Częste łzawienie może być groźne

Artykuł sponsorowany

Oczy są narządem, który dostarcza nam największej ilości informacji ze świata zewnętrznego. Dlatego należy o nie szczególnie dbać.

Choć łzawienie jest bardzo uciążliwe, to jednak łzy pełnią ważną rolę w odżywianiu i oczyszczaniu gałki ocznej – wypłukują cząsteczki kurzu i bakterie, a także powlekają gałkę oczną ochronną warstwą, która zabezpiecza oko przed wysychaniem, mikrourazami, a także ma działanie dezynfekujące.

Choroby wywołujące łzawienie oczu

Łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie i dyskomfort może być efektem różnych dolegliwości. Najczęściej jest to manifestacja:

 • Zespołu suchego oka – w bardziej nasilonych przypadkach zespół suchego oka przejawia się uczuciem piasku pod powiekami, a także zaburzeniami widzenia (zamglenie lub rozmycie obrazu).
 • Alergii – u alergików wraz z łzawieniem występuje zwykle obrzęk powiek: wodnisty wyciek z nosa, suchy kaszel lub zmiany skórne (wysypka).
 • Zapalenia spojówek – może być pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. W przypadku najczęściej występującego zapalenia bakteryjnego dochodzi do pojawienia się ropnej wydzieliny, silnego zaczerwienienia i bólu okolicy gałki ocznej.
 • Zapalenia brzegów powiek – stan ten związany jest z infekcją bakteryjną lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych Meiboma. Oprócz łzawienia i pieczenia występuje także zaczerwienienie brzegów powiek, czasem u nasady rzęs powstają małe łuski, rzęsy mogą częściej wypadać, a po nocy są zwykle sklejone ropną wydzieliną.
 • Nieskorygowanej wady refrakcji – zwykle oprócz łzawienia występuje także ból głowy i oczu. Problem może dotyczyć zarówno krótkowidzów (rozmycie przedmiotów znajdujących się daleko), jak i dalekowidzów (litery w czytanym tekście wydają się rozmyte i niewyraźne).
 • Zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych lub zastosowania soczewek nieodpowiednio dobranych bądź niedopasowanych do rogówki.
 • Przemęczenia oczu – na skutek np. zbyt małej ilości snu.
 • Ciała obcego pod powieką lub w rogówce – oprócz łzawienia występuje silny ból i zaczerwienienie oka. Objawy te nie ustępują po podaniu preparatów sztucznych łez, a wręcz nasilają się z upływem czasu.

Przedłużające się łzawienie oczu bez wyraźnej przyczyny jest bardzo uciążliwą dolegliwością utrudniającą wykonywanie codziennych obowiązków. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem okulistą, który zbierze wywiad chorobowy, zbada i postawi diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie.

Jak leczyć łzawienie i choroby towarzyszące?

Jeśli łzawienie spowodowane jest zespołem suchego oka, ulgę przyniesie stosowanie preparatów sztucznych łez. Preparaty te dostępne są w aptece bez recepty. Najczęściej stosowane są w postaci kropli.

Tears Again ma postać sprayu, który aplikowany jest z odległości 10-20 cm na zamknięte powieki. Liposomy zawarte w Tears Again dają nawilżenie nie tylko powierzchni gałki ocznej, ale także skóry powiek, która staje się wilgotna, delikatna i jędrna. Tears Again może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe, a po zwiększeniu odległości podania do 20 cm, także przez kobiety z makijażem. Podanie sprayu z odległości 10 cm od powierzchni gałki ocznej umożliwia stosowanie preparatu przez kilka osób jednocześnie, nie dochodzi bowiem do nadkażenia go florą bakteryjną.

Tears Again stosuje się dwa razy dziennie, jednak w przypadku bardziej nasilonych objawów zespołu suchego oka można zwiększyć częstość stosowania do 3-4 razy dziennie.

Preparat Tears Again jest bezpieczny i w związku z tym nie istnieją ograniczenia co do czasu jego stosowania.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie
Uzależnienie od zakupów

Zakupoholizm

Zakupoholizm

Sprzedawcy zachęcają do zakupów całorocznymi wyprzedażami i promocjami. Należy pamiętać, że częste robienie zakupów też może być nałogiem. Zakupoholizm to kupowanie z przyjemności, a nie z konieczności.

Dermatologia

Zapobieganie zmianom skórnym (WIDEO)

Zapobieganie zmianom skórnym (WIDEO) Odtwórz wideo

Zapobieganie groźnym zmianom skórnym to przede wszystkim rozsądne korzystanie ze słońca i niezbyt intensywne opalanie. To promieniowanie (...) , jeśli dana osoba znajduje się już w grupie ryzyka (np. miała częste poparzenia...

Neurologia

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

przez długi czas. Oprócz drętwienia i mrowienia pojawić się może ból, osłabienie lub pieczenie mięśni stopy. To częste schorzenie wśród maratończyków czy osób (...) lub ćwiczeń i powodują ból, zmęczenie, uczucie pieczenia lub dyskomfort...

Krew i naczynia krwionośne

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

może prowadzić do innych poważnych komplikacji zdrowotnych. Jednakże wielu z nas zmaga się z niedociśnieniem, które również może być groźne. Czym

Dieta przyszłej mamy

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

są jako pasteryzowane. Niepasteryzowane mleko Niepasteryzowane mleko to nic innego, jak mleko surowe. Może ono zawierać groźne mikroorganizmy chorobotwórcze. Ryby

Okulistyka

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

to zaczerwienienie i zapalenie błony, obejmujące białka oczu oraz wewnętrzną część powieki. Schorzenie to jest bardzo częste i szczególnie zaraźliwe u dzieci (...) obrzęk, uczucie dyskomfortu w trakcie mrugania, łzawienie...

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Mit samonaświetlania (WIDEO)

Mit samonaświetlania (WIDEO) Odtwórz wideo

rentgenowskiego do badań może wywołać raka. Według lekarzy nie ma on jednak racji bytu. To raczej unikanie badań rentgenowskich może być bardzo groźne