Trwa ładowanie...

Polski lekkoatleta Robert Sobera przeszedł poważną operację stopy

Avatar placeholder
26.11.2018 13:38
Polski lekkoatleta Robert Sobera przeszedł poważną operację stopy
Polski lekkoatleta Robert Sobera przeszedł poważną operację stopy

Polski lekkoatleta i mistrz Europy w skoku o tyczce Robert Sobera ma za sobą operację stopy, która odbyła się w klinice w Warszawie. Robert przez wiele miesięcy  startował w zawodach po zażyciu wielu środków przeciwbólowych.

Operacja Sobery przebiegła pomyślnie, mimo tego, iż nie był to zwykły i prosty zabieg. Chirurdzy zrekonstruowali więzadła sportowca, wyczyścili  powierzchnie stawowe, usunęli zrosty i wyrostek blokujący zginacz palucha.

Wyrostek powodował duży ból stopy sportowca i powodował utrudnienie w zginaniu palca stopy. Oczyszczenie powierzchni stawowych polegało na wyjęciu wolnych fragmentów, wyrównania powierzchni chrzęstnych i usunięcia przerostów błony maziowej.

Więzadła w stawie stopy zazwyczaj ulegają uszkodzeniu wskutek urazu w przeszłości, a wyleczyć je może jedynie rekonstrukcja operacyjna. Po tych zabiegach niezbędne jest usztywnienie stopy i stawu skokowego oraz rehabilitacja.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Robert Sobera przeszedł poważną operację stopy
Robert Sobera przeszedł poważną operację stopy

Zazwyczaj w przypadku rekonstrukcji więzadła strzałkowo-skokowego przedniego stosuje się operację Broestroma. Polega ona na duplikacji i wzmocnieniu tego więzadła. Bywa też tak, że zabieg taki polega na bardziej skomplikowanych czynnościach, takich jak zastępowanie zerwanego więzadła innymi zdrowymi tkankami pacjenta.

Zazwyczaj w tym przypadku wykorzystuje się ścięgno mięśnia smukłego. Zabieg taki trwa od godziny do półtorej i wykonany jest w znieczuleniu od pasa w dół. Stopa usztywniona zostaje na około 6 tygodni, a w przeciągu prawie dwóch miesięcy po ściągnięciu gipsu, pacjent nosi stabilizator.

W tym samym czasie, zalecana jest rehabilitacja dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest ona bardzo ważna ze względu na to, aby powróciła normalna zdolność do ruchu w stawie. Ponadto, prawidłowo dobrane i regularnie wykonywane ćwiczenia rehabilitacyjne pomagają zapobiegać dolegliwościom bólowym i powikłaniom po zabiegu.

Po operacji rehabilitacja przebiega stopniowo w pełnym obciążeniu stopy, natomiast jeszcze w czasie noszenia gipsu lub stabilizatora, wykonywana jest rehabilitacja polegająca na wzmacnianiu mięśni operowanej kończyny poza obrębem  stawu.  Do treningów można sportowiec może powrócić po około 12 tygodniach od operacji.

Urazowi stopy najczęściej towarzyszy uszkodzenie torebki stawowej z boku stawu. Stopa jest wtedy opuchnięta i sina, a każdy jej ruch powoduje ból.

Sportowiec borykał się zatem z dość poważną kontuzją stopy, co jednak nie przeszkodziło mu w uczestnictwie w zawodach.

Robert cieszy się, że operację ma już za sobą i że przebiegła ona pomyślnie i ma nadzieję, że szybko powróci na skocznię. Po operacji, sportowiec ma spędzić w szpitalu dwa dni, po czym rozpocznie treningi górnych partii ciała.

Trzy tygodnie po operacji, Sobera pozbędzie się gipsu. Następnie ma wybrać się na obóz, gdzie nie będzie wykonywał treningów takich, jakie wykonuje w normalnych warunkach, ale wciąż będzie podtrzymywał swoją formę tylko innymi sposobami treningów, oszczędzając swoją stopę.

25-letni Polski lekkoatleta zdobył złoty medal na igrzyskach w Amsterdamie, osiągając wynik 5,60 metra. Jego rekord życiowy wynosi 5,80 metra.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze