Trwa ładowanie...

Powstaną nowe szpitale? Ministerstwo Zdrowia ma nową strategię

- Wciskamy hamulec, ale nie w trybie delikatnym, lecz z całej siły. To konieczne, aby ochronić wydolność systemu opieki zdrowotnej. Pandemia przyspiesza – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej. Od soboty 17 października zostanie wprowadzona nowa strategia działania, która zakłada odpowiedni dostęp do leczenia pacjentów z COVID-19.

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"

1. Powstaną nowe szpitale?

- Zanim zaczniemy budować nowe szpitale, chociaż rzeczywiście nad takimi projektami pracujemy i robimy analizę biznesplanów już konkretnych przedsięwzięć, to pracujemy przede wszystkim nad tym, żeby bardziej efektywnie wykorzystywać tę infrastrukturę łóżkową, którą mamy. Szczególnie na poziomie powiatowych szpitali, które w tej chwili są tzw. poziomem pierwszym walki z COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Czy możliwe jest, aby łóżek w szpitalach było więcej? Eksperci od kilku tygodni powtarzają, że to nie łózka są problemem, a brak kadry do zapewnienia pacjentom opieki.

- Problemem jest brak ludzi. Co z tego, że utworzymy nowe miejsca, skoro do nich nie będzie pielęgniarek i lekarzy? Co z tego, że w magazynach mamy tysiące respiratorów, skoro nie ma ich do czego podłączyć – mówi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

2. Rozwiązania rządu

Premier wraz z ministrem zdrowia poinformowali, że w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów z COVID-19. Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek również będzie większa.

Rola szpitala koordynacyjnego będzie większa - zostanie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu rząd przewiduje:

  • przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,
  • ruch karetek "wymazowych" i transportowych,
  • przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.