Trwa ładowanie...

Jak leczyć zespół suchego oka?

Artykuł sponsorowany

Zespół suchego oka ("suche oko") to powszechny problem. Wiele osób doświadczyło objawów tej choroby oczu: nieprzyjemnego pieczenia oczu i ich suchości. U znacznej większości pacjentów (78%) zgłaszających się z tymi dolegliwościami występuje niewłaściwy stan filmu łzowego, który jest spowodowany nadmiernym odparowywaniem. Natomiast u 7% osób mają miejsce nieprawidłowości warstwy wodnej filmu łzowego. W jaki sposób można zaradzić tym dolegliwościom? Czy istnieje produkt, który jest skuteczny w leczeniu objawów różnych typów „suchego oka”?

Zobacz film: "Męty w oku"

spis treści

1. Rodzaje „suchego oka”

W zależności od przyczyny pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości wyróżnia się trzy rodzaje „suchego oka”. Są to: nieprawidłowości warstwy lipidowej filmu łzowego, nieprawidłowości warstwy wodnej filmu łzowego oraz nieprawidłowa warstwa wodna i warstwa lipidowa. Nieprawidłowości warstwy lipidowej filmu łzowego są wywoływane przez noszenie soczewek kontaktowych, zapalenie brzegów powiek, zespół oka biurowego, przebyte zabiegi chirurgii refrakcyjnej, dysfunkcję gruczołów Meiboma oraz długotrwałe stosowanie kropli do oczu zawierających chlorek benzalkoniowy. Przyczyną wystąpienia nieprawidłowości warstwy wodnej filmu łzowego jest dysfunkcja gruczołów łzowych. Natomiast niewłaściwa warstwa wodna i warstwa lipidowa jest spowodowana zespołem Sjörgena.

2. Leczenie zespołu suchego oka

Leczenie nieprzyjemnych dolegliwości zależy od przyczyny pojawienia się „suchego oka”. W przypadku dysfunkcji gruczołów łzowych wskazane jest stosowanie preparatów „sztucznych łez”. Jeśli suchość oka jest stosunkowo niewielka, należy korzystać z preparatów o niskiej lepkości. Jeżeli jednak objawy są nasilone, należy sięgnąć po hydrożele lub inne produkty o wysokiej lepkości. Pozostałe dwa rodzaje „suchego oka” – nieprawidłowości warstwy lipidowej filmu łzowego oraz obecność nieprawidłowości w obydwu warstwach filmu łzowego można skutecznie leczyć za pomocą sprayu liposomalnego TEARS AGAIN. Preparat ten ma swoje zastosowanie w leczeniu, łagodzeniu i zmniejszaniu podrażnień wywołanych przez zespół suchego oka. TEARS AGAIN poprawia nawilżenie powierzchni powiek i oczu, a także stabilizuje warstwę lipidową filmu łzowego. Wskazaniem do stosowania leku są: suche oczy, pieczenie oczu, uczucie napięcia powiek, swędzenie oczu oraz uczucie ciała obcego.

3. Jak stosować preparat TEARS AGAIN?

Przed pierwszym użyciem należy sprawdzić, czy buteleczka i rozpylacz są w stanie nienaruszonym. Następnie należy nacisnąć pompkę 3-4 razy, by napełnić rurkę. Lek rozpyla się na zamknięte oczy z odległości około 10 centymetrów. Następnie należy otworzyć oczy, by preparat mógł zostać rozprowadzony po ich powierzchni. Jeśli podczas rozpylania TEARS AGAIN pacjent przypadkiem otworzy oczy, może pojawić się krótkotrwałe uczucie pieczenia. Jest ono jednak tylko chwilowe i nie szkodzi oczom. Preparat najlepiej jest stosować przed aplikacją makijażu oraz po demakijażu. Można zastosować go także na umalowane oczy, ale wówczas należy zwiększyć odległość podczas rozpylania leku do około 20 centymetrów. TEARS AGAIN należy stosować 3-4 razy dziennie, jeśli jednak dolegliwości są większe, można aplikować lek częściej.

Preparat TEARS AGAIN poprawia komfort osób noszących soczewki kontaktowe. Co ważne, mogą stosować go różne osoby, gdyż lek jest rozpylany z dużej odległości i nie dochodzi do zanieczyszczenia pompki. Istnieją jednak ograniczenia dotyczące stosowania TEARS AGAIN w połączeniu z innymi lekami okulistycznymi. Nie należy preparatu TEAR AGAIN podawać równocześnie z innymi stosowanymi lekami. Pomiędzy podaniem trzeba zachować odstęp ok. 10 min. pomiędzy poszczególnymi aplikacjami a preparat TEARS AGAIN najlepiej podawać jako ostatni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposoby na pieczenie oczu
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza