Trwa ładowanie...

Przeciwnowotworowe nanocząsteczki z cukru

Naukowcy z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej pracują nad nową metodą leczenia chorób nowotworowych. Polega ona na zastosowaniu jako nośnika leków nanocząsteczek stworzonych z cukrów naturalnie występujących w organizmie...

spis treści

1. Działanie cukrowych nanocząsteczek

Nanocząsteczki opracowane przez warszawskich naukowców to nanometrycznej wielkości kapsułki, w których można zamknąć lek przeciwnowotworowy, tym samym osłabiając jego toksyczne działanie na zdrowe tkanki. Zastosowanie do ich produkcji występujących w organizmie cukrów sprawi, że cząsteczki te nie wywołają reakcji odpornościowej organizmu. W swoich badaniach naukowcy wykorzystują dekstran – nieszkodliwy dla organizmu polisacharyd, który rozkłada się do cukrów prostych w wątrobie i jest usuwany przez nerki. Od lat wykorzystuje się go w medycynie w kroplach do oczu i jako lek krwiozastępczy. Cukrowe nanocząsteczki wyszukują w organizmie komórki nowotworowe, po czym przyczepiają się do ich błony komórkowej dzięki specjalnym elementom na swojej powierzchni. Następnie komórka wchłania nanocząsteczkę, której osłonka ulega dezintegracji i wydzielony zostaje lek. Uczeni wykorzystali tu fakt, iż komórki nowotworowe, ze względu na częste podziały, potrzebują dużo cukru i chętnie pobierają go z otoczenia.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Zalety nanocząsteczek z cukru

Najważniejszą zaletą nanometrycznych kapsułek z cukru jest fakt, iż chronią one zdrowe tkanki przed działaniem leku, który przy standardowych metodach podawania wywołuje dotkliwe skutki uboczne. Dzięki temu lek można podać w większych ilościach niż jest to zazwyczaj dopuszczalne, a to z kolei skutkuje jego większą skutecznością i szybszymi efektami. Ponadto nowa forma podawania leków celuje bezpośrednio w komórki nowotworowe, co również daje wiele korzyści. Naukowcy testują nanokapsułki w zestawieniu z lekiem przeciwbiałaczkowym oraz na komórkach raka prostaty, piersi, płuc i jelit. Na wprowadzenie leku na rynek trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza