Szkliwo - co wpływa na jego zdrowie, dbanie o szkliwo, dbanie o biel zębów

Szkliwo jest najtwardszą tkanką organizmu ludzkiego. Pokrywa zębinę, stanowi barierę dla całego zęba.

Szkliwo - co wpływa na jego zdrowie?

By zwiększyć jakość i twardość szkliwa, należy unikać picia gazowanych słodkich napojów, gdyż kwas fosforowy w nich zawarty wypłukuje z kości wapń.

Zobacz film: "Leki biologiczne na łuszczycę"

Dobrym nawykiem jest picie soków owocowych i jedzenie owoców w ramach posiłków, gdyż wtedy kwasy szybciej się neutralizują. Ważne, by unikać jedzenia słodyczy, gdyż bakterie bytujące w jamie ustnej przetwarzają cukier w szkodliwe kwasy, które osłabiają i rozpuszczają szkliwo.

Do czyszczenia zębów najlepiej stosować szczoteczki do mycia zębów o średniej twardości, gdyż twardą można za bardzo ścierać szkliwo.

Ważne, by wzmacniać zęby dzięki zachowywaniu odpowiedniej diety, prawidłowej higieny jamy ustnej oraz co pół roku zgłaszać się na kontrolne wizyty do stomatologa.

By odbudować szkliwo, należy spożywać duże ilości produktów bogatych w wapń, m.in. mleka, jogurtów, sera żółtego, sardynek, orzechów ziemnych i laskowych. Badania wskazują, że spożycie wapnia w Polsce jest niewystarczające i zapewnia zaledwie 50 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dlatego też wskazane jest stosowanie suplementów wapnia, by zapewnić szybko jego prawidłowy poziom w organizmie.

Dla mocnej budowy zębów ważne są także odpowiednie dawki witaminy D ‒ pomaga ją wytwarzać promieniowanie słoneczne, nie rezygnujmy więc ze spacerów, w okresie od września do kwietnia w godzinach 10-15. Jeśli jednak jesteś wtedy w pracy, wskazana jest suplementacja witaminy D.

W sytuacji, gdy nie możemy zaraz po posiłku umyć zębów, użyjmy płynu do płukania jamy ustnej lub chociaż gumy do żucia ‒ wspomaga to wydzielanie śliny, a jednocześnie jest pomocne w oczyszczeniu powierzchni zębów.

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta. To wszystko ma niebagatelny wpływ na stan naszych...

Szkliwo - dbanie o szkliwo

Szkliwo stanowi ochronę dla pozostałych tkanek zęba, tj. zębiny i miazgi. Dlatego ważne, by dbać o nie, gdyż nie posiada ono prawie wcale zdolności regeneracyjnych. Należy pamiętać, iż raz zniszczone będzie trudne w odbudowaniu. A słabe, uszkodzone szkliwo prowadzi do nadwrażliwości, przebarwień, chorób głębszych tkanek zęba.

Szkliwo stanowi pancerz, który ochrania ząb przed bakteriami, a zębinę przed bodźcami termicznymi. Ponadto pełni funkcję estetyczną.

Prawidłowo chronione i pielęgnowane szkliwo dzięki właściwej higienie jamy ustnej i odpowiedniej diecie sprawia, że zęby są mniej narażone na niebezpieczeństwa, takie jak: utrata twardości, rozwój demineralizacji szkliwa, przebarwienia.

Ważne, by zęby pozbawione szkliwa odbudować w gabinecie dentystycznym, aby stanowiły zabezpieczenie dla zębiny (by nie uległa zmiękczeniu) i miazgi (wtedy jest już dość późno, objawia się to silnym bólem zęba).

Szkliwo - dbanie o biel zębów

By bezpiecznie wybielić zęby, a jednocześnie nie niszczyć i nie obciążać szkliwa (które nie jest wieczne i z wiekiem się zużywa), należy stosować dobre pasty lekko wybielające, oparte na naturalnych składnikach takich jak m.in. soda oczyszczona. Niewskazane są produkty zawierające silne środki ścierne, gdyż w krótkim czasie mogą drastycznie osłabić strukturę szkliwa.

Mikroodwapnienia szkliwa spowodowane m.in. nieprawidłową dietą (dużo kwasów, cukrów ‒ co powoduje demineralizację szkliwa) można wzmocnić, stosując preparaty wapnia pochodzenia naturalnego.

Komentarze (3)

Pomocni lekarze

Artykuły Temat Miesiąca - Mocne i zdrowe zęby
Temat Miesiąca - Mocne i zdrowe zęby

Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby?

Co jeść, a czego unikać, aby mieć zdrowe zęby?

i nadwrażliwości zębów znacząco wzrasta. Możesz wzmocnić szkliwo, spożywając preparaty bogate w wapń. Uwzględnij też pokarmy zawierające witaminę D, która wpływa (...) uśmiech na wiele lat? Jak zadbać...

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Zdrowe i piękne zęby? Stomatolodzy mają na to sposób!

Zdrowy uśmiech Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, regularne usuwanie kamienia nazębnego, ale i odpowiednia dieta. To wszystko ma niebagatelny (...) wpływ na stan naszych zębów. A z tym mamy coraz większy problem....

Przebarwienia zębów

Chcesz mieć lśniące zęby? Unikaj tych produktów

Chcesz mieć lśniące zęby? Unikaj tych produktów

Co przebarwia szkliwo naszych zębów? Marzy ci się lśniący, biały uśmiech? Istnieje wiele przyczyn przebarwień i żółtego koloru zębów. Jednak w dużej (...) w produkcji, ale i groźny dla naszych zębów....

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.

Zdrowe sposoby na bielsze zęby

Zdrowe wybielanie zębów

Największy wpływ na kolor kości zębów mają dwie tkanki: zębina ‒ elastyczna, oraz szkliwo ‒ najbardziej twarda, im bardziej zmineralizowana (...) , tym mocniejsza i lepiej odbijająca światło, dzięki czemu zęby stają się...

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

jednak unikać? Szkodliwe szorowanie Mocne szorowanie zębów z pewnością ich nie wybieli, co najwyżej uszkodzi szkliwo. Mocna szczoteczka (...) Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.