Trwa ładowanie...

Opuncja figowa - charakterystyka, uprawa, zastosowanie, właściwości lecznicze

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
02.10.2020 15:25
Opuncja figowa niejednokrotnie nazywana jest również indyjską gruszką lub figą kaktusową. Roślina pochodząca z Meksyku zaliczana jest do roślin pustynnych
Opuncja figowa niejednokrotnie nazywana jest również indyjską gruszką lub figą kaktusową. Roślina pochodząca z Meksyku zaliczana jest do roślin pustynnych (Pixabay)

Opuncja figowa niejednokrotnie nazywana jest również indyjską gruszką lub figą kaktusową. Roślina pochodząca z Meksyku zaliczana jest do roślin pustynnych. Zarówno owoce, kwiaty jak i łodygi opuncji figowej są jadalne. Figa kaktusowa to cenne bogactwo witaminy C, witamin z grupu B, witaminy E, a także beta karotenu. Pełna nazwa naukowa rośliny to Opuntia ficus-indica. Co jeszcze warto wiedzieć o opuncji figowej? Jakie jest jej zastosowanie?

spis treści

1. Co to jest opuncja figowa?

Opuncja figowa jest gatunkiem rośliny, który w warunkach naturalnych występuje w Meksyku. Zwyczajowo nazywana jest figą kaktusową lub indyjską gruszką. Ta popularna roślina z gatunku kaktusowatych nie ma problemów z przystosowaniem się do różnych warunków terenowych, dlatego jest chętnie uprawiana również w krajach Południowej Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej czy Australii.

Opuncja figowa zaliczana jest do roślin pustynnych. Naturalnie magazynuje wodę. Owoce opuncji zazwyczaj są żółte, pomarańczowe lub czerwone. Posiadają nasiona, które są pokryte drobnymi wypustkami. W naturalnych warunkach roślina ta może osiągnąć nawet pięć metrów wysokości. Kaktus posiada owalne, płaskie, szarozielone, woskowane łodygi, które są wydłużone u podstawy i zaokrąglone na szczycie. Opuncja figowa wyposażona jest również w ciernie, które ograniczają parowanie i chronią ją przed nadmierną utratą wody. Oprócz tego, ciernie pełnią funkcję obronną. To naturalna ochronna przed zwierzętami i owadami.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zobacz także:

2. Uprawa opuncji figowej w warunkach domowych

Uprawa opuncji figowej w warunkach domowych jest oczywiście możliwa i mało skomplikowana, o stosujemy się do pewnych ważnych zasad. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie i łatwo przepuszczalne podłoże. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ziemi do kaktusów. Opuncja figowa powinna być podlewana co jakiś czas, gdy podłoże rośliny będzie suche. Nadmierne podlewanie rośliny może doprowadzić do gnicia korzeni! Co jaki czas należy nawozić opuncję figową? Najlepiej raz w miesiącu. Osoby hodujące opuncję figową w warunkach domowych nie powinny zapominać również o odpowiednim nasłonecznieniu rośliny. W czerwcu, lipcu czy sierpniu roślinę można wystawić na balkon. W okresie zimowym ilość światła może być z kolei ograniczona.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Zastosowanie opuncji figowej

Opuncja figowa jest rośliną jadalną, dlatego chętnie wykorzystuje się ją w branży gastronomicznej. Dodawana jest do ciast, deserów, soków czy koktajli. Szczególną popularnością opuncja cieszy się wśród mieszkańców Meksyku.

Właściwości opuncji figowej wykorzystuje się także w fitoterapii. Wyciąg z rośliny przyspiesza gojenie ran, eliminuje bóle reumatyczne oraz stany zapalne skóry. Stosowanie figi kaktusowej zaleca się także w przypadku wystąpienia: chorób skóry czy infekcji grzybiczych. Opuncja figowa znalazła zastosowanie również w branży kosmetycznej. W sprzedaży dostępne są kremy, maseczki, czy mydła z wyciągiem z opuncji figowej. Ponadto, roślina jest chętnie wykorzystywana w przemyśle papierniczym.

4. Właściwości lecznicze opuncji figowej

Opuncja figowa to roślina, która wykazuje szereg właściwości leczniczych. W jej składzie znajdziemy cenne flawonoidy, witaminę C, beta karoten, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego zawiera: błonnik, terpeny, alkaloidy, nienasycone kwasy tłuszczowe, magnez, wapń, fosfor, potas oraz sód.

Sterole roślinne zawarte w roślinie zapobiegają rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Witamina E zapobiega powstawaniu zmarszczek mimicznych i chroni naszą skórę przed działaniem wolnych rodników. Witaminy z grupy B usprawniają pracę układu nerwowego, z kolei witamina C wspiera odporność organizmu. Opuncja figowa wykazuje działanie neuroprotekcyjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Chroni organizm przed atakiem wirusów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze