Trwa ładowanie...

Przewlekła niewydolność żylna - profilaktyka i usuwanie żylaków

Przewlekła niewydolność żylna to choroba, która dotyka aż 51 proc. kobiet i 38 proc. mężczyzn w Polsce. Zaczyna się bardzo niewinnie: od uczucia ciężkości nóg czy nocnych kurczów mięśni. Kto z nas nie miał do czynienia z takimi objawami?

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Czym są żylaki?"

Później pojawiają się dużo bardziej poważne dolegliwości wynikające z niewydolności żył. Jak rozpoznać niewydolność żylną? Jaka jest profilaktyka żylaków i jak możemy je usunąć?

spis treści

1. Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej

W jaki sposób rozpoznać niewydolność żylną? Czy niepokoić powinno nas już to, że po całym dniu pracy nasze nogi wydają się ciężkie i bolą?

– Do oceny zaawansowania stopnia przewlekłej niewydolności żylnej powszechnie stosowana jest klasyfikacja CEAP. Pierwsze zmiany są niewidoczne i niewyczuwalne, więc bardzo często je bagatelizujemy.

Jeśli jednak często dokucza nam uczucie zmęczenia, ciężkości nóg, ból, mrowienie, nocne kurcze mięśni, swędzenie skóry nóg czy obrzęki kończyn, to jest to sygnał, by udać się do lekarza. Bardzo prawdopodobne jest, że niebawem na naszych nogach pojawią się widoczne gołym okiem poszerzenia drobnych żył, a następnie żylaki.

Nieleczona przewlekła niewydolność żylna prowadzi do bardzo poważnych zmian i wręcz unieruchomienia pacjenta. W razie występowania pierwszych objawów koniecznie udajmy się więc na badanie USG Doppler-Duplex – wyjaśnia dr Wojciech Rybak, specjalista chirurg oraz flebolog z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Przewlekła niewydolność żylna definiowana jest jako stan, w którym dochodzi do zaburzonego przepływu krwi żylnej w kończynach dolnych pacjenta. Zaburzenia te występują na skutek refluksu, czyli wstecznego przepływu krwi, nadmiernego poszerzenia światła żył lub nieprawidłowości w pracy zastawek.

Najczęściej przewlekłą niewydolność żylną sprowadzamy do żylaków, ale trzeba pamiętać, że jest to jeden z objawów klinicznych tej choroby. O swoje zdrowie możemy zadbać wcześniej, zanim uwidocznią się na naszych nogach żylaki.

2. Leczenie przed wystąpieniem żylaków

Jeśli do lekarza udamy się zaniepokojeni pierwszymi objawami przewlekłej niewydolności żylnej lub wtedy, gdy zauważymy na naszych nogach poszerzone naczynia żylne, popularnie nazywane pajączkami, to możemy zapobiec wystąpieniu kolejnych objawów.

Podczas badania USG Doppler-Duplex, lekarz sprawdzi czy krew w naszych żyłach i tętnicach przepływa prawidłowo, oceni kierunek oraz prędkość przepływu krwi. Badanie to jest całkowicie bezbolesne.

Jeśli lekarz wykryje nieprawidłowości w przepływie krwi, to zaleci nam szereg działań profilaktycznych, ale również leczenie farmakologiczne, kompresjoterapię lub inne metody.

Celem takiego leczenia jest zmniejszenie ciśnienia panującego w układzie żylnym i zmniejszenie refluksu żylnego, czyli sprawienie, by krew nie cofała się w żyłach. Dzięki temu choroba nie będzie się pogłębiać, żyły nie ulegną poszerzeniu, a zastawki będą mogły wykonywać prawidłowo swoją funkcję.

Warto podkreślić, że chociaż możemy samodzielnie kupić bieliznę uciskową, reklamy namawiają nas do zainwestowania w rajstopy czy pończochy przeciwżylakowe, to jednak o tym, czy powinniśmy nosić taką bieliznę i jakie produkty wybrać, powinien decydować zawsze lekarz.

Wyroby medyczne wybierane są ze względu na klasę nacisku, a wyróżniono cztery takie klasy. Bez wiedzy o tym, jakie posiadamy ciśnienie żylne, nie możemy wybrać odpowiedniej bielizny uciskowej. Nie róbmy więc tego na własną rękę, ponieważ możemy pogłębić chorobę, zamiast ją wyleczyć.

3. Metody usuwania żylaków

Niestety większość Polaków udaje się do lekarza dopiero wtedy, gdy zauważy żylaki, a zatem gdy przewlekła niewydolność żylna osiągnie trzeci stopień w skali CEAP. Jakie mamy wtedy możliwości leczenia? Czy usuwanie żylaków musi wiązać się z bólem i długą rekonwalescencją?

– Nie można jeszcze powiedzieć, że tradycyjne, chirurgiczne usuwanie żylaków odchodzi w Polsce do lamusa, ale na szczęście mamy już dostępne trzy dużo mniej inwazyjne metody leczenia żylaków. Pierwsza z nich jest już powszechnie znana w społeczeństwie i jest to skleroterapia, czyli zamykanie zmienionych żył poprzez wstrzykiwanie specjalnego preparatu w formie roztworu lub pianki.

Drugą metodą usuwania żylaków jest laser. Metoda ta znana jest pod skrótem EVLT lub ELVO i polega na zamykaniu żylaków przy użyciu lasera endoluminalnego. Trzecia metoda to całkowita nowość w Polsce, czyli leczenie żylaków za pomocą pary wodnej. Wszystkie wymienione sposoby leczenia żylaków są bardzo mało inwazyjne i nawet jeśli operacja dotyczy dużych żył, to pacjent tego samego dnia udaje się do domu – wyjaśnia dr Rybak.

Można śmiało powiedzieć, że zarówno skleroterapia, jak i laserowe usuwanie żylaków czy leczenie za pomocą pary wodnej to metody posiadające same zalety w porównaniu do chirurgicznego usuwania żylaków. Przede wszystkim są to zabiegi nie wymagające użycia skalpela, więc znacznie skraca się czas rekonwalescencji. Najczęściej już po dwóch dniach od zabiegu możemy powrócić do normalnej aktywności.

Ponadto metody te nie wymagają hospitalizacji, a zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Mała inwazyjność wiąże się natomiast z niskim ryzykiem powikłań i co chyba dla pacjentów najważniejsze – wszystkie wymienione metody odznaczają się wysoką skutecznością. O tym, która metoda będzie w naszym przypadku najlepsza, zdecyduje lekarz, ponieważ wiele zależy od tego, jak rozległy jest żylak i jak kręty jest jego przebieg.

Niestety skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków i leczenie żylaków parą wodną to zabiegi, które nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W Polsce nadal jedyną metodą, z której możemy skorzystać w ramach NFZ jest tzw. stripping, czyli chirurgiczne usunięcie żylaków. Z jakim kosztem musimy się więc liczyć, jeśli chcemy usunąć żylaki bez skalpela i długotrwałej rekonwalescencji?

Leczenie jednej nogi za pomocą lasera to koszt ok. 2000-3500 zł, natomiast leczenie jednej nogi za pomocą pary wodnej to koszt ok. 3000 - 4000 zł. Są to ceny bardzo przybliżone i dotyczą rozległych zmian, więc dokładny koszt możemy poznać tylko po konsultacji lekarskiej.

Podobnie jest w przypadku skleroterapii, ponieważ cena zabiegu uzależniona jest od tego, ile ampułek środka farmakologicznego zostanie w jej trakcie zużytych. Cena jednej ampułki to ok. 200 zł.

4. Profilaktyka żylaków

Po zauważeniu pierwszych objawów niewydolności żylnej, ale także po przeprowadzeniu zabiegu usunięcia żylaków niezbędna będzie odpowiednia profilaktyka. Jeśli mamy pracę siedzącą lub stojącą, to koniecznie zadbajmy o codzienną aktywność fizyczną, choćby spacery.

Powstawaniu żylaków w dużej mierze sprzyja nadwaga i otyłość, więc jeśli nie posiadamy prawidłowej wagi ciała, to konieczna będzie jej redukcja poprzez racjonalną dietę i wspomniane już ćwiczenia. Co do diety, to powinna ona być również lekkostrawna.

Całkowicie zabronione powinno być tak powszechne zakładanie nogi na nogę i noszenie obcisłego ubioru. Tyczy się to zarówno uciskających skarpet czy podkolanówek, jak i opinających dżinsów. Wysokie obcasy także nie są wskazane.

Ponadto wiedząc, że mamy problemy z niewydolnością żylną, nie powinniśmy spożywać w nadmiarze alkoholu, długo wygrzewać się na plaży lub w saunie i brać gorących kąpieli. Warto natomiast często unosić nogi w górę, a przerwy w pracy wykorzystywać na krótkie spacery.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza