Trwa ładowanie...

Przedtreningówka – charakterystyka, rodzaje, dawkowanie, działania niepożądane

Avatar placeholder
27.04.2021 16:33
Przedtreningówka – charakterystyka, rodzaje, dawkowanie, działania niepożądane
Przedtreningówka – charakterystyka, rodzaje, dawkowanie, działania niepożądane

Jeżeli zdarzy się dzień, w którym nie mamy chęci do ćwiczeń lub jesteśmy zmęczeni, sięgamy po przedtreningówkę. Przedtreningówka ma dodać nam energii i siły do ćwiczeń, działa niemal natychmiastowo, ale czy jej działanie jest bezpieczne? Czy warto sięgać po przedtreningówkę i czy jej zażywanie niesie ze sobą negatywne skutki?

spis treści

1. Przedtreningówka – charakterystyka

Na rynku suplementów diety i dodatków diety istnieją odżywki przedtreningowe. Tego typu suplement został wymyślony, po to, aby nie rezygnować z treningu, nawet, wtedy kiedy zwyczajnie nie mamy na niego siły lub ochoty. Przedtreningówi działają pobudzająco, dodając energii w trakcie ćwiczeń.

Na rynku mamy szeroki wybór przedtreningówek w naprawdę różnych formach. Jednak ostatnio najbardziej popularne stają się przedtreningówki w proszku. Suplementy przedtreningowe w różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także składem. Jeżeli zależy nam na zdrowiu, to wybierajmy te na bazie naturalnych składników. Niezależnie od wszystkiego zawsze czytajmy skład przedtreningówek i kupujmy je ze znanego i sprawdzonego źródła.

2. Przedtrenigówka – rodzaje

Można wyróżnić trzy rodzaje przedtreningówek.

Zobacz film: "Te substancje pomogą ci schudnąć"
  • Klasyczne – przeznaczone są dla sportowców całkowicie zdrowych, niemających problemów chorobowych. Przedtreningówki klasyczne mają na celu zwiększenie wydajności mięśnie oraz pobudzają organizm do działania.
  • Pompujące Boostery – w ich składzie nie znajdziemy produktów stymulujących układ nerwowy (kofeina, efedryna czy teofilina). Boostery polecane są dla osób uczulonych na stymulanty. One również poprawiają siłę i ukrwienie mięśni.
  • Wytrzymałościowe – dla sportowców którzy uprawiają sporty siłowe lub wytrzymałościowe. Znacznie zwiększają poziom energii, a także wpływają na poprawę wytrzymałości. Nie skupiają się na mięśniach.

Każdy znajdzie odpowiednią dla siebie przedtreningówkę. Wszystko zależy od efektów, jakie chcemy otrzymać. Podstawą jest dokładne zapoznanie się ze składnikami wybranej przedtreningówki. Warto także wybierać przedtreningówki, które w składzie mają mniej albo w ogóle cukrów.

3. Przedtreningówka – dawkowanie

Najbezpieczniej, aby po przedtreningówki nie sięgały dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży czy karmiące piersią. Zawsze najlepiej jest skonsultować przyjmowanie i dawkowanie przedtreningówek ze swoim lekarzem, ponieważ może się okazać, że mimo dobrego zdrowia dany składnik nie będzie dla nas odpowiedni.

Przedtreningówkę należy spożywać na około 30 minut przed treningiem. Dawkowanie przedtreningówki dobrze jest zacząć od połowy zalecanej dawki i zobaczyć jak organizm na nią reaguje. Jeżeli nic się nie dzieje, zażyjmy odpowiednią dawkę.

4. Przedtreningówka – działania niepożądane

W składzie każdej przedtreningówki znajdują się substancje pobudzające układ nerwowy. W związku z tym należy się przygotować na przyśpieszone tętno i zwiększenie energii – to efekty niemal natychmiastowe. Jednak po długotrwałym zażywaniu przedtreningówek można doświadczyć skutków ubocznych w postaci:

  • drżenia kończyn;
  • gorszego widzenia;
  • spadku energii;
  • bólów głowy;
  • wzmożonej senności;
  • wzmożonej chęci do picia.

Jeżeli występuje u nas któreś z powyższych działań niepożądanych, to oznacza, że albo jesteśmy uczuleni na jakichś składnik, albo spożyliśmy za dużą dawkę.

Przedtreningówki należy spożywać ostrożnie i obserwować bardzo dokładnie swój organizm. Nie można bagatelizować zdrowia. Czasami warto się zastanowić czy dodatkowe stymulanty są nam konieczne, może obejdziemy się bez ich zażywania?

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze