Trwa ładowanie...

Podczas rutynowej kontroli wszystko było w porządku. 39-latka nagle dostała ataku serca

Avatar placeholder
21.07.2020 16:41
Jennifer omal nie zginęła w wypadku samochodowym
Jennifer omal nie zginęła w wypadku samochodowym (Facebook)

Jennifer Andrews myślała, że jest w pełni zdrowa. W końcu regularnie przechodziła badania okresowe. Kiedy jechała samochodem na autostradzie, wydarzył się wypadek, którego można było uniknąć. Atak serca omal jej nie zabił.

1. Wypadek

Jennifer straciła przytomność za kierownicą, mknąc autostradą. Jej samochód przebił się przez barierki i wylądował w gęstych krzakach i niewielkich drzewach. Kobieta miała sporo szczęścia. Z pomocą ruszyli jej świadkowie wypadku. Natychmiastowa resuscytacja przywróciła jej czynności oddechowe. Bez tego zmarłaby w ciągu kilku minut.

"Nigdy nie miałam problemów z sercem. To przerażające. Myślałam, że takie rzeczy przydarzają się 80-latkom. To spadło na mnie, jak grom z jasnego nieba" – opisywała swoje przeżycie Jennifer amerykańskiemu dziennikarzowi.

Po wypadku, przez kilka dni, pozostawała w śpiączce (Facebook)
Po wypadku, przez kilka dni, pozostawała w śpiączce (Facebook)

2. Badania okresowe

Zobacz film: "Jak zatrzymać atak serca w 60 sekund"

To, co chyba najbardziej zszokowało 39-latkę to fakt, że zaledwie dwa tygodnie wcześniej była na badaniach okresowych, które nie wykryły niczego podejrzanego. Co więcej, kobieta ćwiczy regularnie i prowadzi styl życia wolny od stresu.

Warto podkreślić jednak, że w jej stylu życia pojawiały się aktywności, które zwiększały ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji kardiologicznych. Kobieta przyznała się do palenia kilku papierosów dziennie, ma nadwagę, a także przypadki chorób serca w rodzinie. Jej ojciec zmarł w wieku 50 lat na chorobę serca.

3. Atak serca – objawy

Symptomy zawału serca mogą być bardzo różne. Niekiedy pojawia się nagły, ostry ból w klatce piersiowej, chociaż najczęściej zawał serca zaczyna się od łagodnego bólu, który stopniowo się nasila. Bywa również, że zawał serca przebiega całkowicie bezobjawowo.

Najczęstsze objawy zawału serca to:

  • ból i dyskomfort górnych partii ciała, w tym ramion, pleców, szyi, brzucha i szczęki;
  • spłycenie oddechu;
  • nudności, wymioty, zawroty głowy, omdlenia, zimne poty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze