Olejek herbaciany - właściwości, zastosowanie

Olejek herbaciany ma wiele cennych właściwości i działa niczym lek w przypadku wielu schorzeń. Aromaterapia to metoda leczenia znana już od starożytności, polegająca na wykorzystaniu leczniczych właściwości olejków eterycznych. Obecnie jej skuteczność wzbudza nieco kontrowersji, jednak w wielu przypadkach korzyści płynące ze stosowania olejków eterycznych zostały potwierdzone. Jednym z olejków stosowanych w aromaterapii jest olejek herbaciany. Aby cieszyć się z dobrodziejstw, jakie ma olejek herbaciany, warto poznać jego właściwości oraz zastosowanie.

Zobacz film: "Czy olejek waniliowy odstrasza komary?"

1. Olejek herbaciany - właściwości

Olejek z drzewa herbacianego, wbrew sugerującej to nazwie, nie ma nic wspólnego z herbatą. Jaki zatem jest proces otrzymywania olejku z drzewa herbacianego?

Olejek herbaciany otrzymywany jest w procesie destylacji gałązek i liści drzewa herbacianego, którego nazwa botaniczna brzmi Melaleuca Alternifolia. Drzewo to występuje w Australii, a właściwości olejku z niego uzyskiwanego od wieków doceniane były przez rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Co więcej, olejek herbaciany traktowany był przez nich jako uniwersalne lekarstwo.

Właściwości olejku herbacianego są nieocenione. Olejek herbaciany działa antybakteryjnie, antywirusowo, przeciwgrzybiczo, antyseptycznie, gojąco, wykrztuśnie, owadobójczo, stymulująco i napotnie. Być może traktowanie tego olejku eterycznego jako uniwersalnego leku jest nieco przesadzone, jednak nie można zaprzeczyć, że tak szerokie działanie daje duże możliwości lecznicze.

Olejek herbaciany stosowany jest w leczeniu wielu rodzajów infekcji i chorób. Dodatkowo olejek herbaciany wzmacnia układ odpornościowy organizmu.

Właściwości olejków eterycznych - galeria
Właściwości olejków eterycznych - galeria [5 zdjęć]

Zapach olejków eterycznych potrafi wprowadzić w dobry nastrój, dodać energii oraz zrelaksować. Nanoszone...

zobacz galerię

2. Olejek herbaciany - zastosowanie

Różne właściwości, jakie ma olejek herbaciany, znalazły zastosowanie w aromaterapii i leczeniu różnych dolegliwości. Zastosowanie olejku herbacianego jest związane z jego właściwościami:

[/mustknow]

Aromaterapia przy użyciu to świetny sposób na relaksację. Olejek herbaciany jest bezpieczny w stosowaniu na skórę, jednak w rzadkich przypadkach u osób z wrażliwą cerą może działać podrażniająco.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.