Trwa ładowanie...

Koronawirus. Objawem mogą być problemy z oczami: zapalenie spojówek, wydzielina, łzawienie

Avatar placeholder
03.04.2020 13:36
Koronawirus. Objawem mogą być problemy z oczami: zapalenie spojówek, wydzielina, łzawienie
Koronawirus. Objawem mogą być problemy z oczami: zapalenie spojówek, wydzielina, łzawienie (Pexels)

Chińscy lekarze opublikowali badanie mówiące o tym, że u 32 proc. badanych, którzy zostali zdiagnozowani pod kątem koronawirusa, wystąpiły również objawy przypominające zapalenie spojówek. Okazuje się również, że wydzielina z oczu może być też nośnikiem wirusa.

1. Podrażnione oczy a koronawirus

Najnowsze badania zostały opublikowane w specjalistycznym portalu JAMA Ophthalmology, który publikuje artykuły naukowe dotyczące okulistyki. Chińscy lekarze z China Three Gorges University oraz Sun Yat-Sen University prowadzący badania w prowincji Hubei (prowincji, w której rozpoczęła się epidemia koronawirusa), odkryli, że u 32 proc. osób, które chorowały na koronawirusa stwierdzono wyraźne zapalenie spojówek.

Po przebadaniu wydzieliny z oczy odkryli, że u dwóch z jedenastu pacjentów w wydzielinie obecny był wirus. Może to oznaczać, że wydzielina z oczu może być również nośnikiem koronawirusa.

Przekrwione oczy mogą wzbudzić nasze podejrzenie (Pexels)
Przekrwione oczy mogą wzbudzić nasze podejrzenie (Pexels)

Zdaniem chińskich naukowców ich odkrycie pomoże skuteczniej walczyć z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Do tej pory sądzono, że wirus przenosi się wyłącznie drogą kropelkową. Jak na ironię, wczesne ostrzeżenia dotyczące koronawirusa, które otrzymywał chiński rząd pochodziły od doktora Li Wenlianga, który zmarł na początku tego roku na koronawirusa. Doktor Li był właśnie okulistą.

Zobacz także:Jak leczyć zapalenie spojówek?

2. Łzy a koronawirus

W swoich badaniach lekarze podkreślają, że zarażenie się poprzez kontakt z łzami drugiej osoby jest możliwe, ale mało prawdopodobne.

W swoim artykule Chińczycy piszą również, że, ich zdaniem, światowi przywódcy zareagowali bardzo późno na ostrzeżenia dotyczące zagrożenia koronawirusem SARS-CoV-2. Niektóre kraje wprowadziły środki zaradcze, dopiero kiedy cały świat stanął w obliczu pandemii.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

3. Zapalenie spojówek - objawy

Zapalenie spojówek jest jednym z najczęstszych schorzeń narządu wzroku. Może być powodowane różnymi czynnikami (np. działaniem warunków zewnętrznych, czy chorobami wirusowymi). Stan zapalny błony śluzowej, która tworzy wewnętrzną powierzchnię powieki, objawia się zaczerwienieniem i obrzękiem oka.

W kanalikach łzowych powstaje wydzielina, której zwiększona produkcja jest również jednym z objawów. Zapalenie spojówek leczy się za pomocą kropli do oczu, po usunięciu podstawowego problemu, powodującego chorobę.

Zobacz film: "Jak uchronić się przed koronawirusem?"

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze