Piszą o nas na świecie. Dziennikarz zrobił prowokację i obnażył system
Dziennikarzowi szwedzkiej gazety "Aftonbladet" udało się dostać na kierunek medyczny polskiej uczelni. Prowokacja dziennikarska pokazała znaczący problem w wymaganiach i jakości edukacji przyszłych lekarzy.
1. Niepokojący poziom na kierunkach medycznych
Reporter chciał pokazać, że standard nauczania w szkołach medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej, także w Polsce, pozostawia wiele do życzenia. Wypełnił test online i bez problemu mógłby rozpocząć studia.
Wiedza okazała się niepotrzebna, wystarczył internet. Celem dziennikarskiej prowokacji było pokazanie, jak niski jest poziom na uczelniach w Polsce, Czechach, na Litwie czy Łotwie. By dostać się na kierunki medyczne, wystarczy jedynie dostęp do internetu.
Okazuje się, że wstępne testy powtarzają się z roku na rok i bez problemu można je odkupić od starszych roczników. Wystarczy wyszukać odpowiedzi w internecie i gotowe. W sieci można też znaleźć wypełnione arkusze.
"Setki zrzutów ekranu pokazują, w jaki sposób uczniowie dzielą się testami i egzaminami. Według kilku raportów przesłanych Aftonbladet kilka uniwersytetów nie aktualizuje testów pomiędzy sesjami, mimo że studenci zgłosili oszustwa" - podaje gazeta.
2. Realia uczelni w Europie Wschodniej
Dziennikarz zdecydował się wypełnić test online na kierunek medyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z informacji, które otrzymał, wynikało, że bardzo łatwo się tam dostać. W ciągu kilku minut test został zaliczony.
Praktyki z kolei można zaliczyć bez kontaktu z pacjentami, jak wynika z przeprowadzonych przez niego rozmów ze studentami. Ponadto studenci skarżą się, że staż nie zapewnia tego, co obiecuje.
"Szerokie oszustwa i poważne braki w szkoleniach medycznych w Europie Wschodniej wpływają na szwedzką opiekę zdrowotną i mogą być śmiertelne dla pacjentów" - zauważył reporter.
Wielu młodych Szwedów decyduje się na zagraniczne studia. Jak podaje "Aftonbladet", w Szwecji jest 66 878 lekarzy, a ponad 10 proc. została wykształcona w Europie Wschodniej.
Od 2020 roku 27 lekarzy w Szwecji utraciło uprawnienia do wykonywania zawodu z powodu rażącej niekompetencji, z czego 10 z nich przeszkolonych zostało w Europie Wschodniej.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.