Częste łzawienie może być groźne

Artykuł sponsorowany

Oczy są narządem, który dostarcza nam największej ilości informacji ze świata zewnętrznego. Dlatego należy o nie szczególnie dbać.

Choć łzawienie jest bardzo uciążliwe, to jednak łzy pełnią ważną rolę w odżywianiu i oczyszczaniu gałki ocznej – wypłukują cząsteczki kurzu i bakterie, a także powlekają gałkę oczną ochronną warstwą, która zabezpiecza oko przed wysychaniem, mikrourazami, a także ma działanie dezynfekujące.

Choroby wywołujące łzawienie oczu

Łzawienie, zaczerwienienie, pieczenie i dyskomfort może być efektem różnych dolegliwości. Najczęściej jest to manifestacja:

 • Zespołu suchego oka – w bardziej nasilonych przypadkach zespół suchego oka przejawia się uczuciem piasku pod powiekami, a także zaburzeniami widzenia (zamglenie lub rozmycie obrazu).
 • Alergii – u alergików wraz z łzawieniem występuje zwykle obrzęk powiek: wodnisty wyciek z nosa, suchy kaszel lub zmiany skórne (wysypka).
 • Zapalenia spojówek – może być pochodzenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego. W przypadku najczęściej występującego zapalenia bakteryjnego dochodzi do pojawienia się ropnej wydzieliny, silnego zaczerwienienia i bólu okolicy gałki ocznej.
 • Zapalenia brzegów powiek – stan ten związany jest z infekcją bakteryjną lub nieprawidłowym funkcjonowaniem gruczołów łojowych Meiboma. Oprócz łzawienia i pieczenia występuje także zaczerwienienie brzegów powiek, czasem u nasady rzęs powstają małe łuski, rzęsy mogą częściej wypadać, a po nocy są zwykle sklejone ropną wydzieliną.
 • Nieskorygowanej wady refrakcji – zwykle oprócz łzawienia występuje także ból głowy i oczu. Problem może dotyczyć zarówno krótkowidzów (rozmycie przedmiotów znajdujących się daleko), jak i dalekowidzów (litery w czytanym tekście wydają się rozmyte i niewyraźne).
 • Zbyt długiego noszenia soczewek kontaktowych lub zastosowania soczewek nieodpowiednio dobranych bądź niedopasowanych do rogówki.
 • Przemęczenia oczu – na skutek np. zbyt małej ilości snu.
 • Ciała obcego pod powieką lub w rogówce – oprócz łzawienia występuje silny ból i zaczerwienienie oka. Objawy te nie ustępują po podaniu preparatów sztucznych łez, a wręcz nasilają się z upływem czasu.

Przedłużające się łzawienie oczu bez wyraźnej przyczyny jest bardzo uciążliwą dolegliwością utrudniającą wykonywanie codziennych obowiązków. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem okulistą, który zbierze wywiad chorobowy, zbada i postawi diagnozę oraz zleci odpowiednie leczenie.

Jak leczyć łzawienie i choroby towarzyszące?

Jeśli łzawienie spowodowane jest zespołem suchego oka, ulgę przyniesie stosowanie preparatów sztucznych łez. Preparaty te dostępne są w aptece bez recepty. Najczęściej stosowane są w postaci kropli.

Tears Again ma postać sprayu, który aplikowany jest z odległości 10-20 cm na zamknięte powieki. Liposomy zawarte w Tears Again dają nawilżenie nie tylko powierzchni gałki ocznej, ale także skóry powiek, która staje się wilgotna, delikatna i jędrna. Tears Again może być stosowany przez osoby noszące soczewki kontaktowe, a po zwiększeniu odległości podania do 20 cm, także przez kobiety z makijażem. Podanie sprayu z odległości 10 cm od powierzchni gałki ocznej umożliwia stosowanie preparatu przez kilka osób jednocześnie, nie dochodzi bowiem do nadkażenia go florą bakteryjną.

Tears Again stosuje się dwa razy dziennie, jednak w przypadku bardziej nasilonych objawów zespołu suchego oka można zwiększyć częstość stosowania do 3-4 razy dziennie.

Preparat Tears Again jest bezpieczny i w związku z tym nie istnieją ograniczenia co do czasu jego stosowania.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zespół suchego oka - film łzowy, przyczyny, objawy, leczenie
Uzależnienie od zakupów

Zakupoholizm

Zakupoholizm

Sprzedawcy zachęcają do zakupów całorocznymi wyprzedażami i promocjami. Należy pamiętać, że częste robienie zakupów też może być nałogiem. Zakupoholizm to kupowanie z przyjemności, a nie z konieczności.

Dermatologia

Zapobieganie zmianom skórnym (WIDEO)

Zapobieganie zmianom skórnym (WIDEO) Odtwórz wideo

Zapobieganie zmianom skórnym Zapobieganie groźnym zmianom skórnym to przede wszystkim rozsądne korzystanie ze słońca i niezbyt intensywne opalanie (...) i infekcji. W przypadku, jeśli dana osoba znajduje się już w grupie ryzyka (np....

Neurologia

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

Drętwieją ci nogi? Sprawdź, dlaczego

przez długi czas. Oprócz drętwienia i mrowienia pojawić się może ból, osłabienie lub pieczenie mięśni stopy. To częste schorzenie wśród maratończyków czy osób (...) lub ćwiczeń i powodują ból, zmęczenie, uczucie pieczenia lub dyskomfort...

Onkologia

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

Objawy nowotworów głowy i jamy ustnej

mózgu, krtani, jamy ustnej, ucha, warg, gardła. Ich występowanie, wbrew pozorom, jest dość częste. Dwa główne czynniki ryzyka to nadmierne spożywanie (...) , zaburzenia oddychania, połykania i mowy. Występować może również owrzodzenie...

Okulistyka

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

to zaczerwienienie i zapalenie błony, obejmujące białka oczu oraz wewnętrzną część powieki. Schorzenie to jest bardzo częste i szczególnie zaraźliwe u dzieci (...) obrzęk, uczucie dyskomfortu w trakcie mrugania, łzawienie...

Krew i naczynia krwionośne

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

może prowadzić do innych poważnych komplikacji zdrowotnych. Jednakże wielu z nas zmaga się z niedociśnieniem, które również może być groźne. Czym

Dieta przyszłej mamy

Nie jedz tego w ciąży!

Nie jedz tego w ciąży!

są jako pasteryzowane. Niepasteryzowane mleko Niepasteryzowane mleko to nic innego, jak mleko surowe. Może ono zawierać groźne mikroorganizmy chorobotwórcze. Ryby