Opuchnięte oczy – przyczyny. Jak pozbyć się obrzęku?

Opuchnięte oczy to objaw, który ma bardzo wiele przyczyn. Stan zaczerwienienia, opuchnięcia pojawia się zazwyczaj na powiekach. Opuchnięte oczy to zazwyczaj niegroźny objaw. Czasami jednak może wskazywać na poważną chorobę.

spis treści

1. Opuchnięte oczy - powstawanie objawu

Kiedy w okolicach oczu nagromadza się zbyt duża ilość płynów, dochodzi do powstania dolegliwości, jaką są opuchnięte oczy. Gdy obrzęk zauważamy rano, wynika on ze spowolnionej nocą pracy układu limfatycznego. W tkankach okalających oczy zbiera się woda i nagromadzają się toksyny. Wpływa to na to, że cienka i delikatna skóra jest opuchnięta. Okolice oczy są bardzo unaczynione, co wpływa na fakt, że nawet drobne podrażnienia mogą doprowadzić do obrzęku. Przyczyna opuchniętych oczu może być bardzo różna.

Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"

Opuchnięte oczy to objaw różnych chorób
Opuchnięte oczy to objaw różnych chorób

2. Opuchnięte oczy - najczęstsze przyczyny

Opuchnięciem oczu objawiają się niemal wszystkie stany zapalne narządu wzroku. Najczęstsze przyczyny opuchniętych oczu to:

  •  reakcja alergiczna,
  •  jęczmień oka – opuchnięcie, ból i zaczerwienienie dotyczą w tym przypadku jednej powieki,
  •  ukąszenie przez owada,
  •  półpasiec oczny,
  •  uszkodzenie poprzez obecność ciała obcego w oku,
  •  infekcje bakteryjne, wirusowe,
  •  choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność),
  •  schorzenia takie jak: przewlekła choroba nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca czy problemy z układem krążenia.

Opuchniecie oczu może pojawić się też w wyniku długotrwałego płaczu.

Jak dbać o oczy?
Jak dbać o oczy? [12 zdjęć]

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest dobry wzrok, dbanie o niego powinno być częścią codziennych czynności....

zobacz galerię

3. Opuchnięte oczy - stany zapalne

Opuchnięte oczy to objaw pojawiający się też często przy stanach zapalnych, takich jak zapalenie brzegów powiek, gradówka czy infekcyjne zapalenie spojówek. Zapaleniu powiek towarzyszy też łzawienie, pieczenie, świąd i zaczerwienienie brzegów powiek. Gradówka to z koeli inaczej przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Charakterystyczny jest dla niej ból jednej powieki. Przy zapaleniu spojówek pojawia się oprócz opuchniętych oczu zaczerwienienie spojówki, wydzielina, a nawet powiększenie węzłów przyusznych.

Zobacz także:

4. Opuchnięte oczy - zaburzenia w obrębie oczodołu

Inna grupą przyczyn wywołujących opuchnięte oczy są zaburzenia takie jak: zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie oczodołu, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu. Zakrzepicę zatoki jamistej wywołują zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej. Choroba objawia się wytrzeszczem oczu, opadnięciem powieki, zmniejszoną ostrością wzorku. Objawem współtowarzyszącym są opuchnięte oczy. Wytrzeszcz, zaczerwienienie, bolesność podczas ruchu oczu i opuchnięte oczy mogą też wskazywać na zapalenie oczodołu. Przedprzegrodowe zapalenie oczodołu poprzedzone jest natomiast objawami infekcji. Objawia się opuchnięciem oczu, wytrzeszczem, natomiast ruchomość gałek ocznych i ostrość wzroku są prawidłowe.

Przyczyny powstawania worków pod oczami
Przyczyny powstawania worków pod oczami [5 zdjęć]

Czy zastanawiałeś się kiedyś, po co kobiety kładą sobie ogórki na oczy? To sprawdzony, domowy sposób...

zobacz galerię

5. Opuchnięte oczy - objawy towarzyszące

Opuchnięte oczy to symptom, który może występować razem z innymi objawami. Często dolegliwości tej towarzyszy łzawienie, świąd, sińce, światłowstręt, pojawienie się niewielkich grudek. Innym objawem, który może współwystępować razem z opuchniętymi oczami jest zaburzenie widzenia. Istotne jest też to, że gdy opuchnięte oczy wynikają z jakiejś konkretnej choroby, pojawiają się objawy dla niej charakterystyczne, jak np. kaszel czy wysypka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy