Trwa ładowanie...

Pielęgnacja cery z zaskórnikami – jak poprawić wygląd skóry?

Avatar placeholder
02.09.2020 13:33
Pielęgnacja cery z zaskórnikami – jak poprawić wygląd skóry?
Pielęgnacja cery z zaskórnikami – jak poprawić wygląd skóry?

Pojawiające się na twarzy niezapalne wykwity określane są często mianem zaskórników. Ich występowanie często związane jest z okresem dojrzewania, jednak w niektórych przypadkach pojawiają się także przy różnych odmianach trądziku, dotykającego zarówno młode osoby, jak i dorosłych. Kluczową kwestią okazuje się poprawna pielęgnacja cery z zaskórnikami, dzięki której można zminimalizować występowanie problemu, a nawet całkowicie go wyeliminować.

Artykuł sponsorowany

1. Zaskórniki – co to takiego?

Nadprodukcja sebum prowadzi najczęściej do nieestetycznych zmian na twarzy – zaskórników. Niekiedy określa się je także mianem wągrów. To problem, który z czasem może przerodzić się w znacznie poważniejsze problemy ze skórą.

Zaskórniki pojawiają się zarówno na twarzy, nad mostkiem, jak i w okolicy rynny łojotokowej przedniej i tylnej. Zmiany te mogą być chwilowe i w wielu przypadkach znikają samoistnie (jeżeli stosowana jest odpowiednia pielęgnacja), jednak w niektórych sytuacjach bywają pierwszym symptomem występowania poważniejszych chorób, jak np. trądziku. Zaskórniki pojawiają się zarówno na twarzy, nad mostkiem, jak i w okolicy rynny łojotokowej przedniej i tylnej. Zmiany te mogą być chwilowe i w wielu przypadkach znikają samoistnie (jeżeli stosowana jest odpowiednia pielęgnacja), jednak w niektórych sytuacjach bywają pierwszym symptomem występowania poważniejszych chorób, jak np. trądziku.

Główną przyczyną powstawania wągrów są zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie. Narażone są na nie najczęściej kobiety, ale także młodzi mężczyźni w fazie dojrzewania. Okazuje się natomiast, że jednakowo zła dieta, stres czy przyjmowane leki mogą sprawić, że na skórze pojawiają się niechciane zaskórniki – zamknięte bądź otwarte, a czasami oba rodzaje. W dzisiejszych czasach także zanieczyszczone powietrze (głównie smog) ma wpływ na stan cery.

2. Rodzaje zaskórników

Wykwity mogą przybrać dwie formy – zaskórników otwartych oraz zamkniętych. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale także sposobem usuwania. Niezbędna może okazać się konsultacja z kosmetyczką, która w profesjonalny sposób oczyści ujścia gruczołów łojowych. Powstałych zmian nie należy wyciskać samodzielnie.

Zaskórniki otwarte są prostsze w usuwaniu. Wyróżnia je charakterystyczna, ciemna główka, która jest skutkiem utleniania masy rogowo-łojowej. Powstaje ona w momencie, kiedy wydzielina łojowa zatrzymuje się w kanaliku ujściowym.

W tym momencie może dojść do zakażenia. Zaskórniki otwarte powinny być usuwane w odpowiedni sposób, aby w przyszłości nie przerodziły się w poważniejsze stany zapalne, jak np. w torbiele z ropą.

Zaskórniki zamknięte są trudniejsze do rozpoznania, ponieważ ich zabarwienie nie jest tak charakterystyczne, jak w przypadku formy otwartej. Zatkane ujście gruczołu łojowego sprawia, że zalegająca wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz. Usuwanie nie jest proste i samodzielnie nie należy podejmować się nakłuwania widocznych wągrów, a tym bardziej ich wyciskania.

3. Zaskórniki – kiedy konieczna jest wizyta u dermatologa?

Pojawienie się pierwszych zaskórników nie musi oznaczać natychmiastowej potrzeby skonsultowania problemu ze specjalistą. W wielu przypadkach wągry wywołane są poprzez nieodpowiednią pielęgnację, dlatego w pierwszej kolejności należy wprowadzić zmiany w codziennej rutynie pielęgnacyjnej.

Także zmiana kosmetyków – na nowe, wcześniej niestosowane – może wywołać problem z zaskórnikami. Pewna grupa produktów posiada w składzie substancje zapychające, które przeznaczone są dla osób potrzebujących mocnego natłuszczenia skóry. Posiadacze cery tłustej i trądzikowej muszą bezwzględnie unikać m.in. parafiny, oleju z awokado, oleju z bawełny czy też masła kakaowego.

Czasami zaskórniki występują po spożyciu produktów nietolerowanych przez nasz organizm, natomiast znikają równie szybko, jak się pojawiają. W takim przypadku również nie jest konieczna konsultacja z dermatologiem, a jedynie stała obserwacja stanu cery i wykluczenie potraw, które mogą szkodzić.

Specjalista pomoże natomiast w przypadku, gdy zaskórniki nie znikają pomimo stosowania poprawnej pielęgnacji oraz przestrzegania zdrowej diety. Przyczyn należy doszukiwać się znacznie głębiej, czyli w działaniu gospodarki hormonalnej. W wielu zaawansowanych przypadkach pomocne okazuje się przyjmowanie leków.

4. Prawidłowa pielęgnacja skóry z zaskórnikami

Walka z zaskórnikami rozpoczyna się już na etapie codziennej pielęgnacji. Stosowanie preparatów dobranych do potrzeb skóry pomaga nie tylko wyeliminować powstały już problem, ale także zapobiec występowaniu innych chorób skórnych.

Kluczową kwestią jest rozpoznanie, z jaką cerą mamy styczność – wągry są domeną skóry tłustej, jednak cera sucha także może produkować nadmiar łoju, co jest naturalną reakcją obronną przed powstałym już przesuszeniem.

Codzienna pielęgnacja musi być więc skierowana na eliminację danego problemu – w tym przypadku jest to zaleganie martwego naskórka oraz zbyt duża ilość sebum. Oczyszczanie jest podstawowym krokiem, od którego powinno się rozpoczynać każdy dzień.

Marka Vichy opracowała kosmetyk znany jako NORMADERM Phytosolution Żel głęboko oczyszczający. Jego skład opiera się na substancjach, które doskonale współgrają z cerą trądzikową, ponieważ w delikatny sposób usuwają z cery zanieczyszczenia oraz nadmiar łoju. Kosmetyk ten może być stosowany zarówno rano, jak i wieczorem. Cynk i miedź to dwa minerały, które zostały wsparte ekstraktem probiotycznym. Po zastosowaniu produktu skóra staje się gładsza, a niedoskonałości są mniej widoczne.

Zaraz po tonizacji wymagane jest zastosowanie kremu, który przez cały dzień utrzyma optymalny poziom nawilżenia. Zaleca się, aby aplikowany preparat redukował także widoczne zmiany (w tym przypadku zaskórniki) i regenerował skórę. NORMADERM Phytosolution krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej posiada wszystkie powyższe właściwości. Zawarty w składzie kwas salicylowy skutecznie działa na wągry, a kwas hialuronowy przeciwdziała powstawaniu przesuszeń. Jednym ze składników aktywnych jest także lizat fermentacyjny produktu bakterii bifida, który wzmacnia barierę ochronną skóry.

Jeżeli powstałe zaskórniki przybiorą formę trądziku – zaleca się stosowanie preparatów nakładanych miejscowo. NORMADERM S.O.S. Punktowa pasta przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej opiera swoje działanie na siarce, niacynamidach oraz kwasie glikolowym. Widoczne zmiany zostają zredukowane, a cera nie posiada oznak podrażnień.

5. W jaki sposób skutecznie usunąć zaskórniki i poprawić wygląd skóry?

Występujące zaskórniki można usuwać na różne sposoby, jednak w każdym przypadku należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ naruszenie ciągłości naskórka niesie za sobą przykre skutki. Zawsze wymagane jest stosowanie się nie tylko do podstawowych zasad higieny, ale także dodatkowe zadbanie o sterylność przeprowadzanego zabiegu.

Najczęściej poleca się usuwać zaskórniki w gabinecie kosmetycznym. Wykwalifikowany personel przeprowadza zabieg lub serię zabiegów, które pomogą uporać się z problemem zatkanych gruczołów łojowych. Kosmetyczka wykonuje mikrodermabrazję, czyli mechaniczny mikropeeling.

Zabieg ten sprzyja nie tylko w eliminacji zaskórników, ale pomaga również w pozbyciu się większych lub mniejszych przebarwień, blizn oraz rozszerzonych porów. Systematyczność jest tutaj kluczowa, jednak mikrodermabrazja musi być wsparta poprawnie dobraną pielęgnacją skóry.

Drugim sposobem, który także może zalecić kosmetyczka, jest usuwanie wągrów przy pomocy kwasów. Odpowiednio dobrane stężenie jest w stanie w bezpieczny dla skóry sposób pozbyć się zalegającego, martwego naskórka, a także w delikatny sposób oczyścić zatkane gruczoły łojowe. Po przeprowadzonym zabiegu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń specjalisty, ponieważ cera przez pewien czas będzie nadwrażliwa. Kwasów nie zaleca się wykonywać w czasie wakacji, gdyż mocne słońce nierzadko bywa powodem powstania nowych przebarwień.

Prostszym i mniej inwazyjnym sposobem jest wykonywanie peelingu kawitacyjnego. Urządzenie do tego zabiegu może być używane także w domu, jednak należy zachować szczególną ostrożność i nie przekraczać wskazanej częstotliwości złuszczania. Kawitacja opiera się na ultradźwiękowych wibracjach, które emitowane są w celu usunięcia martwego naskórka. Efekty mogą być znacznie lepsze, jeżeli po skończeniu peelingu na skórę nałożone zostaną substancje aktywne wspierające regenerację skóry.

Wczesne dopasowanie odpowiedniej pielęgnacji do cery, zdrowa dieta, regularne wykonywanie zabiegów u kosmetyczki i wyeliminowanie stresu to najprostszy przepis na zdrową i promiennie wyglądającą skórę.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze