Trwa ładowanie...

Ograniczono dostęp do ważnego badania. Przepis wprowadził jeszcze PiS

Avatar placeholder
Aleksandra Zaborowska 28.08.2024 13:38
Najczęstszy nowotwór wśród Polek. Ograniczono dostęp do ważnego badania
Najczęstszy nowotwór wśród Polek. Ograniczono dostęp do ważnego badania (East News, Getty Images)

Rak piersi to najczęściej występujący wśród Polek nowotwór. Co roku diagnozuje się go nawet u 20 tysięcy kobiet. Dlaczego więc Ministerstwo Zdrowia ograniczyło dostęp do badań dla pacjentek obciążonych genetycznym ryzykiem?

spis treści

1. Rzadzsze mammografie na NFZ

Jeszcze do niedawna, kobiety objęte genetycznym ryzykiem rozwoju raka piersi mogły wykonywać mammografię bez skierowania raz do roku. Jak się okazało, na mocy rozporządzenia przyjętego jeszcze przez rząd PiS, 5 października 2023 roku, dostęp do tego świadczenia został ograniczony i przysługuje raz na dwa lata.

Wykonanie corocznej mammografii nie jest niemożliwe, ale wymaga skierowania – a z tym bywają problemy. Jak podaje wrocławska Wyborcza.pl, przywołując historię pacjentki obarczonej ryzykiem po stronie mamy, nikt na infolinii NFZ ani w rejestracji przychodni nie wiedział, do jakiego lekarza należy zwrócić się o skierowanie na badanie.

2. Rozszerzona profilaktyka? Tak, ale pod warunkiem

Zobacz film: "Wasze Zdrowie – odc.6. Zrozumieć męskość"

Przepis dotyczący ograniczenia dostępu do badań dla określonej grupy pacjentek wprowadzono za władzy minister Katarzyny Sójki, która kierowała resortem zdrowia jedynie przez trzy miesiące.

Warto podkreślić, że za swojej kadencji minister ogłosiła rozbudowanie refundowanego programu profilaktyki i dostęp do mammografii dla kobiet od 45. do 74. roku życia - który wcześniej obejmował jedynie kobiety od 50. do 69. roku życia. Szefowa resortu nie poinformowała jednak, że "pozytywna" zmiana może odbyć się kosztem pacjentek obarczonych największym ryzykiem zachorowania.

Choć NFZ tłumaczy, że zmiana programu profilaktyki oferuje "specjalną opiekę" pacjentkom, które są obciążone historią choroby w rodzinie, w rzeczywistości jest ona ograniczona jedynie do kilku placówek na region. W przypadku Dolnego Śląska, oferują ją tylko trzy szpitale.

Jak poinformowała media Anna Szewczuk-Łebska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ, zmianę w przepisach wprowadzono na rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Organizacja ta zajmuje się wyceną i określaniem potrzeb wobec świadczeń medycznych. Coroczną mammografię bez skierowania dla pacjentek z grupy ryzyka uznała jednak za bezzasadną i obarczającą budżet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze