Potworny ból głowy wzięła za kaca. 23-latka przeszła rozległy udar
Kiedy Alex Bowles rano obudziła się z pulsującym bólem głowy, była przekonana, że wszystkiemu winny jest kac. Dopiero po kilku dniach, gdy dolegliwości zaczęły się pogarszać, okazało się, że 23-latka doznała udaru.
1. Pogarszające się samopoczucie
Alex wraz ze znajomymi wybrała się na kilka drinków. Następnego dnia obudził ją potworny ból głowy, więc większość weekendu spędziła w domu w nadziei, że poczuje się lepiej. Kac jednak nie ustępował.
W poniedziałek ból głowy 23-latki jedynie się pogorszył i męczyły ją nudności. Kolejnego dnia pojawiła się gospodyni, która zauważyła, że Alex myli słowa i nie można się z nią logicznie porozumieć.
Młoda kobieta wylądowała w szpitalu, a badania ujawniły, że w jej mózgu znajduje się skrzep i doszło do krwawienia. Alex nie była w stanie czytać, pisać ani mówić. Udar zupełnie odebrał jej sprawność.
Obecnie Alex ma 32-lata, ale nadal zmaga się ze skutkami udaru,
- Trudno opisać, jakie to wszystko było okropne. Miałam przeczucie, że coś jest nie tak i że to coś więcej niż tylko kac. Mimo wszystko myślałam, że to wkrótce minie - wspomina kobieta w rozmowie z Daily Mail.
2. Rozległy udar u 23-latki
Alex przeszła zarówno udar niedokrwienny, jak i krwotoczny - w mózgu pojawił się skrzep i doszło do krwawienia. Jej stan medycznie nosi nazwę zakrzepicy zatoki esowatej z rozległym krwotokiem podpajęczynówkowym.
- Byłam bardzo sfrustrowana. Nie rozumiałam, dlaczego mam trudności z poprawnym mówieniem. Mogłam słuchać mamy i dokładnie wiedziałam, co mówi, ale nie mogłam z nią przeprowadzić pełnej rozmowy, niezależnie od tego, jak bardzo się starałam. Ciągle wypowiadałam przypadkowe słowa - wyjaśnia Alex.
Udar najprawdopodobniej nastąpił na skutek różnych czynników. Alex zażywała sterydy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz pigułki antykoncepcyjne. Dodatkowo miesiąc wcześniej przez wiele godzin podróżowała samolotem.
Młoda kobieta spędziła w szpitalu dwa tygodnie. Po powrocie do domu 23-latka była pod stałą opieką mamy. Stała się jednak mniej towarzyska, bardzo emocjonalna i nie była w stanie znieść hałasów.
- Musiałam przejść wiele terapii i ćwiczeń mózgu, co było dla mnie naprawdę trudne. Uczono mnie prostych zadań i chciałam krzyczeć, ale musiałam się wiele nauczyć. Życie, jakie znałam całkowicie się zmieniło - wyznała Alex.
3. Skutki odczuwa do dziś
Choć obecnie Alex jest w pełni samodzielna, wciąż zmaga się ze skutkami udaru. Rozumienie tego, co się do niej mówi, nie zawsze przychodzi jej z łatwością. Czasem nie załapuje żartów lub aluzji, przez co często unika towarzystwa.
32-latka pragnie jednak zamienić ten traumatyczny okres w swoim życiu w coś pozytywnego - chce pomagać innym młodym osobom, które przeszły udar. Alex aktywnie udziela się w grupach wsparcia.
Alex wspiera także kampanię organizacji charytatywnej Stroke Association, mającą na celu podniesienie świadomości na temat skutków udaru w młodym wieku.
- Panuje przekonanie, że udar zdarza się tylko osobom starszym. Mam nadzieję, że moje doświadczenie pokaże objawy udaru i pomoże ludziom zrozumieć na co powinni zwracać uwagę. Uzyskanie odpowiedniego wsparcia jest kluczowe - podsumowuje 32-latka.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.