Trwa ładowanie...

Proste badanie pozwoli określić wiek biologiczny

Wiek w metryczce często nie odpowiada temu biologicznemu. Choroby i styl życia sprawiają, że nasz organizm starzeje się szybciej, niż upływają lata życia. Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Uppsali opracowali badanie, które pozwoli szybko oszacować wiek biologiczny. Wystarczy prosty test, aby dowiedzieć się, w jakim stanie jest organizm.

1. Zdrowie zapisane we krwi

Wcześniej wiek biologiczny określano, analizując strukturę genów. Naukowcy ze Szwecji znaleźli jednak prostszy sposób na oszacowanie stanu organizmu. Badacze pobrali próbki krwi od prawie 1000 uczestników w wieku 20-50 lat, którzy odpowiedzieli na pytania dotyczące stylu życia, wagi, diety, używek i aktywności fizycznej. Następnie naukowcy szczegółowo przebadali krew, przyglądając się białkom znajdującym się w osoczu.

Analiza krwi pozwoliła na określenie nie tylko wieku biologicznego, ale również wzrostu i wagi, a nawet obwodu bioder! Zwykła próbka krwi pozwoliła określić, w jakim stopniu różne czynniki wpływają na starzenie się organizmu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Okazało się, że palenie papierosów i regularne picie słodkich, gazowanych napojów podwyższa wiek biologiczny nawet o sześć lat. Z kolei ćwiczenia fizyczne, spożywanie tłustych ryb oraz umiarkowanych ilości kawy może wydłużyć długość życia o tę samą liczbę lat.

Jeśli dalsze badania potwierdzą skuteczność testu krwi w określaniu wieku biologicznego, być może wkrótce na tej podstawie lekarze będą mogli wskazywać pacjentom, co szkodzi ich zdrowiu i skraca życie.

2. Ważna profilaktyka

Jak szwedzkie odkrycie może wpłynąć na życie zwykłych ludzi? Przede wszystkim oszacowanie wieku biologicznego pozwala na uświadomienie, jakie choroby mogą nam zagrażać. Naukowcy sugerują, że lekarze będą mogli w ten sposób pokazać pacjentom, że styl życia i nawyki żywieniowe rzeczywiście wpływają na zdrowie. Wierzą, że to zmotywuje wiele osób do zmian przyzwyczajeń, które przełożą się na lepszą kondycję oraz wydłużą życie.

Specjaliści przekonują, że słysząc o tym, że jesteśmy starsi, niż wskazuje na to dowód osobisty, mamy większą motywację do zmian. Nic nie działa tak dopingująco do podjęcia większej aktywności fizycznej i zdrowszego odżywiania, jak wiadomość o tym, że jesteśmy starsi, niż sądziliśmy.

Szwedzcy badacze uważają, że badanie białek w osoczu krwi pozwoli również na oszacowanie ryzyka choroby Alzheimera. Przyspieszone starzenie to jeden z czynników, który zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Proste badanie pozwoli określić wiek biologiczny
Proste badanie pozwoli określić wiek biologiczny (Źródło: 123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza