Trwa ładowanie...

Sygnał, że zawał jest blisko. Kardiochirurg: Od razu wzywaj karetkę

Na zawał serca w naszym kraju co roku umiera ok. 15 tys. osób
Na zawał serca w naszym kraju co roku umiera ok. 15 tys. osób (Getty Images, Youtube)

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn śmierci Polaków. Eksperci przypominają, że problemom z układem krążenia można zapobiec, kluczowe jest jednak zwracanie uwagi na niepokojące objawy. Kardiochirurg tłumaczy, jak je rozpoznać.

spis treści

1. Choroby serca jedną z najczęstszych przyczyn zgonu

Choroby układu sercowo naczyniowego stanowią najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Statystyki dowodzą, że tylko w 2019 r. z powodu chorób układu krążenia zmarło prawie 18 mln osób. Aż w 85 proc. przypadkach powodem był zawał serca i udar mózgu.

Eksperci z American Heart Association twierdzą, że tym nagłym zdarzeniom możemy zapobiec, poprawiając styl życia. Palenie papierosów, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej to gotowy przepis na to, by nasze serce zaczęło szwankować.

2. Jak rozpoznać objawy słabnącego serca?

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Oprócz profilaktyki niezwykle istotne jest także reagowanie na niepokojące sygnały, które wysyła nam nasz organizm. Problemy z sercem mogą manifestować się na wiele różnych sposobów.

Kardiochirurg Jeffrey H. Newman mówi, jakie objawy daje chore serce
Kardiochirurg Jeffrey H. Newman mówi, jakie objawy daje chore serce (Getty Images, YouTube)

Światowej sławy kardiochirurg Jeffrey H. Newman wymienia pięć ważnych objawów, których nie wolno lekceważyć, czyli:

  • duszność – jeden z pierwszych sygnałów, że serce słabnie i nie pracuje wydajnie; może wystąpić wraz z dyskomfortem w klatce piersiowej, ale i bez niego,
  • ból w klatce piersiowej – ważny znak, że jesteśmy zagrożeni atakiem serca; chory może skarżyć się na dyskomfort i ucisk w tej okolicy,
  • omdlenia – sygnał, który najczęściej towarzyszy spadkowi ciśnienia, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości tlenu do mózgu,
  • szybkie bicie serca przy ograniczonej aktywności.

Ekspert ostrzega: jeśli zauważasz u siebie którykolwiek z powyższych objawów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jeśli występują na raz - od razu wzywaj karetkę.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze