Płuca jak u staruszki. 48-latka miała wrażenie, że tonie
Anita Brough była w świetnej formie i nie przypuszczała, że będzie się musiała zmierzyć z nieuleczalną chorobą. Okazało się, że jej płuca są w fatalnym stanie. - Bałam się wyjść z domu - wspomina 48-latka.
1. Płuca jak u 80-latki
48-letnia Anita Brough była w świetnej formie, odnosiła sukcesy zawodowe, a poważne problemy zdrowotne były dla niej abstrakcją. Kiedy więc zaczęły jej dokuczać trudności związane z oddychaniem, bagatelizowała je i próbowała tłumaczyć stresem. Lekceważyła też utrzymujący się kaszel.
W końcu postanowiła się jednak zbadać i przeżyła szok. Okazało się, że za nasilającymi się problemami stoi nieuleczalna choroba. Okazało się, że Brytyjka cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
U chorych dochodzi do utrwalonego zwężenia oskrzeli, które zmniejsza przepływ powietrza, powodując trudności z oddychaniem.
- Odkrycie, że mam zabójczą chorobę, było druzgocące. Moje płuca były tak uszkodzone, że na skanach wyglądały, jakby były o 30 lat starsze - przyznała Brough cytowana przez "The Sun", która żyje z chorobą już 10 lat.
Okazało się, że jej problem ma związek z papierosami, które w przeszłości paliła, mimo że nie były to duże ilości.
Palenie tytoniu jest głównym czynnikiem ryzyka w POChP, podobnie jak w przypadku raka płuc.
2. "Bałam się wyjść z domu"
Brytyjka przyznała, że po diagnozie poczuła strach, zwłaszcza w kontekście pracy zawodowej. Z sukcesem działała w biznesie, ale świadomość choroby zaczęła ją przytłaczać.
- Z nagradzanej bizneswoman stałam się osobą, która bała się wyjść z domu - zaznaczyła Brough.
Miała wrażenie, jakby wokół jej klatki piersiowej coraz mocniej zaciskano sznur. - Miałam wizje, że wyląduję w szpitalu pod aparatem tlenowym - wspominała.
W czasie zaostrzeń choroby 48-latka była zmuszona do leżenia w łóżku nawet kilka tygodni. Czuła się tak, jakby oddychała przez słomkę i miała wrażenie, że tonie.
W końcu kobieta postanowiła jednak zawalczyć o dawną formę. Zaczęła stopniowo wracać do dawnej aktywności. Zaczęła od spacerów, a potem przeszła kurs rehabilitacji pulmonologicznej – program ćwiczeń i stylu życia, który pomaga osobom chorym na POChP kontrolować oddech.
Kolejnym krokiem była joga, która ostatecznie wypełniła również jej życie zawodowe. Z powodu choroby Brytyjka musiała zrezygnować z biznesu, a trzy lata temu przekwalifikowała się na instruktorkę jogi.
Jej ogromne zaangażowanie w praktykę jogi się opłaciło. 58-latka nie musi brać leków i cały czas jest aktywna fizycznie.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.