenienia chorób zakaźnych. Występują one w trzech stanach skupienia, więc często spalenie ich w zwykłej kotłowni może spowodować ulotnienie się trujących związków chemicznych. Właśnie dlatego odpady medyczne należy odpowiednio izolować.

Ich transport po całym kraju w poszukiwaniu najtańszego odbiorcy miał zakończyć się wraz z wprowadzeniem „zasady bliskości”. W Polsce obowiązuje bowiem zakaz unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych poza województwem, w którym zostały wytworzone. Jak się jednak okazuje, placówki nie robią tego zgodnie z prawem.

Proces niszczenia odpadów niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska powinien odbywać sie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Regulują to przepisy prawne. Każdy szpital jest odpowiedzialny za swoje odpady medyczne do czasu uzyskania dokumentów potwierdzających ich utylizację.

6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy
6 najczęstszych przyczyn zakażeń drożdżycy [7 zdjęć]

Drożdżyca, czyli inaczej kandydoza, powstaje w wyniku zakażenia drożdżakami z rodzaju Candida. Zdarza

zobacz galerię

2. Błędy w systemie

Skontrolowane przez NIK placówki nieprawidłowo postępują z odpadami medycznymi już na etapie ich segregacji i magazynowania. Błędy widać także w ewidencji i w sprawozdaniach. Żaden ze sprawdzonych szpitali nie pracuje według zasad.

Dla przykładu – w szpitalach w Gostyniu i w Wolsztynie płacono za usługę utylizacji odpadów bez udokumentowania tej czynności. Szpital w Turce natomiast wywoził odpady do innego województwa, a placówka w Ostrzeszowie przekazywała je nieuprawnionemu podmiotowi. Każdy z tych błędów grozi epidemią chorób zakaźnych.

Przechowywanie odpadów medycznych powinno odbywać się według określonych zasad
Przechowywanie odpadów medycznych powinno odbywać się według określonych zasad (123rf)

Szpitale zawiodły również w sposobie magazynowania zakaźnych odpadów medycznych. Jednostki mieszają odpady różnych rodzajów, a także przekraczają dopuszczalny czas przetrzymywania przeterminowanych leków. Błędy dotyczą niebezpiecznego przechowywania kontenerów z odpadami czy niewłaściwego oznakowania worków na odpady medyczne.

Te ostatnie są niezwykle istotne, ponieważ do nieprawidłowo zabezpieczonych kontenerów z łatwością mogą dostać się zwierzęta, które następnie zakażają ludzi.

Trzy szpitale w rocznych sprawozdaniach wysłały Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego nieprawidłowe informacje. NIK za przykład dobrych praktyk podaje jedynie Szpital Powiatowy w Czarnkowie. Reszta szpitali od razu powinna skorygować błędy. Odpadów wytwarza się zdecydowanie za dużo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze