Trwa ładowanie...

Choroby nerek - objawy, nerczyca, przewlekła niewydolność nerek

Na choroby nerek skarży się coraz więcej osób, zwłaszcza te zmagające się z cukrzycą i cierpiące na nadciśnienie tętnicze. Zaniedbanie dolegliwości grozi trwałą utratą czynności nerek. Większe szanse na wyleczenie chorób nerek mają osoby, które zgłoszą się do lekarza już w początkowych stadiach choroby nerek.

Zobacz film: "Wpływ chorób nerek na choroby serca"

spis treści

1. Choroby nerek - objawy

Choroby nerek powodują różne objawy, są nimi:

  • pienienie moczu – w zdrowym moczu pojawiają się niewielki ilości białka, jeżeli białka jest zbyt dużo, wydalany mocz będzie się pienił:
  • zmiana koloru moczu – czerwonobrunatny lub czerwony mocz może świadczyć o toczącej się w organizmie chorobie nerek;
  • obrzęki twarzy, powiek, kostek, podudzi, innych partii ciała – obrzęki mogą być spowodowane nagromadzeniem się płynów w tkankach, dzieje się tak gdy nerki nie są zdolne wydalić nadmiernej ilości płynów;
  • ból przy oddawaniu moczu – ból może świadczyć o zakażeniu dróg moczowych i problemach z nerkami;
  • nadciśnienie tętnicze – choroby nerek często wywołują nadciśnienie tętnicze;
  • wielomocz (poliuria) – częste oddawanie moczu, nawet niewielkiej ilości to objawy niewydolności nerek;
  • brak apetytu, blada skóra, osłabienie mięśni – jeżeli te objawy towarzyszą dolegliwościom wymienionym wyżej, należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą świadczyć o zaawansowanym stopniu chorób nerek.
Objawem chorób nerek może być obecność białka w moczu
Objawem chorób nerek może być obecność białka w moczu (Shutterstock)

2. Choroby nerek - nerczyca

Nerczyca jest chorobą nerek charakterystyczną dla dzieci w wieku do 12 lat. Najczęściej ta choroba nerek występuje jednak u małych chłopców. Jest to choroba przewlekła. Niestety osoba chora musi zrezygnować z dużego wysiłku fizycznego, stosowania dużej ilości środków chemicznych i przede wszystkim starać się unikać infekcji.

Nerczyca to choroba nerek spowodowana nadmiernym przepuszczaniem białka przez ściany naczyń krwionośnych. Skutkiem nerczycy jest zbytnia utrata białka z krwi. Charakterystycznym objawem tej choroby nerek jest obecność białka w moczu, którego poziom przekracza 50 mg/kg m.c./dobę. Z postępem choroby skóra chorego staje się coraz cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia, a włosy i paznokcie łamliwe. Do innych objawów tej choroby nerek należy krwiomocz, nadkrzepliwość krwi, nadciśnienie krwi i obrzęk kończyn dolnych i okolicy lędźwiowej.

Problem z nerkami jest przyczyną nadmiernego odkładania płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze) i opłucnej (przesięk opłucnowy).

3. Choroby nerek - przewlekła niewydolność nerek

Choroby nerek często są przyczyną zniszczenia miąższu nerkowego, który służy do filtrowania krwi. To dlatego nerki nie mogą prawidłowo pełnić swojej funkcji. Przewlekła niewydolność nerek powoduje najpierw obniżenie ich wydajności o co najmniej połowę. Organ nadal pracuje i objawy choroby nerek nie są wyraźne. Jednak z czasem ich wydajność obniża się jeszcze bardziej, chory w tym okresie może odczuwać zwiększone pragnienie i potrzebę częstego oddawania moczu. Jeżeli praca nerek spadnie do 20 proc., gwałtownie wzrośnie poziom mocznika i kreatyniny we krwi.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Chory zacznie odczuwać zmęczenie i osłabienie, towarzyszyć temu będą zaburzenia snu i problemy z koncentracją. Przewlekła niewydolność nerek wpływa na inne narządy, dlatego razem z problemami nerkowymi mogą pojawić się zapalenie płuc, zaburzenia pracy serca, biegunki, krwawienia.

Następny artykuł: Choroby trzustki

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.