Opuchnięte oczy – przyczyny. Jak pozbyć się obrzęku?
Opuchnięte oczy to objaw, który może mieć wiele przyczyn. Stan zaczerwienienia, opuchnięcia pojawia się zazwyczaj na powiekach. Opuchnięte oczy to często objaw, alarmujący że coś złego dzieje się w organiźmie.
Zobacz film: "Sposoby na zmęczony wzrok"
- 1. Opuchnięte oczy
- 2. Przyczyny opuchlizny oczu
- 3. Zaburzenia w obrębie oczodołu
- 4. Objawy towarzyszące opuchlizny
1. Opuchnięte oczy
Kiedy w okolicach oczu nagromadza się zbyt duża ilość płynów w przestrzeni pozakomórkowej, dochodzi do powstania dolegliwości, jaką są opuchnięte oczy. Obrzęk to zaburzenia równowagi między czynnikami dążącymi do zatrzymania płynu w naczyniach oraz czynników prowadzących do przedostawania się płynu poza ich światło. Obrzęk może być spowodowany gromadzeniem przesięku lub wysięku.
Wysięk powstaje w wyniku:
• wzrostu przepuszczalności kapilar - reakcja alergiczna, sepsa, oparzenia
Przesięk powstaje w wyniku:
• wzrostu ciśnienia hydrostatycznego w kapilarach • utrudnieniem odpływu żylnego • niwydolność wątroby • zwiększeniem objętości osocza spowodowane zatrzymaniem sodu • utrudnieniem odpływu limfy • spadku ciśnienia onkotycznego białek osocza • retencji tkankowej sodu i następowym zatrzymaniem wody
Okolice oczy są bardzo unaczynione, co wpływa na fakt, że nawet drobne podrażnienia są bardziej widoczne.
2. Przyczyny opuchlizny oczu
Opuchnięciem oczu objawiają się niemal wszystkie stany zapalne narządu wzroku. Najczęstsze przyczyny opuchniętych oczu to:
- reakcja alergiczna,
- jęczmień oka, gradówka, zapalenie powiek – opuchnięcie, ból i zaczerwienienie dotyczą w tym przypadku jednej powieki,
- ukąszenie przez owada,
- półpasiec oczny,
- uszkodzenie poprzez obecność ciała obcego w oku,
- infekcje bakteryjne, wirusowe,
- choroby tarczycy (nadczynność i niedoczynność),
- schorzenia takie jak: przewlekła choroba nerek, niewydolność wątroby, cukrzyca czy problemy z układem krążenia.
Opuchniecie oczu może pojawić się też w wyniku długotrwałego płaczu.
Zobacz także:
3. Zaburzenia w obrębie oczodołu
Inna grupą przyczyn wywołujących opuchnięte oczy są zaburzenia takie jak: zakrzepica zatoki jamistej, zapalenie oczodołu, przedprzegrodowe zapalenie oczodołu. Zakrzepicę zatoki jamistej wywołują zakrzepy w żyłach mózgu i zatokach opony twardej. Choroba może objawiać się wytrzeszczem oczu, opadnięciem powieki, zmniejszoną ostrością wzorku. Objawem współtowarzyszącym są opuchnięte oczy. Wytrzeszcz, zaczerwienienie, bolesność podczas ruchu oczu i opuchnięte oczy mogą też wskazywać na zapalenie oczodołu. Przedprzegrodowe zapalenie oczodołu poprzedzone jest natomiast objawami infekcji. Objawia się opuchnięciem oczu, wytrzeszczem, natomiast ruchomość gałek ocznych i ostrość wzroku są prawidłowe.
4. Objawy towarzyszące opuchlizny
Opuchnięte oczy to symptom, który może występować razem z innymi objawami. Często dolegliwości tej towarzyszy łzawienie, świąd, sińce, światłowstrę, pojawienie się niewielkich grudek. Innym objawem, który może współwystępować razem z opuchniętymi oczami jest zaburzenie widzenia.
Często obrzęknięte oczy wynikają z jakiejś innej choroby, dlatego należy udać się do lekarza okulisty celem wykluczynia przyczyn ocznych i do lekarza rodzinnego celem wykluczenia przyczyn ogólnoustrojowych.
Komentarze