Nadciśnienie oczne

Dość często zdarza się, iż w gabinecie lekarskim słyszymy, że „ciśnienie w oku jest podwyższone” albo że stwierdzono „nadciśnienie oczne”. Nadciśnieniem ocznym nazywamy stan podwyższonego ciśnienia wewnątrzgałkowego, bez objawów uszkodzenia nerwu wzrokowego (neuropatii jaskrowej). Prawidłowe ciśnienie oczne mieści się w przedziale 10-21 mm Hg, natomiast o nadciśnieniu mówi się, gdy wartość ciśnienia przekracza 21 mm Hg w jednym oku lub obydwu podczas przynajmniej dwóch pomiarów za pomocą tonometru. Warto pamiętać, że nadciśnienie oczne nie jest uznawane za chorobę. Pojęcie to stosuje się w odniesieniu do osób, które są bardziej narażone na wystąpienie jaskry.

Zobacz film: "Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego"

Ciśnienie wewnątrzgałkowe a jaskra

Stwierdzenie nadciśnienia ocznego wymaga weryfikacji pomiarem ciśnienia innym aparatem lub inną metodą. Mając na uwadze, że wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe jest głównym czynnikiem rozwoju jaskry, stan nadciśnienia ocznego wymaga ścisłej, regularnej kontroli oraz przeprowadzenia wszystkich niezbędnych badań w kierunku diagnostyki jaskry. O jaskrze możemy mówić, gdy dołączają się objawy neuropatii nerwu wzrokowego - uszkodzenie nerwu z ubytkami w polu widzenia.

Należy jednak pamiętać, że do jaskrowego uszkodzenia nerwu wzrokowego i zmian w polu widzenia może dochodzić nawet przy ciśnieniu wewnątrzgałkowym, którego wartość przez całą dobę utrzymuje się w granicach normy (16-21 mmHg). Jest to tzw. jaskra normalnego ciśnienia. Częściej dotyczy ona kobiet, osób z niskim ciśnieniem tętniczym, szczególnie przy spadkach ciśnienia tętniczego w nocy, osób z tendencją do stanów naczynioskurczowych (zimne ręce, zimne stopy).

Przyczyny wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego

Ciecz wodnista, wypełniająca przednią i tylną komorę oka, jest produkowana przez nabłonek rzęskowy w ilości około 2 milimetrów sześciennych na minutę. Stąd przez otwór źreniczny przepływa do komory przedniej i jest odprowadzana przez kąt przesączania (kąt pomiędzy rogówką a tęczówką) do zatoki żylnej twardówki. Przy jego zwężeniu, nieprawidłowościach anatomicznych czy uszkodzeniach ciecz wodnista odpływa w zmniejszonej ilości i ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta. Również nadprodukcja cieczy wodnistej przez ciałko rzęskowe może prowadzić do wzrostu ciśnienia. Zarówno prawidłowa produkcja cieczy wodnistej przez nabłonek rzęskowy, jak i prawidłowa szybkość odpływu cieczy przez kat przesączania warunkują prawidłowe ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Czynniki związane z wystąpieniem nadciśnienia ocznego są niemal takie same jak przyczyny jaskry. Są to:

 • nadmierne wydzielanie płynu przez oczy – nadmiar wydzieliny zwiększa ciśnienie oczne,
 • zbyt małe wydzielanie płynu przez oczy – zaburzenie równowagi między wydzielaniem płynu i jego odprowadzaniem może powodować wzrost ciśnienia ocznego,
 • przyjmowanie niektórych leków – skutki uboczne steroidów mogą zwiększać ryzyko nadciśnienia ocznego,
 • uraz oka – uderzenie w oko może wpłynąć negatywnie na wytwarzanie płynu przez oczy i jego odprowadzanie, co może doprowadzić do nadciśnienia ocznego. Nadciśnienie może pojawić się nawet kilka miesięcy lub lat po przebyciu urazu.
 • Choroby oczu – np. zespół eksfoliacji, choroba rogówki oraz zespół rozproszonego barwnika.

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia ocznego jest większe u osób po 40 oraz osób, które mają w rodzinie przypadki nadciśnienia ocznego lub jaskry. Prawdopodobieństwo pojawienia się tej przypadłości jest większe również u osób z cieńszą rogówką.

Leczenie nadciśnienia ocznego

Jeśli okulista przepisze leki obniżające ciśnienie wewnątrz oka, ogromnie ważne jest ścisłe trzymanie się wytycznych odnośnie do ich stosowania. Nieprawidłowe stosowanie leków może prowadzić do dalszego wzrostu ciśnienia ocznego, które może skutkować uszkodzeniem nerwu optycznego oraz trwałego pogorszenia wzroku.

5 objawów nadciśnienia, które trudno rozpoznać

Na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi cierpi ponad 10 mln Polaków. Duża większość przez długi czas nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ich kłopoty...

Dobór metody leczenia jest w dużej mierze kwestią indywidualną. W zależności od sytuacji lekarz może zalecić stosowanie leków lub samą obserwację. Niektórzy okuliści leczą wszystkie przypadki ciśnienia ocznego powyżej 21 mm Hg miejscowymi lekami. Inni decydują się na ich wprowadzenie dopiero, gdy istnieją dowody na uszkodzenie nerwu optycznego. Większość specjalistów prowadzi leczenie nadciśnienia, gdy wartości pomiarów są wyższe niż 28-30 mm Hg. Wskazaniem do wdrożenia leczenia są takie objawy jak: ból oczu, zamglone widzenie, stopniowy wzrost ciśnienia ocznego oraz widzenie aureoli wokół przedmiotów.

 • 
Jeśli ciśnienie oczne wynosi co najmniej 28 mm Hg, pacjentowi podaje się leki. Po miesiącu ich stosowania należy pojawić się na wizycie kontrolnej, by sprawdzić, czy lek działa i nie ma skutków ubocznych. Jeżeli specyfik jest skuteczny, kolejne wizyty u okulisty należy odbywać co 3-4 miesiące.
 • Jeśli ciśnienie oczne ma wartość 26-27 mm Hg, należy zbadać je 2-3 miesiące po pierwszej wizycie u specjalisty. Jeżeli podczas drugiej wizyty ciśnienie różni się o nie więcej niż 3 mm Hg, kolejne badanie należy przeprowadzić po 3-4 miesiącach. W przypadku spadku ciśnienia, odległość między kolejnymi badaniami może się wydłużać. Co najmniej raz w roku należy zbadać wzrok i ocenić nerw optyczny.
 • Gdy ciśnienie oczne mieści się w przedziale 22-25 mm Hg, należy zbadać je ponownie po 2-3 miesiącach. Jeśli podczas drugiej wizyty ciśnienie nie różni się o więcej niż 3 mm Hg, kolejne badanie należy przeprowadzić po 6 miesiącach. Wówczas należy zbadać również wzrok oraz nerw optyczny. Badania należy wykonywać przynajmniej raz w roku.

Nadciśnienie oczne może mieć poważne następstwa, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie i monitorowanie tej przypadłości.

Komentarze (11)
~Tsathoggua
~Tsathoggua 4 tygodnie temu

@~Karolina: Od 10 lat chodzę do okulistów z powodu rozprzestrzeniających się mroczków w lewym oku i zawsze słyszę, że wszystko jest w porządku. Mam wrażenie, że jak będę już całkiem ślepy i pójdę do okulisty, to dowiem się, że jestem ślepy.

Odpowiedz
~Karolina
~Karolina 6 miesięcy temu

Ludzie sobie nawet nie zdają sprawy jak ważne jest badanie oczu. Myślę że 1/3 społeczeństwa nie wie o istnieniu nadciśnienia w oku. Czesto kupują kropelki w aptece, bo oko piecze albo boli. Polecam wybrac sie do okulisty, nie żadnego optyka w salonie a profesjonalnej kliniki ktora zajmie się dokładnie naszymi dolegliwosciami.

Odpowiedz
~Sonik
~Sonik ponad rok temu

Ja dzisiaj byłam u lekarza. Mam 13 lat. Normalne ciśnienie to 24, ja mam 38-40 , to jest niemożliwe! 2 tygodnie temu byłam u innego lekarza i miałam 25-26. Lekarz powiedział, że mam jaskrę. A z wielu objawów mam tylko jeden, mianowicie wysokie ciśnienie

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Objawy jaskry - otwartego kąta, zamkniętego kąta, wrodzonej
Zespół suchego oka bez tajemnic

Co mówią twoje oczy?

Co mówią twoje oczy?

zmiany oczne pojawiają się bardzo często zanim rozpoznana zostanie choroba. Właśnie dlatego pacjenci po jej zdiagnozowaniu kierowani są na badanie (...) okulistyczne. Nadciśnienie tętnicze W początkowej fazie nadciśnienie...

Okulistyka

Choroby przewlekłe a oczy

Oczy są podobno zwierciadłem duszy. Są również odzwierciedleniem stanów chorobowych organizmu - objawy oczne są bowiem składową wielu schorzeń (...) ogólnoustrojowych. Jakie choroby widać w gołym oku? Przede wszystkim choroby...

Nadciśnienie

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie? (WIDEO)

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie? (WIDEO) Odtwórz wideo

Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować następujące powikłania: choroba niedokrwienna i zawał mięśnia sercowego (...) , udar mózgu, niewydolność nerek, tętniak aorty, retinopatia, miażdżyca. W Polsce...

Owoce morza i ryby - dlaczego warto jeść, właściwości odżywcze, rodzaje

Pieczone ryby

Pieczone ryby

Kobiety, których dieta uwzględniała większe ilości pieczonej ryby, były z reguły zdrowsze, bardziej sprawne fizycznie i rzadziej cierpiały na cukrzycę, nadciśnienie i choroby serca.

Żywność ekologiczna

Zdrowa żywność funkcjonalna

Zdrowa żywność funkcjonalna

Badania potwierdziły, że żywność funkcjonalna obniża ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób, m.in. choroby układu krążenia, nowotwory, osteoporozę, nadciśnienie, choroby kobiece, cukrzycę.

Retinopatia nadciśnieniowa

Zmiany oczne w przebiegu nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą ogólnoustrojową, zmiany zachodzą we wszystkich tętnicach, także w drobnych naczyniach siatkówki. W przebiegu (...) nadciśnienie tętnicze powoduje powyższe zmiany na dnie oka, które...