Przekłuwanie języka

Piercing to ostatnio bardzo modna forma ozdabiania ciała, która polega na przekłuwaniu różnych części ciała – języka, pępka, brwi, brody. Piercing ciała wykonują zazwyczaj nastolatki lub osoby bardzo młode. Przekłuwanie języka to obecnie jedna z najpopularniejszych form ozdabiania ciała. Kolczyk w języku jest zazwyczaj zakończony dwiema okrągłymi kuleczkami. Dla wielu osób przekłuwanie języka jest manifestacją seksualności i atrakcyjności, należy jednak pamiętać, że może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Zobacz film: "Domowe metody na piękną skórę. Lepsze niż drogie kosmetyki"

Piercing języka

Kolczykowanie ciała – piercing – staje się coraz bardziej popularne, niezależnie od płci i grupy wiekowej. Kiedyś kolczyki kojarzone były głównie z damskimi ozdobami uszu, dziś są obecne również w nosach, brwiach, sutkach, a nawet genitaliach u obydwu płci. Z psychologicznego punktu widzenia moda ta przedstawiona jest, podobnie jak tatuaże, jako potrzeba silnego zwrócenia na siebie uwagi lub wyrażenia buntu przeciwko normom społecznym. Podkreśla się również bliskie powiązanie piercingu i tendencji do samookaleczeń. Tradycja dużej liczby kolczyków pochodzi spoza zachodniego kręgu kulturowego, ale globalizacja i dyfuzja kultur sprawia, że stała się ona popularna również wśród społeczeństw Zachodu.

Jednym z miejsc, gdzie piercing wzbudza największe kontrowersje jest bez wątpienia język. Dzieje się tak ze względu na bardzo głęboką ingerencję w powłokę ciała oraz naruszanie miejsca uznanego za bardzo delikatne. Niemniej, przekłuwanie języka i kolczyk w języku przestały być już tematem tabu i stały się coraz bardziej akceptowalnym zachowaniem. Widok często bardzo atrakcyjnych i ozdobnych kolczyków w języku staje się w rezultacie coraz bardziej powszechny, a kuliste, srebrne główki wystające głównie z damskich ust są uznawane za manifestację energii i agresywnej seksualności. Piercing języka z popkultury przechodzi stopniowo do społeczeństwa.

Powikłania po przekłuciu języka

Niezależnie od oceny estetycznej kolczyków w języku, konieczne jest zwrócenie uwagi na aspekt zdrowotny wszystkich rodzajów piercingu, a w szczególności przekłuwania języka. Należy mieć świadomość, że skutkuje to powstaniem otwartej rany, która jest mocno narażona na działanie wszelkiego rodzaju bakterii, w tym zawartych w pożywieniu. Piercing może prowadzić do infekcji, które ze względu na mocne unerwienie języka i jego delikatny charakter bywają bardzo groźne. Nawet specjalne kolczyki do języka nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa tego narządu mowy. Nie można zapomnieć również o samym procesie piercingu, który wymaga zastosowania wyjątkowych środków ostrożności.

Jeszcze kilka lat temu kolczyk w języku wydawał się niesamowitą ekstrawagancją, charakterystyczną głównie dla osób zjednoczonych w najbardziej ekstremalnych grupach lub subkulturach. Dzisiaj przekłucie języka stanowi rodzaj mody, która dosięga nie tylko nastolatków. Przed podjęciem decyzji o piercingu języka, warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw, by zabieg, który w założeniu powinien być upiększający, nie stał się źródłem poważnych problemów zdrowotnych, takich jak zakażenia czy infekcje. Stosowanie się do zasad mody, która być może niedługo będzie passé, wiąże się w tym przypadku z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Infekcji nie należy lekceważyć, konieczne jest podjęcie leczenia. Niekiedy należy również zastosować zabiegi, jakie obejmuje stomatologia estetyczna.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy obawiać się tego, że stomatolog nas skarci za ubytki. (...) się złych wieści na temat stanu ich uzębienia. Niemniej jednak, regularne wizyty u stomatologa zapobiegają powstawaniu...

Higiena jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej (...) higieny jamy ustnej. 1....

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.