Trwa ładowanie...

Dyspareunia

Dyspareunia jest to zaburzenie funkcji seksualnych, które objawia się bólem w trakcie kontaktu seksualnego. Ta dolegliwość może mieć zarówno podłoże organiczne, jak i psychologiczne – co znaczy, że może wynikać z nieprawidłowości w budowie, infekcji i chorób, a także np. lęku przed seksem. Dotyczy najczęściej kobiet, choć zdarza się także u mężczyzn. Czasami może mieć podłoże psychologiczne. W celu zastosowania odpowiedniego leczenia należy udać się do ginekologa. Do momentu wyleczenia najczęściej zalecana jest wstrzemięźliwość seksualna.

spis treści

1. Przyczyny dyspareunii

Wśród przyczyn dyspareunii można wymienić:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kampania społeczna
Kampania społeczna

Opryszczka w ciąży jest bardzo niebezpieczna. Zagraża bowiem nie tylko matce, ale również dziecku. Jeśli

zobacz galerię
 • choroby i nieprawidłowości anatomiczne (stulejka u mężczyzn, endometrioza u kobiet),
 • uczulenia (np. na środki higieny intymnej, mydło, proszek do prania, prezerwatywę),
 • suchość pochwy (pojawia się po menopauzie i z innych przyczyn, takich jak np. stosowanie leków hormonalnych czy podczas karmienia piersią),
 • powikłania po zabiegach operacyjnych w obrębie dróg rodnych (np. zrosty pooperacyjne),
 • poród (np. po cięciu cesarskim),
 • czynniki psychologiczne (np. niemiłe wspomnienia z prób współżycia podczas infekcji, brak doświadczenia seksualnego, strach przed niechcianą ciążą, ale także przeżycia traumatyczne, takie jak molestowanie seksualne w przeszłości).

Pochwica to choroba, która uniemożliwia stosunek seksualny, gdyż powoduje ona silne napięcie mięśni w momencie próby wprowadzenia członka (ale także palca lub tamponu) do pochwy. Wywołuje to silny ból u kobiety. Ta choroba ma podłoże psychologiczne i pojawia się w wyniku lęków związanych ze współżyciem lub traumatycznych wspomnień związanych z molestowaniem seksualnym.
Jeżeli ból podczas stosunku pojawia się z powodu niedostatecznego nawilżenia spowodowanego brakiem podniecenia u kobiety, nie jest to dyspareunia. Taka dolegliwość wynika z niedostatecznie rozbudowanej gry wstępnej, braku uczucia w stosunku do partnera, przemęczenia lub nadmiernego napięcia psychicznego.

2. Leczenie dyspareunii

Dyspareunia w większości przypadków jest uleczalna – wychwytuje się jej przyczyny i dąży do ich usunięcia. W przypadku infekcji leczy się oboje partnerów środkami miejscowymi i czopkami, rzadziej tabletkami. W przypadku uczulenia należy wyeliminować alergen i nie działać podrażniającymi środkami na miejsca intymne. Można wtedy przemywać miejsca intymne naparem z rumianku. W czasie leczenia, aż do ustąpienia objawów, zaleca się wstrzemięźliwość seksualną.
Aby zapobiec pojawieniu się dyspareunii, należy:

 • regularnie odwiedzać ginekologa,
 • dbać o higienę intymną,
 • po infekcji pochwy najlepiej powstrzymać się od współżycia na jakiś czas (dokładne informacje na ten temat posiada ginekolog),
 • dbać o dobre samopoczucie przed stosunkiem – ma on być przyjemnością,
 • dbać o zachowanie zasad higieny podczas korzystania z sauny i basenu,
 • uprawiać seks tylko z zabezpieczeniem.

Bardzo ważne są także rozmowy z partnerem dotyczące odczuwania bólu podczas stosunku, zaprzestanie uprawiania seksu na jakiś czas i wizyta u ginekologa. Otwartość w tej sprawie pomoże uniknąć konfliktów, a wcześnie rozpoczęte leczenie pozwoli szybko pozbyć się dręczących dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza