Trwa ładowanie...

Skarżyła się na swędzące oczy. Oto co wyciągnęli z nich lekarze

Avatar placeholder
17.01.2024 19:09
Ponad 60 żywych robaków w oczach. Jak to możliwe?
Ponad 60 żywych robaków w oczach. Jak to możliwe? (Facebook)

Pacjentka z Kunming (Chiny) skarżąca się na swędzenie oczu, okazała się nosicielką ponad 60 żywych robaków, które lekarze wyciągnęli z jej oczu. Zdarzenie zostało szybko podchwycone przez lokalne media.

spis treści

1. Filarioidea - glista inwazyjna

Kobieta podczas pocierania swędzących oczu zauważyła, że wypada z nich robak. Zgłosiła się do szpitala, w którym stwierdzono, że w obu jej oczach żyje jeszcze kilkadziesiąt robaków. Znalazły dla siebie przestrzeń między gałkami ocznymi a powiekami.

Po dokładnych badaniach lekarze zidentyfikowali pasożyty jako rodzaj nicieni - glisty Filarioidea. Najczęstszą drogą zakażenia jest ukąszenie przez zainfekowane owady, takie jak komary czy muchy. Larwy glisty, przenoszone przez te owady, dostają się wówczas do krwiobiegu osoby ukąszonej.

Zobacz film: "Ostro punktuje mężczyzn. Nie chcą się badać"

W rzadkich przypadkach, jak w opisanej historii, możliwe jest zarażenie się poprzez bezpośredni kontakt ze zakażonymi zwierzętami. W przypadku tej pacjentki podejrzewano, że zainfekowała się na skutek podrapania oczu po pogłaskaniu zakażonego larwami psa lub kota.

Zakażenie glistą Filarioidea może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do zapalenia tkanki oka, a w skrajnych przypadkach nawet do ślepoty. Lekarze zalecili więc pacjentce regularne badania kontrolne, aby upewnić się, że w jej organizmie nie pozostały żadne robaki lub larwy, które mogłyby do tego doprowadzić.

2. Jak uniknąć zainfekowania?

Glista Filarioidea to grupa pasożytniczych nicieni, które mogą infekować ludzi oraz inne ssaki. Występują przede wszystkim w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata.

W regionach, gdzie występuje Filarioidea, kluczowe jest stosowanie repelentów, noszenie odzieży zakrywającej większość ciała, korzystanie z moskitier oraz unikanie przebywania na zewnątrz w godzinach największej aktywności owadów.

Regularne mycie rąk i dbanie o higienę ciała może zmniejszyć ryzyko zakażenia, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami. Niestety samo mycie rąk nie zawsze jest wystarczające, jeśli chodzi o ochronę przed ukąszeniami owadów, które są głównym wektorem transmisji tych pasożytów. W obszarach endemicznych należy zachować ostrożność podczas kontaktu ze zwierzętami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze