Przysiady - technika, zalety, przeciwwskazania

spis treści
rozwiń

W ostatnim czasie można zaobserwować swoistą modę na przysiady – portale społecznościowe zalewają coraz to nowe zdjęcia, na których podziwiać możemy efekty ich wykonywania. Przekonaj się, co tak naprawdę możemy dzięki nim zyskać.

1. Przysiady - prawidłowa technika

Choć na pierwszy rzut oka wykonywanie przysiadów wydaje się banalne, ćwiczenie to jest bardziej wymagające niż może się nam wydawać. Jeżeli chcemy, aby włożony w nie wysiłek naprawdę się opłacał, to musimy zadbać o to, by przysiady robić zgodnie z pewnymi zasadami. Po pierwsze – odpowiednia pozycja. Plecy przez cały czas p

owinny pozostać wyprostowane, głowa uniesiona (nie zadarta ani nie opuszczona), nogi rozstawione na szerokość bioder, a stopy ustawione równolegle do siebie, ewentualnie ustawione pod delikatnym kątem na zewnątrz. Przy pozycji początkowej biodra powinny być cofnięte.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Przysiad powinien być wykonywany z całych stóp z naciskiem na pięty. Brzuch powinien być napięty, a pośladki lekko wysunięte. Pamiętajmy, by kolana nie wychodziły poza obszar wyznaczony przez palce. Kąt pomiędzy udami a podudziami musi wynosić minimum 90 stopni.

Jeżeli zależy nam na tym, aby przysiady były nieco bardziej zaawansowane, to warto sięgnąć po hantle, a  następnie po sztangę. W ten sposób do pracy pobudzimy mięśnie ramion. Podczas ćwiczeń, hantle należy trzymać wzdłuż ciała. Sztangę umieszczamy natomiast w okolicy obręczy barkowej. Warto pamiętać, że podczas ruchu całe ciało pracuje, więc sztanga nie powinna "leżeć" na barkach, ale być mocno trzymana i wspierana przez ramiona oraz mięśnie grzbietu. Z takim urozmaiceniem warto jednak zaczekać do momentu, w którym dobrze opanujemy samą technikę przysiadu – w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Schudnij w udach w prosty sposób
Schudnij w udach w prosty sposób [10 zdjęć]

Dane statystyczne sugerują, że mniej więcej co piąta kobieta nie jest zadowolona z wyglądu swoich ud....

zobacz galerię

2. Przysiady - zalety ćwiczeń

Podczas ćwiczeń tego typu jest aktywizowane właściwie całe ciało. Im głębsze przysiady, tym więcej mięśni zostaje zaangażowanych. Nie są to oczywiście tylko mięśnie ud, ale także brzucha czy pleców. Korzyści płynących z regularnego podejmowania takiej aktywności jest więcej. Sprzyja ona kondycji naszych stawów, które – pod warunkiem, że dobrze opanowaliśmy technikę – są w o wiele mniejszym stopniu narażone na urazy. Wzrasta tempo spalania tkanki tłuszczowej, zdecydowanie poprawia się ukrwienie organizmu, który staje się dzięki temu o wiele lepiej dotleniony i odżywiony. Intensywny trening dość masywnych mięśni ud pozytywnie wpływa ponadto na funkcjonowanie układu hormonalnego, poprawia gęstość kości i sprzyja polepszeniu poczucia równowagi.

Przysiady uchodzą za ćwiczenie doskonałe dla kobiet. Dzięki regularnym treningom nasza sylwetka, podobnie jak dzięki używaniu pasów wyszczuplających, istotnie może ulec znacznej zmianie w stosunkowo krótkim czasie. Przysiady poprawiają jędrność pośladków, a także pozwalają pozbyć się tkanki tłuszczowej z całego ciała. Najbardziej popularny jest trening trzydziestodniowy. W ciągu pierwszych siedmiu dni należy wykonywać 20 powtórzeń, a w następnych dniach sukcesywnie zwiększać ich ilość o 10. Jeżeli przekroczymy 100 i okaże się, że obciążenie jest dla nas zbyt duże, to ich liczba może wzrastać o 5. Osoby początkujące powinny także pamiętać o przerwach w ćwiczeniach, najlepiej co 4 dni.

3. Przysiady - przeciwwskazania

Przysiady wykonywane przez osoby, dla których aktywność fizyczna nie była wcześniej priorytetem mogą odczuwać nieprzyjemne zakwasy, zwłaszcza, jeśli podejmą się ich bez wcześniejszego rozciągania lub jednorazowo zrobią zbyt dużą liczbę powtórzeń. Bardzo łatwo się wówczas zniechęcić, jednak warto pamiętać, że dolegliwości tego typu często towarzyszą początkującym fanom przysiadów, dlatego zamiast rezygnować z realizacji obranego celu, lepiej, przynajmniej na początku, po prostu zmniejszyć ich ilość.

Przysiadów unikać powinny natomiast osoby zmagające się z chorobami stawów – ich nadmierne obciążenie może pogłębiać problem, wywołując nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Niebezpieczne są w tym przypadku zwłaszcza przysiady pełne, które zagrażają więzadłom kolanowym. Sprawę najbezpieczniej skonsultować ze swoim lekarzem.

4. Przysiady - mity o ćwiczeniach

Wokół przysiadów narosło szereg mitów, które zniechęcają wiele osób do podjęcia wyzwania. Uważa się, że mogą one mieć negatywny wpływ na mięśnie grzbietu (zwłaszcza jeżeli wykorzystujemy obciążenie w postaci sztangi) czy kondycję kolan. Wątpliwości budzi także towarzyszący im wzrost ciśnienia, mogący, zdaniem niektórych, szkodzić sercu. Trenerzy podkreślają jednak, że technicznie prawidłowo wykonywane ćwiczenia nie stwarzają żadnego zagrożenia ani dla grzbietu, ani dla kolan. Także serce pozostaje bezpieczne, jeżeli nauczymy się odpowiednio panować nad oddechem, który wielu z nas podczas wykonywania przysiadów wstrzymuje, rzeczywiście narażając wówczas układ krążenia na szwank.

Zdaniem ekspertów przysiady z powodzeniem zastąpić mogą szereg innych, o wiele bardziej męczących ćwiczeń, a ich efekty naprawdę potrafią wprawić w osłupienie. Zdjęcia, na których ich amatorzy, a częściej amatorki dumnie prezentują rezultaty treningu w większości przypadków naprawdę odzwierciedlają rzeczywistość. Niech zatem sukces innych już dziś stanie się naszym motywatorem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!