Trwa ładowanie...

Nanocząsteczki imitujące czerwone krwinki

Avatar placeholder
26.05.2014 07:34
Nanocząsteczki imitujące czerwone krwinki
Nanocząsteczki imitujące czerwone krwinki

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracowali innowacyjną metodę, dzięki której nanocząsteczki imitujące czerwone krwinki mogą ominąć barierę ochronną układu immunologicznego i dostarczyć lekarstwo bezpośrednio do guza...

spis treści

1. Badania nad nanocząsteczkami

Nanocząsteczki, nad którymi pracują amerykańscy naukowcy pokryte są błoną komórkową pobraną z czerwonych krwinek. Wewnątrz takiej biologicznej otoczki znajduje się ulegająca biodegradacji polimerowa nanocząsteczka, zawierająca molekuły różnych leków na raka. Imitująca erytrocyt nanocząsteczka ma mniej niż 100 nanometrów, czyli jest podobnej wielkości co wirusy. Jest to pierwszy tego typu wynalazek, który łączy naturalną błonę komórkową i syntetyczną nanocząsteczkę w badaniach nad metodami podawania leków.

2. Zalety nowej nanocząsteczki

Dzięki zastosowaniu błony czerwonej krwinki możliwe jest zmniejszenie ryzyka wywołania odpowiedzi immunologicznej na obecność nanocząsteczki w organizmie. Taka metoda podawania leków imituje naturalne zachowanie komórek organizmu. Ponadto cząsteczki te mogą dłużej przetrwać w organizmie, co daje im więcej czasu na dotarcie do celu i oddziaływanie na komórki nowotworowe. Ponadto nanocząsteczki z fragmentami erytrocytów to kolejny krok w kierunku leczenia stworzonego dla indywidualnego pacjenta. Wystarczy pobrać od chorego niewielką ilość krwi, aby z jego własnych czerwonych krwinek stworzyć lek na raka. Celowanie bezpośrednio w guza znacznie ogranicza skutki uboczne chemioterapii i skraca czas podawania leku. Dodatkowo w nanocząsteczkach można umieścić kilka leków bez ryzyka dla chorego, a taka dawka uderzeniowa jest skuteczniejsza niż pojedynczy lek na raka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze