Wybielanie zębów - przeciwwskazania, metody, sposób nakładkowy, profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, efekty uboczne, naturalne metody

Wybielanie zębów przeprowadza się u osób zdrowych, bez wypełnień w zębach i problemów z dziąsłami. Najlepsze efekty osiąga się, gdy zęby mają żółte zabarwienie. Wybielanie zębów nie jest jednak przeznaczone dla każdego.

spis treści

Zobacz film: "Najlepsze metody wybielania zębów"

1. Wybielanie zębów - przeciwwskazania

Metody wybielania zębów są różnorodne, nie każdy może sobie jednak na nie pozwolić. Nie zaleca się ich lub przyniosą one słaby efekt u osób:

W zależności od stanu uzębienia, rodzaju osadu, wybielacza i czasu jego działania zależy uzyskany kolor zębów.

Bielsze zęby dzięki wybielaniu
Bielsze zęby dzięki wybielaniu

Olśniewający uśmiech może być w zasięgu twojej ręki. Wszystko zawdzięczamy dynamicznie rozwijającej się...

zobacz galerię

2. Wybielanie zębów - metody

2.1. Wybielanie zębów - pasty wybielające

Wszystkie pasty do zębów pomagają usunąć zanieczyszczenia powierzchni przez łagodne działanie materiałów ściernych. Niektóre pasty zawierają delikatne środki polerujące lub chemiczne, które zapewniają dodatkową skuteczność w usuwaniu plam. Pasty wybielające pomogą usunąć plamy tylko na powierzchni i nie zawierają wybielaczy.

Profesjonalne preparaty wybielające zawierają nadtlenek wodoru (substancja wybielająca). Pasta wybielająca nie przyniesie jednak takich efektów, jakie można osiągnąć podczas wybielania w gabinecie stomatologicznym za pomocą metod, które oferuje stomatologia estetyczna. Pasty mogą rozjaśnić zęby o jeden odcień. Wybielanie zębów profesjonalnym preparatem o 3–8 odcieni.

2.2. Wybielanie zębów - żele i paski wybielające

Żele wybielające są nakładane na powierzchnię zęba za pomocą małego pędzelka. Nakłada się go 2 razy dziennie przez 14 dni. Pierwsze rezultaty widać już po kilku dniach, a ostateczne po około 4 miesiącach. Paski wybielające są bardzo cienkie i po nałożeniu na zęby praktycznie niewidoczne. Współpracują z żelem wybielającym. Nakłada się je 2 razy dziennie na 30 minut przez 14 dni. Pierwsze rezultaty widać już po kilku dniach, a ostateczne po około 4 miesiącach.

15 nawyków, które niszczą zęby
15 nawyków, które niszczą zęby [7 zdjęć]

Czy zdarza ci się gryźć ołówek, kiedy koncentrujesz się na pracy lub nauce? Rozgryzasz kostki lodu, które...

zobacz galerię

2.3. Wybielanie zębów - metoda tackowa

Opiera się na środkach dostępnych bez recepty. Pierwszy krok to włożenie do ust tacki wypełnionej żelem wybielającym, który zawiera wybielający nadtlenek. Tacę nosi się przez jakiś czas, zwykle kilka godzin w ciągu dnia lub w nocy przez około 4 tygodnie.

Wybielanie w gabinecie obejmuje kilka różnych lub dodatkowych elementów, a mianowicie: żel ochronny lub inną osłonę umieszczoną na dziąsłach, środek wybielający jest stosowany bezpośrednio na zęby, wybielanie przyspiesza użycie ciepła, specjalnego światła, światła laserowego, które jest kierowane bezpośrednio na zęby pokryte substancją.

2.4. Wybielanie zębów - sposób nakładkowy

Na podstawie wycisku zębów pacjenta technik protetyk wykonuje indywidualną szynę, do której pacjent sam aplikuje środek wybielający. Zakłada się ją na około 2–8 godzin dziennie lub w nocy – do uzyskania pożądanego efektu.

2.5. Wybielanie zębów - zabieg w gabinecie stomatologicznym

Pożądany efekt wybielenia zębów można uzyskać w czasie jednej wizyty w gabinecie dzięki specjalnemu preparatowi do wybielania, czasami aktywowanemu światłem lampy.

Zobacz także:

3. Wybielanie zębów - efekty uboczne

Dwa najczęściej spotykane efekty uboczne wybielania to czasowa nadwrażliwość zębów i łagodne podrażnienie miękkiej tkanki w ustach, najczęściej dziąseł. Nadwrażliwość często zdarza się we wczesnej fazie wybielania zębów. Podrażnienie tkanek najczęściej wynika ze źle dopasowanej tacy, a nie środka wybielającego. Oba te stany ustępują zwykle w ciągu 1–3 dni po zakończeniu wybielania. Jeśli pojawia się nadwrażliwość można:

  • przerwać na dwa dni wybielanie;
  • nosić krócej tacę lub szynę nakładkową;
  • aplikować środki zawierające duże stężenie fluoru;
  • szczotkować zęby specjalną pastą do zębów wrażliwych.

Wybielanie zębów pomaga uzyskać jaśniejszy odcień szkliwa. Nie każdy może jednak skorzystać z rozjaśniania zębów. Jeśli chcesz mieć bielszy uśmiech i nie ma przeciwwskazań do zabiegu ich wybielania, to skorzystaj z pomocy profesjonalisty.

4. Wybielanie zębów - naturalne metody

Jeśli chcemy uniknąć powyżej wymienionych skutków ubocznych wybielania zębów, to warto postawić na naturę. Efekty nie będą tak olśniewające, wybielanie zębów u dentysty jest skuteczniejsze, jednak będzie to znacznie zdrowsze dla naszego uzębienia. Przedstawiamy poniżej kilka produktów, które naturalnie wybielają zęby.

Zobacz także:

  • Truskawki – te smaczne owoce są nie tylko zdrowe, ale również lekko wybielają nasze zęby. Jest to możliwe dzięki obecności... kwasu jabłkowego. Składnik ten występuje w truskawkach w dużych ilościach.
  • Pomarańcze – zjedzenie jednej pomarańczy w ciągu dnia (maksymalnie dwóch) przyczynia się do poprawy wyglądu naszego uśmiechu, dzięki zawartości kwasu cytrynowego zęby stają się bielsze. Pamiętajmy jednak, by nie przekroczyć zalecanej dawki, ponieważ wspomniany kwas może uszkodzić szkliwo zębów.
  • Orzechy – twarde produkty, jak np. orzechy, delikatnie ścierają powierzchnię zębów, a przez to umożliwiają pozbycie się kamienia nazębnego.
  • Mleko i przetwory mleczne – każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że produkty doskonale wpływają na stan uzębienia. Zawierają wapń, który wzmacnia zęby. Ponadto mleko i jego przetwory chronią przed powstawaniem ubytków, pomagają zachować piękny wygląd zębów.

Zanim jednak zdecydujemy się na naturalne wybielanie zębów, należy wcześniej skonsultować się ze swoim stomatologiem. Nie zapominajmy, że to, co jednym służy, innym może wyrządzić krzywdę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy