Palenie co najmniej jednego papierosa dziennie zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 64 procent

Większość osób zgodzi się, że palenie jest szkodliwe. Nowe badania sugerują, nie ma czegoś takiego jak bezpieczne palenie za pomocą specjalnych urządzeń lub przy odpowiedniej częstotliwości. Nowe badanie wykazało jakie szkody dla zdrowia niesie palenie zaledwie jednego papierosa dziennie.

Palenie powoduje wiele chorób dotykających niemal każdy narząd w organizmie człowieka, co sprawia, że ​​jest to główna przyczyna zgonów na całym świecie.

Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom donosi, że co roku prawie 6 milionów ludzi umiera z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu.

Podczas gdy większość ludzi jest przekonanych o szkodliwych skutkach nałogowego palenia, powinna też zwiększyć się świadomość tego, że wypalenie jednego papierosa dzinnie również niesie wiele szkód dla naszego organizmu.

Najnowsze badania dowodzą, że palenie nawet w małych ilościach niesie duże ryzyko dla zdrowia
Najnowsze badania dowodzą, że palenie nawet w małych ilościach niesie duże ryzyko dla zdrowia (123rf)

Nowe badania sprawdziły, jakie zagrożenia związane są z paleniem o niskiej intensywności. Naukowcy przeanalizowali ponad 290 tysięcy dorosłych.

Zespół kierowany przez dr Maki Inoue-Choi z Zakładu Epidemiologii i Genetyki Nowotworów  zdefiniował niską intensywność palenia jako 10 lub mniej papierosów dziennie. Badani byli pomiędzy 59 i 82 lat.

Uczestnicy zostali poproszeni o sprawozdanie na temat ich zwyczajów związanych z paleniem. Spośród osób, które palą, 159 osób pali mniej niż jednego papierosa dziennie. Prawie 1500 uczestników powiedziało, że pali od jednego do 10 papierosów dziennie.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „JAMA Internal Medicine”.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Badania wykazały, że palenie nawet w niskiej intensywności może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Ludzie, którzy palą co najmniej jednego papierosa dziennie przez całe życie są o 64 procent bardziej narażeni na przedwczesną śmierć w porównaniu do osób, które nie palą w ogóle. Ci, którzy palą od jednego do 10 papierosów dziennie mają 87-procentowe wyższe ryzyko zgonu wcześniej niż osoby nie palące.

Wśród byłych palaczy, ryzyko wcześniejszego zgonu było niższe wśród tych, którzy kiedyś palili w niskiej intensywności w porównaniu z tymi, którzy nadal palą. Ryzyko przedwczesnej śmierci zmniejsza się także proporcjonalnie wraz z wiekiem, w jakim zostało rzucone palenie. Badania wykazały również kilka ciekawych powtórzeń dotyczących konkretnych przyczyn zgonów. Naukowcy zauważyli silny związek z rakiem płuc.

Ci, którzy palili średnio mniej niż jednego papierosa dziennie w ciągu swojego życia byli dziewięć razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka płuc niż osoby niepalące.

Dodatkowo ci, którzy palili od jednego do 10 papierosów dziennie mieli 12-krotnie wyższe ryzyko zgonu z powodu raka płuc niż osoby nie palące.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)...

zobacz galerię

Palacze o niskiej intensywności mieli sześć razy większe ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, takie jak rozedma płuc. Palacze częściej umierają też z powodu chorób krążenia.

Jednak wielu palaczy nadal uważa,  że palenie niewielkiej ilości papierosów na co dzień nie stwarza żadnych zagrożeń dla zdrowia.

W tym kontekście, badania stanowią bardzo potrzebne przypomnienie, że nawet palenie niewielkiej liczbę papierosów jest znacznie szkodliwe dla zdrowia.

"Wyniki tego badania są potwierdzeniem ostrzeżeń zdrowotnych, które mówią, że nie istnieje bezpieczny poziom narażenia na dym tytoniowy. Wyniki te wskazują, że palenie nawet małej ilości papierosów dziennie powoduje istotne skutki negatywne dla zdrowia” – tłumaczy Maki Inoue-Choi, główny autor badania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy