Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Przebarwienia zębów

Avatar placeholder
06.04.2017 13:34
Przebarwienia zębów
Przebarwienia zębów

Przebarwienia zębów dotyczą zarówno zębów z żywą, jak i martwą miazgą. Rozwijają się one pod wpływem wielu zewnętrznych oraz wewnętrznych czynników. Przebarwienia zębów mogą dotyczyć zębów mlecznych, stałych, wybranej grupy zębów lub pojedynczego. W przypadku tego ostatniego przyczyna jest miejscowa. W leczeniu stosuje się pasty wybielające, paski wybielające, żele wybielające i inne preparaty.

spis treści

1. Przyczyny i objawy przebarwień zębów

Przebarwienia zębów z żywą miazgą powstają z takich powodów, jak wrodzone wady szkliwa, skutki uboczne leków przyjmowanych w okresie kształtowania się zębów, na przykład tetracyklin, lub jako następstwo chorób przebytych w tym okresie, również po doznanym urazie zęba. Skuteczność wybielania tego typu przebarwień jest niższa niż zębów martwych. Jeśli chodzi o przebarwienia zębów z martwą miazgą, to wywoływane są przez zgorzel miazgi, niekiedy przez leki lub materiał wypełniający zęba. Można takie zęby wybielić. Trzeba pamiętać jednak, ze mogą być one osłabione przeprowadzonymi zabiegami i trzeba wykonać zdjęcie radiologiczne.

Symptomy przebarwień zębów to plamy na szkliwie. Mogą być białe, żółtawe lub nawet brązowe. Diagnozowanie przebarwień nie wymaga przeprowadzania jakichkolwiek badań. Dentysta może z łatwością rozpoznać tę dolegliwość poprzez samo patrzenie na zęby. Pacjent, który sam zauważył niepokojące przebarwienie, powinien skonsultować się ze stomatologiem. Może się okazać, że przyczyna zmiany w wyglądzie zębów jest błaha i przebarwienie można łatwo usunąć, ale czasami konieczne jest podjęcie poważniejszych kroków.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Profilaktyka i leczenie przebarwień zębów

Niektóre przebarwienia, na przykład te powstałe na skutek picia kawy, można usunąć za pomocą czyszczenia u dentysty i starannej pielęgnacji w domu. Inne są permanentne. Niekiedy zęby można wybielić specjalnym żelem, ale gdy przebarwienie jest poważne, niezbędne mogą się okazać koronki. Żele wybielające zęby stosuje się zwykle w gabinecie dentystycznym, ale pacjent może dostać zestaw wybielający do domowego użycia. Taki środek nie jest jednak równie skuteczny, jak żel od stomatologa, dlatego proces wybielania zębów zajmuje zwykle 2-4 tygodni, podczas gdy rozjaśnianie zębów w gabinecie dentystycznym zabiera około 30-45 minut. Przebarwienia można także spróbować usunąć za pomocą zestawów dostępnych w aptece, jednak dołączone do nich paski nie przylegają tak dobrze, jak te wykonane przez dentystę. Na mniejsze przebarwienia skuteczne mogą się okazać pasty wybielające, należy jednak pamiętać, że nie zmieniają one odcienia zębów. Jeśli przebarwieniu uległ ząb, który wcześniej był leczony kanałowo, wybielanie szkliwa nie poprawi jego wyglądu. W takiej sytuacji stomatologia estetyczna oferuje możliwość zaaplikowania środka wybielającego do wnętrza zęba lub nałożenia na niego koronkę. Wybielanie zębów nie jest skuteczne również w przypadku przebarwień spowodowanych leczeniem tetracykliną.

3. Jak zapobiegać przebarwieniom szkliwa?

Wbrew pozorom, nie jest to trudne – w większości przypadków wystarczy dokładna higiena jamy ustnej. Należy myć zęby po każdym posiłku. Oprócz szczoteczki i pasty warto stosować nić dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Po wypiciu kawy, wina lub herbaty koniecznie należy przepłukać usta.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze