Trwa ładowanie...

Ginekologia estetyczna – zabiegi, wskazania, efekty

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 10.03.2023 12:34
Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się różnymi problemami związanymi z wyglądem oraz funkcjonowaniem kobiecych zewnętrznych narządów płciowych.
Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się różnymi problemami związanymi z wyglądem oraz funkcjonowaniem kobiecych zewnętrznych narządów płciowych. (123rf)

Ginekologia estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się różnymi problemami związanymi z wyglądem oraz funkcjonowaniem kobiecych zewnętrznych narządów płciowych. Obejmuje zarówno plastykę warg sromowych, jak i leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Celem zabiegów jest poprawa komfortu życia pacjentki. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest ginekologia estetyczna?

Ginekologia estetyczna to obszar medycyny, który łączy w sobie ginekologię oraz medycynę estetyczną. Dziedzina ta obejmuje wiele procedur mających na celu poprawę wyglądu i funkcjonowania żeńskich zewnętrznych narządów płciowych. Jej zakres jest bardzo szeroki.

Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej mogą obejmować korektę wrodzonych wad i defektów, które są trudne do zaakceptowania, ale również niwelowanie zmian związanych z ciążami i porodem oraz profilaktykę czy zabiegi korygujące efekty procesu starzenia. Ich celem jest nie tylko podniesienie atrakcyjności okolic intymnych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Efektem działań ginekologii estetycznej jest nie tylko poprawa wyglądu czy doznań odczuwanych w trakcie zbliżenia intymnego, ale i podniesienie szeroko rozumianego komfortu życia pacjentki. Zabiegi służą zdrowiu, nie tylko fizycznemu. Wartością dodaną jest bez wątpienia wzmocnienie poczucia własnej atrakcyjności.

2. Wskazania do zabiegów ginekologii estetycznej

Zabiegi ginekologii estetycznej są odpowiedzią na różne problemy związane z żeńskimi narządami płciowymi. Ich funkcjonowanie oraz wygląd ma duży wpływ na zdrowie, także psychiczne.

Gdy pojawia się ból, dyskomfort oraz inne dokuczliwe dolegliwości, także problemy podczas stosunków seksualnych, odbija się to na wielu aspektach życia. Najczęściej obniża jakość życia, jest przyczyną niskiej samooceny czy powodem do skrępowania i wstydu.

Problemy intymne dotyczą wielu kobiet w każdym wieku. Co jest wskazaniem do zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej? To:

3. Zabiegi ginekologii estetycznej

W ramach ginekologii estetycznej wykonuje się wiele zabiegów. To na przykład:

  • labioplastyka - plastyka warg sromowych. Zabieg korekty warg sromowych, który polega na zmianie ich kształtu oraz rozmiaru,
  • hymenoplastyka - zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej,
  • hymenotomia - zabieg usunięcia błony dziewiczej,
  • laserowe odmładzanie pochwy – zabieg, który koryguje luźność pochwy oraz problemy związane z wysiłkowym nietrzymaniem moczu,
  • laserowe leczenie nietrzymania moczu - zabieg poprawiający napięcie pochwy, co pozwala na zredukowanie problemów związanych z nietrzymaniem moczu,
  • powiększanie i modelowanie warg sromowych kwasem hialuronowym,
  • lipoliza wzgórka łonowego,
  • liposukcja wzgórka łonowego,
  • mezoterapia okolic intymnych,
  • karboksyterapia okolic intymnych,
  • powiększenie punktu G,
  • perineoplastyka - zabieg plastyczny krocza, którego celem jest korekcja urazów powstałych podczas porodu,
  • waginoplastyka - zabieg plastyczny krocza, który ma za zadanie skorygowanie wad wrodzonych.
  • ostrzyknięcie osoczem okolicy łechtaczki,
  • zwężanie wejścia do pochwy za pomocą nici.

4. Metody, przygotowanie i zalecenia po zabiegu

Ginekologia estetyczna rozwija się bardzo dynamicznie. To dlatego dziś wiele schorzeń i defektów, które jeszcze niedawno leczono wyłącznie operacyjnie, można zniwelować za pomocą zabiegów bezinwazyjnych. Takimi nowoczesnymi procedurami jest na przykład rewitalizacja zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu kwasu hialuronowego lub własnego tłuszczu, a także zabiegi laserowe.

Zakres zabiegów, jakie oferują różne placówki, zależy od wielu czynników, między innymi posiadanego przez klinikę sprzętu, obranego profilu działalności oraz zespołu specjalistów. Przygotowania do zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej obejmują zwykle podstawowe badania krwi, takie jak morfologia krwi czy pomiar parametrów krzepnięcia, czasem EKG czy RTG klatki piersiowej. Rekonwalescencja po zabiegach trwa od kilku godzin do 6 tygodni, w zależności od jego rodzaju. Zalecenia są uniwersalne: należy przez jakiś czas unikać przebywania w pozycji siedzącej oraz ćwiczeń fizycznych, a także aktywności seksualnej. Po bardziej inwazyjnych zabiegach nie wolno nosić obcisłej bielizny oraz stosować tamponów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze