Trwa ładowanie...

Posadź w swoim ogrodzie. Wzmacniają naczynia krwionośne i walczą ze szkodnikami upraw

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 27.04.2023 14:17
Aksamitki mają wiele leczniczych właściwości
Aksamitki mają wiele leczniczych właściwości (Getty Images)

Aksamitki warto mieć w ogrodzie nie tylko dla ozdoby. Te popularne kwiaty nie wymagają szczególnej troski, a do zaoferowania mają naprawdę sporo. Warto przede wszystkim skorzystać z ich leczniczych właściwości.

spis treści

1. Wielozadaniowe aksamitki

Jeśli w ogrodzie brakuje kolorów warto posadzić w nim aksamitki. Intensywna barwa to tylko jeden z atutów tych powszechnie dostępnych i łatwych w uprawie kwiatów. Świetnie radzą sobie też ze szkodnikami i chorobami roślin.

Aksamitki pomagają dbać o zdrowie i urodę
Aksamitki pomagają dbać o zdrowie i urodę (Getty Images)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jeśli rosną w pobliżu warzyw (szczególnie pomidorów i papryki), potrafią je ochronić przed szkodliwymi nicieni glebowymi. Szkodniki odstrasza wydzielany przez kwiaty specyficzny zapach. Od miejsc, gdzie rosną aksamitki trzymają się też z daleka mszyce.

Z aksamitek można przygotować ekologiczne preparaty ochrony roślin, które pomogą zwalczyć mszyce i niektóre choroby wywołane przez grzyby.

Te niepozorne kwiaty mają też wiele leczniczych właściwości, a także pomagają dbać o urodę.

2. Kwiaty o leczniczej mocy

Aksamitki wykorzystuje się w medycynie naturalnej, a także do produkcji farmaceutyków. Takie preparaty działają m.in. moczopędnie, żółciopędnie, antybakteryjnie i wykrztuśnie.

Można je zażywać przy problemach trawiennych, przeziębieniu i chorobach układu moczowego.

Są też stosowane w przypadku problemów ze wzrokiem. Chodzi o zawartą w aksamitkach luteinę.

Ten żółty roślinny barwnik gromadzi się w plamce żółtej i chroni siatkówkę przed szkodliwym promieniowaniem UV (pochłania nadmiar szkodliwego dla oka promieniowania UVA i UVB). Ponadto, wraz z innym barwnikiem - zeaksantyną, odpowiada za prawidłową ostrość widzenia.

Zanim jednak sięgniemy po takie preparaty, warto skonsultować się z lekarzem. Aksamitka jest niewskazana między innymi dla alergików i kobiet w ciąży.

Kwiaty aksamitki są też wykorzystywane do produkcji kosmetyków, bo działają na skórę antybakteryjnie i odświeżająco, a także pomagają zachować elastyczność. Wzmacniają też naczynia krwionośne.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze