Próchnica zębów

Badania wykazały, że niemal wszyscy Polacy mają próchnicę. Osoby, które mają zupełnie zdrowe zęby i nigdy nie musiały być leczone przez dentystę należą do niewielkiej mniejszości. Próchnica dotyka zarówno tych osób, które bardzo dbają o zęby, jak i tych, dla których pielęgnacja jamy ustnej jest mało istotna. Jednak poprzez dokładne mycie można znacznie poprawić stan jamy ustnej i zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków. Co należy wiedzieć o próchnicy zębów?

Próchnica i profilaktyka chorób zębów

Ubytki

To także problem osób, które prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. Często samo szorowanie zębów oraz stosowanie płynów i nici to za mało, by uniknąć...

Próchnica zębów to infekcyjna choroba zębów, która polega na ich stopniowej demineralizacji i rozkładzie proteolitycznym. Do wystąpienia próchnicy niezbędne są następujące czynniki:

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

  • węglowodany,
  • bakterie płytki nazębnej,
  • podatność zęba na próchnicę,
  • wystarczająco długi okres trwania procesu próchnicowego.

Kiedy pH w jamie ustnej spada poniżej 5,5, zaczyna się proces demineralizacji szkliwa. Warto wiedzieć, że na początkowym etapie jest to proces odwracalny. Próchnica zębów dotyka częściej dziewczynek niż chłopców. Najwięcej zachorowań ma miejsce między 4 a 8 rokiem życia. Na próchnicę zapada także wielu nastolatków między 11 a 19 rokiem życia oraz ludzi w wieku 55-65 lat.

Niektórym chorobom zębów można zapobiec. W przypadku próchnicy podstawą jest mycie zębów po każdym posiłku pastą z fluorem. Należy stosować także nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Ograniczenie spożycia słodyczy i produktów, które oblepiają zęby również jest dobrym pomysłem, podobnie jak regularne wizyty u dentysty, dzięki którym można wcześnie zdiagnozować ewentualne ubytki i szybko je zaleczyć. Przy okazji warto usunąć kamień nazębny, który osadza się między innymi w wyniku spożywania kawy i herbaty.

Leczenie próchnicy

Stomatologia estetyczna obecnie nie umożliwia regeneracji zniszczonego zęba, jednak możliwe jest zatrzymanie procesu dalszego rozprzestrzeniania się choroby zębów. Leczenie zębów polega na usunięciu chorej tkanki i zastąpieniu jej specjalnym materiałem. Do leczenia próchnicy zębów stosowane są obecnie materiały o dużej wytrzymałości, które nie tylko zapewniają świetny efekt estetyczny, ale i uwalniają fluor i jony, które regulują pH. Zaawansowany proces próchniczy oznacza konieczność wdrożenia leczenia kanałowego.

W wyniku nieleczonej próchnicy należy liczyć się z powikłaniami i utratą zębów. Ponadto choroby zębów mogą rozprzestrzeniać się w organizmie, na przykład w tkankach miękkich i kości. W rezultacie wzrasta ryzyko ropnia mózgu, wątroby lub nerki, bakteryjnego zapalenia wsierdzia, a także posocznicy.

Próchnica a ciąża

W czasie ciąży kobiety często mają krwawienie i zapalenie dziąseł oraz próchnicę. Dziąsła ciężarnych są bardziej wrażliwe, nie oznacza to jednak, że w ciąży należy zrezygnować z dbania o zęby. Wręcz przeciwnie, wszelkie ubytki należy wyleczyć, najlepiej między 3 a 6 miesiącem ciąży. Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży można znieczulać miejscowo. Nie wykonuje się jedynie prześwietleń zębów.

Próchnica zębów jest chorobą, której warto zapobiegać przez codzienną pielęgnację. Jeśli mimo starań pojawią się ubytki w zębach, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Im wcześniej wykryty ubytek, tym mniejsze wypełnienie i większa szansa na to, że plomba nie będzie obciążeniem dla zęba.

Komentarze (1)
~pasznek
~pasznek ponad rok temu

Zwykła ajona bez fluoru dała mi zdrowe zęby - nie mamy żadnych problemów, dbamy o odpowiednią systematyczność, z zębami nic złego się nie dzieje, tak więc kluczowe jest właśnie odpowiednie zadbanie o te podstawy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Choroby jamy ustnej
Choroby jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej

Nowotwór jamy ustnej

Wrażliwe na dotyk zmiany w jamie i w pobliżu ust mogą świadczyć o nowotworze. Inne objawy choroby to m.in. drętwienie języka i podniebienia.

Choroby jamy ustnej

Ubytki niepróchnicze

Ubytki niepróchnicze

Próchnica to nie jedyne niebezpieczeństwo dla uzębienia. Ubytki mogą powstać także m.in. wskutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej.

Choroby jamy ustnej

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu z ust?

, które zwalczają bakterie odpowiedzialne za schorzenia jamy ustnej i nieświeży oddech, dlatego warto zadbać o odpowiednią podaż płynów. Najlepszym wyborem (...) się Jeśli mimo modyfikacji diety i starannej higieny jamy...

Choroby jamy ustnej

Chore dziąsła

Chore dziąsła

Krwawiące dziąsła szczególnie dają o sobie znać podczas żucia pokarmów i mycia zębów. Jeśli masz taki problem, skonsultuj się z dentystą.

Choroby jamy ustnej

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Nieprawidłowe zachodzenie uzębienia

Większość wad zgryzu można korygować poprzez zastosowanie leczenia ortodontycznego. Rezultaty najczęściej są zadowalające.

Choroby jamy ustnej

Problemy jamy ustnej

Problemy jamy ustnej

Choroby uzębienia nierzadko sprawiają ogromny ból. Niestety bolesność oznacza, że schorzenie jest w zaawansowanym stadium.

Choroby jamy ustnej

Higiena jamy ustnej u dzieci

Higiena jamy ustnej u dzieci

Opiekunowie dziecka nie mogą zapominać o wypracowaniu u malucha nawyku regularnego mycia zębów, najlepiej po każdym posiłku. To zagwarantuje mocne zęby w przyszłości.

Choroby jamy ustnej

Problemy z dziąsłami

Problemy z dziąsłami

Dziąsła mogą być w złym stanie z wielu powodów. Jednym z nich jest gromadząca się płytka nazębna.

Choroby jamy ustnej

Ubytki

Ubytki

To także problem osób, które prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. Często samo szorowanie zębów oraz stosowanie płynów i nici to za mało, by uniknąć próchnicy.

Choroby jamy ustnej

Kanałowe leczenie

Kanałowe leczenie

Polega na usunięciu obumarłej miazgi z kanałów zęba i zastąpieniu jej specjalnym materiałem. Leczenie przebiega pod znieczuleniem.