Trwa ładowanie...

Najlepszy preparat sztucznych łez!

Najlepszy preparat sztucznych łez!
Najlepszy preparat sztucznych łez!

Artykuł sponsorowany

Film łzowy nawilża, oczyszcza i odżywia rogówkę, a także wyrównuje drobne nierówności na jej powierzchni, dzięki czemu jest ona przezroczysta i zachowuje swoje właściwości optyczne. Ponadto łzy wypłukują drobne ciała obce oraz mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.

spis treści

1. Skutki zmniejszenia ilości łez

Zmniejszenie produkcji lub wzmożone parowanie łez prowadzi do powstania zespołu suchego oka (ZSO). Tzw. suche oko powodują:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • wzmożony wysiłek wzrokowy, do którego dochodzi np. podczas długiej pracy przy komputerze, oglądania TV czy czytania książek,

  • zmiany hormonalne, np. w czasie menopauzy, nad- lub niedoczynności tarczycy, leczenia hormonalnego,

  • choroby układowe takie jak toczeń, zapalenie stawów, chłoniak czy białaczka,

  • przebywanie w nieodpowiednio nawilżonych i przegrzanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach,

  • zanieczyszczenie powietrza przez dym papierosowy lub gazy przemysłowe.

Objawem ZSO jest uczucie ciała obcego, pieczenie, uczucie lepkości i szorstkości powiek, a także przejściowo występujące pogorszenie ostrości wzroku (tzw. rozmazanie obrazu).

Najskuteczniejszym leczeniem jest stosowanie preparatów sztucznych łez, zarówno w postaci kropli, jak i żelu.

2. Zasady stosowania preparatów sztucznych łez

Podając tradycyjne preparaty nawilżające w postaci kropli lub żelu, zawsze należy przestrzegać następujących zasad:

  • umyć ręce wodą i mydłem przed podaniem leku, aby uniknąć zakażenia,

  • zachować odpowiednią odległość podczas podawania leku do oka, tak aby końcówka, z której wydostaje się lek nie dotykała oka ani skóry rąk,

  • nie podawać leku podczas noszenia soczewek kontaktowych, gdyż zawarty w większości preparatów sztucznych łez konserwant może zmieniać właściwości soczewek kontaktowych,

  • należy podać jedną, maksymalnie dwie krople do worka spojówkowego, gdyż ze względu na jego małą pojemność, nadmiar preparatu wydostaje się na policzek. Jest to problem zwłaszcza dla kobiet noszących makijaż, gdyż uniemożliwia podanie kropli w ciągu dnia.

3. Leczenie zespołu suchego oka

Coraz dokładniejsze badania nad zespołem suchego oka wykazały, że ponad połowa osób z zespołem suchego oka cierpi z powodu nadmiernego parowania łez, rzadziej przyczyną jest niedostateczna produkcja łez. Jest to spowodowane destabilizacją warstwy lipidowej filmu łzowego. Tradycyjne preparaty sztucznych łez uzupełniają niedobory wodnej warstwy filmu łzowego. Dostępny także na polskim rynku preparat Tears Again stabilizuje warstwę lipidową filmu łzowego. Stabilna warstwa lipidowa hamuje parowanie warstwy wodnej nawet o 90%.

Kolejną zaletą preparatu Tears Again jest łatwy sposób podania – spray należy rozpylić z odległości około 10 cm na zamknięte powieki. Optymalna częstość stosowania to 3 razy dziennie, można ją modyfikować w zależności od potrzeb. Jedno opakowanie preparatu Tears Again starcza na 100 aplikacji.

Dodatkową zaletą jest możliwość stosowania przez osoby noszące soczewki kontaktowe, nie ma bowiem bezpośredniego kontaktu leku z powierzchnią soczewki. Fakt ten umożliwia również stosowanie jednego opakowania leku przez kilka osób, nie dochodzi bowiem do nadkażenia preparatu florą bakteryjną. Nowatorski sposób podania oraz postać leku (spray) sprawiają, że może on być stosowany także na makijaż, nie uszkadzając go.

Niezależnie od preparatu sztucznych łez, jaki stosujemy, zawsze należy pamiętać, aby nie stosować leku po upływie terminu ważności i aby przechowywać go w zalecony przez producenta sposób; podając kilka leków w postaci kropli do oczu, należy zachować odstęp około 10 minut, a preparaty sztucznych łez powinny być podane jako ostatnie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze