Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Ochrona krocza

Avatar placeholder
05.09.2013 14:48
Ochrona krocza
Ochrona krocza

Już w XIX wieku lekarze poświęcali wiele uwagi ochronie krocza w czasie porodu. Opisywana wtedy częstość urazów krocza wahała się od 3 do 5%. Obecnie zachowanie ciągłości tkanek krocza waha się od 10 do 59%. W praktyce oddziałów położniczych procedura nacinania krocza wykonywana jest niemal rutynowo, pomimo iż według zaleceń WHO powinna być zarezerwowana jedynie dla wyjątkowych sytuacji a poród powinnien być prowadzony w sposób oszczędzający krocze.

spis treści

1. Masaż krocza i pozycja do porodu

Masaż krocza wykonywany w ostatnich tygodniach ciąży jako forma zapobiegania urazom porodowym może zmniejszyć ryzykourazu krocza, zwłaszcza u kobiet rodzących po raz pierwszy. Masaż krocza najlepiej zacząć już w drugim trymestrze ciąży. Jak go wykonywać?

  • Klęknij na jednym kolanie lub stojąc, oprzyj nogę o krzesło.
  • Rozgrzej w dłoniach trochę olejku naturalnego, np. ze słodkich migdałów, oliwy z oliwek.
  • Posmaruj olejkiem okolicę krocza oraz wargi sromowe od wewnątrz.
  • Wcieraj olejek okrężnymi ruchami aż do całkowitego wchłonięcia.
  • Włóż palec do pochwy i uciskaj nim delikatnie w kierunku odbytu oraz na boki.

Masaż krocza przed porodem najlepiej wykonywać 3-4 razy w tygodniu przez pięć minut, np. przed położeniem się spać. Nie wolno go wykonywać, gdy kobieta ma infekcję pochwy. Masaż krocza w czasie porodu główki dziecka to czynność wykonywana przez wiele położnych w drugim okresie porodu.

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Jak wykazują badania, przyjmowana przez kobietę rodzącą pozycja może mieć wpływ na ochronę krocza. Najlepszą ochronę krocza zapewnia pozycja stojąca. Mniejszy jest wtedy nacisk na okolice odbytu, a większy na samo krocze. Tak naprawdę parcie jest konieczne jedynie w pozycji leżącej czy półsiedzącej. W pozycjach wertykalnych od momentu napinania się krocza przed naciskającą główką najlepiej robić wszystko (czyli praktycznie nic), by rodząca nie parła. Sama siła skurczu i siła grawitacji pozwoli, by główka dziecka spokojnie i powoli wysuwała się na zewnątrz. Wymuszenie przygięcia główki dziecka w czasie przejścia przez wychód miednicy, które ma na celu zmniejszenie siły ucisku główki na krocze, jest stosowane przez wielu położników i również zapewnia ochronę krocza. Do czynników sprzyjających zachowaniu ciągłości krocza należy unikanie rutynowego nacinania krocza, kończenie porodu siłami natury lub za pomocą próżnociągu (a nie kleszczy), a u kobiet, które rodzą po raz pierwszy, także masowanie krocza przed porodem. Ochrona krocza jest również zapewniona przez regularne wykonywanie w czasie ciąży ćwiczeń mięśni Kegla.

2. Sposoby ochrony krocza w czasie porodu

Jak chronić krocze?

  • Jeśli to możliwe, skorzystaj w czasie porodu z wanny. Woda nie tylko łagodzi ból, ale również uelastycznia i rozluźnia tkanki krocza.
  • Wybierz pionową pozycję porodową. Tkanki krocza rozciągają się wówczas równomiernie w trakcie wyłaniania się główki, poród przebiega szybciej i dziecko jest lepiej dotlenione.
  • W drugim okresie porodu między skurczami położna może zrobić ciepłe okłady z naparu rumianku, lawendy lub kawy.
  • W trakcie porodu główki na polecenie położnej warto powstrzymać się od parcia. Główka będzie wtedy powoli wysuwała się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza.

Na ranę krocza po porodzie mają wpływ:

  • nacięcie krocza (środkowe i przyśrodkowe);
  • poród kleszczowy i poród zabiegowy z użyciem próżnociągu;
  • przedporodowy lub wykonywany w czasie porodu masaż krocza;
  • poród w wodzie;
  • pozycja rodzącej kobiety (wskazana jest pozycja wertykalna, stojąca);
  • przygięcie rodzącej się główki dziecka;
  • powstrzymywanie rodzącej się główki;
  • ręczna ochrona krocza;
  • okłady lub zwilżanie krocza;
  • instruowanie rodzącej dotyczące parcia;
  • zależność między parciem a skurczami macicy;
  • znieczulenie krocza.

3. Nacięcie krocza i jego konsekwencje

Ograniczanie rutynowego nacięcia krocza zmniejsza ryzyko urazu krocza i konieczność zaopatrzenia chirurgicznego o 23%. Powstrzymanie się od rutynowego nacięcia krocza u średnio czterech kobiet zapobiega jednemu przypadkowi urazu krocza, wymagającego założenia szwów. Z środkowym nacięciem krocza wiążą się częstszeurazy odbytu niż w przypadku nacięcia przyśrodkowego. Jak wykazują badania medyczne, rutynowe nacięcie krocza nie zmniejsza dolegliwości bólowych po porodzie i nie zapobiega nietrzymaniu moczu, nie wpływa też na napięcie mięśni dna miednicy. Obawy lekarzy, że bez nacięcia może dojść do niekontrolowanego rozdarcia tkanek krocza i trudności w jego odtworzeniu, nie znajdują odzwierciedlenia w wynikach badań. Powikłania takie zdarzają się rzadko i są związane z trzecim stopniem pęknięcia krocza. Nacięcie krocza jest jedną z najbardziej powszechnych procedur chirurgicznych. Do praktyki klinicznej zostało wprowadzone na podstawie sugestii o możliwej roli ochronnej tkanek krocza. Nacinanie krocza w odniesieniu do klasyfikacji pęknięć krocza odpowiada pęknięciu drugiego stopnia. Ma zatem chronić przed wystąpieniem pęknięcia trzeciego i czwartego stopnia. W niektórych przypadkach, jak na przykład podczas porodu kleszczowego, porodu płodu o masie ciała większej niż 4000g czy porodu płodu o ułożeniu potylicowym tylnym, profilaktyczne nacięcie krocza nie zapobiega pęknięciu krocza trzeciego stopnia.

Konsekwencje nacięcia krocza mogą być odczuwalne przez wiele lat po porodzie. Mogą to być: problemy we współżyciu seksualnym, bolesne blizny i zgrubienia w pochwie, powodujące dolegliwości bólowe. W większości przypadków w Polsce zabieg nacięcia krocza jest wykonywany bez uprzedzenia i pytania o zgodę. Jeśli chodzi o urazy krocza w czasie porodów zabiegowych, to urazy zwieracza odbytu zdarzają się częściej w czasie porodu kleszczowego niż w czasie porodu zabiegowego z użyciem próżnociągu położniczego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze