Pokaż kategorie abcZdrowie.pl
Pokaż kategorie

Pachymetria

Pachymetria jest to badanie oceniające grubość rogówki. Rogówka jest to ta część oka, która otacza oko, jest jego zewnętrzną, wypukłą warstwą.
Pachymetria jest badaniem uwiarygadniającym pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Standardowy pomiar ciśnienia śródgałkowego odnosi się do standardowej grubości rogówki (ta grubość to 545 mikrometrów). W przypadku grubszej rogówki pomiar ten będzie zafałszowany i zbyt niski. Dzięki pachymetrii, można stwierdzić, czy wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe nie wynika właśnie z tego błędu pomiarowego.

W przypadku zbyt cienkiej rogówki wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego jest zaniżony. Może się zdarzyć, że sam pomiar ciśnienia pokazuje, że jest ono prawidłowe, a pacjent cierpi na nadciśnienie wewnątrzgałkowe, co może prowadzić do jaskry. Dlatego tak ważne jest stosowanie obu tych badań razem. Tylko badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego wraz z pachymetrią mogą dać wiarygodną informację na temat ciśnienia wewnątrzgałkowego pacjenta.

Pachymetria jest wykonywana w następujących sytuacjach:

  • przed wszystkimi zabiegami chirurgicznymi rogówki (np. LASIK),
  • u chorych z podejrzeniem rozwoju jaskry lub będących w grupie ryzyka,
  • przy badaniu ciśnienia śródgałkowego.

Badanie jest wykonywane za pomocą specjalnego urządzenia - pachymetru. Możliwe sąmetody dotykowo i bezdotykowo badające grubość rogówki. Pachymetry wykorzystują fale ultradźwiękowe (takie, jakie wykorzystuje się w urządzeniach USG), system kontroli wyzwalanego powietrza, technologię OLCR (Optical Low Coherence Reflectometry).

O badaniu pachymetrycznym opowiada lekarz okulista Anna Otto.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie wzroku - najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Badanie wzroku
Badanie wzroku

Wizyta u okulisty

Wizyta u okulisty – zastanawiamy się, jak powinna wyglądać i jakie badania będą wykonywane. Czy lekarz będzie badał nasz wzrok tylko z pomocą tablic okulistycznych? A może wykona komputerowe badanie wzroku, które jest znacznie dokładniejsze niż ... oka. To badanie wzroku nie może jeszcze posłużyć do przepisania recepty na okulary. Jest ono jedynie wskazówką dla okulisty ... powinno także obejmować zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. To badanie wzroku można przeprowadzić za pomocą...