Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Próchnica zębów

Avatar placeholder
01.02.2017 08:56
Próchnica zębów
Próchnica zębów

Badania wykazały, że niemal wszyscy Polacy mają próchnicę. Osoby, które mają zupełnie zdrowe zęby i nigdy nie musiały być leczone przez dentystę należą do niewielkiej mniejszości. Próchnica dotyka zarówno tych osób, które bardzo dbają o zęby, jak i tych, dla których pielęgnacja jamy ustnej jest mało istotna. Jednak poprzez dokładne mycie można znacznie poprawić stan jamy ustnej i zmniejszyć ryzyko wystąpienia ubytków. Co należy wiedzieć o próchnicy zębów?

spis treści

1. Próchnica i profilaktyka chorób zębów

Ubytki
Ubytki

To także problem osób, które prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej. Często samo szorowanie zębów oraz

zobacz galerię

Próchnica zębów to infekcyjna choroba zębów, która polega na ich stopniowej demineralizacji i rozkładzie proteolitycznym. Do wystąpienia próchnicy niezbędne są następujące czynniki:

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"
  • węglowodany,
  • bakterie płytki nazębnej,
  • podatność zęba na próchnicę,
  • wystarczająco długi okres trwania procesu próchnicowego.

Kiedy pH w jamie ustnej spada poniżej 5,5, zaczyna się proces demineralizacji szkliwa. Warto wiedzieć, że na początkowym etapie jest to proces odwracalny. Próchnica zębów dotyka częściej dziewczynek niż chłopców. Najwięcej zachorowań ma miejsce między 4 a 8 rokiem życia. Na próchnicę zapada także wielu nastolatków między 11 a 19 rokiem życia oraz ludzi w wieku 55-65 lat.

Niektórym chorobom zębów można zapobiec. W przypadku próchnicy podstawą jest mycie zębów po każdym posiłku pastą z fluorem. Należy stosować także nici dentystyczne i płyny do płukania ust. Ograniczenie spożycia słodyczy i produktów, które oblepiają zęby również jest dobrym pomysłem, podobnie jak regularne wizyty u dentysty, dzięki którym można wcześnie zdiagnozować ewentualne ubytki i szybko je zaleczyć. Przy okazji warto usunąć kamień nazębny, który osadza się między innymi w wyniku spożywania kawy i herbaty.

2. Leczenie próchnicy

Stomatologia estetyczna obecnie nie umożliwia regeneracji zniszczonego zęba, jednak możliwe jest zatrzymanie procesu dalszego rozprzestrzeniania się choroby zębów. Leczenie zębów polega na usunięciu chorej tkanki i zastąpieniu jej specjalnym materiałem. Do leczenia próchnicy zębów stosowane są obecnie materiały o dużej wytrzymałości, które nie tylko zapewniają świetny efekt estetyczny, ale i uwalniają fluor i jony, które regulują pH. Zaawansowany proces próchniczy oznacza konieczność wdrożenia leczenia kanałowego.

W wyniku nieleczonej próchnicy należy liczyć się z powikłaniami i utratą zębów. Ponadto choroby zębów mogą rozprzestrzeniać się w organizmie, na przykład w tkankach miękkich i kości. W rezultacie wzrasta ryzyko ropnia mózgu, wątroby lub nerki, bakteryjnego zapalenia wsierdzia, a także posocznicy.

3. Próchnica a ciąża

W czasie ciąży kobiety często mają krwawienie i zapalenie dziąseł oraz próchnicę. Dziąsła ciężarnych są bardziej wrażliwe, nie oznacza to jednak, że w ciąży należy zrezygnować z dbania o zęby. Wręcz przeciwnie, wszelkie ubytki należy wyleczyć, najlepiej między 3 a 6 miesiącem ciąży. Warto wiedzieć, że kobiety w ciąży można znieczulać miejscowo. Nie wykonuje się jedynie prześwietleń zębów.

Próchnica zębów jest chorobą, której warto zapobiegać przez codzienną pielęgnację. Jeśli mimo starań pojawią się ubytki w zębach, nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa. Im wcześniej wykryty ubytek, tym mniejsze wypełnienie i większa szansa na to, że plomba nie będzie obciążeniem dla zęba.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze