Przysiady - technika, zalety, przeciwwskazania

W ostatnim czasie można zaobserwować swoistą modę na przysiady – portale społecznościowe zalewają coraz to nowe zdjęcia, na których podziwiać możemy efekty ich wykonywania. Przekonaj się, co tak naprawdę możemy dzięki nim zyskać.

Przysiady - prawidłowa technika

Choć na pierwszy rzut oka wykonywanie przysiadów wydaje się banalne, ćwiczenie to jest bardziej wymagające niż może się nam wydawać. Jeżeli chcemy, aby włożony w nie wysiłek naprawdę się opłacał, to musimy zadbać o to, by przysiady robić zgodnie z pewnymi zasadami. Po pierwsze – odpowiednia pozycja. Plecy przez cały czas p

Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność

owinny pozostać wyprostowane, głowa uniesiona (nie zadarta ani nie opuszczona), nogi rozstawione na szerokość bioder, a stopy ustawione równolegle do siebie, ewentualnie ustawione pod delikatnym kątem na zewnątrz. Przy pozycji początkowej biodra powinny być cofnięte.

Przysiad powinien być wykonywany z całych stóp z naciskiem na pięty. Brzuch powinien być napięty, a pośladki lekko wysunięte. Pamiętajmy, by kolana nie wychodziły poza obszar wyznaczony przez palce. Kąt pomiędzy udami a podudziami musi wynosić minimum 90 stopni.

Jeżeli zależy nam na tym, aby przysiady były nieco bardziej zaawansowane, to warto sięgnąć po hantle, a  następnie po sztangę. W ten sposób do pracy pobudzimy mięśnie ramion. Podczas ćwiczeń, hantle należy trzymać wzdłuż ciała. Sztangę umieszczamy natomiast w okolicy obręczy barkowej. Warto pamiętać, że podczas ruchu całe ciało pracuje, więc sztanga nie powinna "leżeć" na barkach, ale być mocno trzymana i wspierana przez ramiona oraz mięśnie grzbietu. Z takim urozmaiceniem warto jednak zaczekać do momentu, w którym dobrze opanujemy samą technikę przysiadu – w przeciwnym razie możemy wyrządzić sobie krzywdę.

Schudnij w udach w prosty sposób

Dane statystyczne sugerują, że mniej więcej co piąta kobieta nie jest zadowolona z wyglądu swoich ud. Panie twierdzą, że ich uda są zbyt szerokie, zbyt...

Przysiady - zalety ćwiczeń

Podczas ćwiczeń tego typu jest aktywizowane właściwie całe ciało. Im głębsze przysiady, tym więcej mięśni zostaje zaangażowanych. Nie są to oczywiście tylko mięśnie ud, ale także brzucha czy pleców. Korzyści płynących z regularnego podejmowania takiej aktywności jest więcej. Sprzyja ona kondycji naszych stawów, które – pod warunkiem, że dobrze opanowaliśmy technikę – są w o wiele mniejszym stopniu narażone na urazy. Wzrasta tempo spalania tkanki tłuszczowej, zdecydowanie poprawia się ukrwienie organizmu, który staje się dzięki temu o wiele lepiej dotleniony i odżywiony. Intensywny trening dość masywnych mięśni ud pozytywnie wpływa ponadto na funkcjonowanie układu hormonalnego, poprawia gęstość kości i sprzyja polepszeniu poczucia równowagi.

Przysiady uchodzą za ćwiczenie doskonałe dla kobiet. Dzięki regularnym treningom nasza sylwetka, podobnie jak dzięki używaniu pasów wyszczuplających, istotnie może ulec znacznej zmianie w stosunkowo krótkim czasie. Przysiady poprawiają jędrność pośladków, a także pozwalają pozbyć się tkanki tłuszczowej z całego ciała. Najbardziej popularny jest trening trzydziestodniowy. W ciągu pierwszych siedmiu dni należy wykonywać 20 powtórzeń, a w następnych dniach sukcesywnie zwiększać ich ilość o 10. Jeżeli przekroczymy 100 i okaże się, że obciążenie jest dla nas zbyt duże, to ich liczba może wzrastać o 5. Osoby początkujące powinny także pamiętać o przerwach w ćwiczeniach, najlepiej co 4 dni.

Przysiady - przeciwwskazania

Przysiady wykonywane przez osoby, dla których aktywność fizyczna nie była wcześniej priorytetem mogą odczuwać nieprzyjemne zakwasy, zwłaszcza, jeśli podejmą się ich bez wcześniejszego rozciągania lub jednorazowo zrobią zbyt dużą liczbę powtórzeń. Bardzo łatwo się wówczas zniechęcić, jednak warto pamiętać, że dolegliwości tego typu często towarzyszą początkującym fanom przysiadów, dlatego zamiast rezygnować z realizacji obranego celu, lepiej, przynajmniej na początku, po prostu zmniejszyć ich ilość.

Przysiadów unikać powinny natomiast osoby zmagające się z chorobami stawów – ich nadmierne obciążenie może pogłębiać problem, wywołując nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Niebezpieczne są w tym przypadku zwłaszcza przysiady pełne, które zagrażają więzadłom kolanowym. Sprawę najbezpieczniej skonsultować ze swoim lekarzem.

Przysiady - mity o ćwiczeniach

Wokół przysiadów narosło szereg mitów, które zniechęcają wiele osób do podjęcia wyzwania. Uważa się, że mogą one mieć negatywny wpływ na mięśnie grzbietu (zwłaszcza jeżeli wykorzystujemy obciążenie w postaci sztangi) czy kondycję kolan. Wątpliwości budzi także towarzyszący im wzrost ciśnienia, mogący, zdaniem niektórych, szkodzić sercu. Trenerzy podkreślają jednak, że technicznie prawidłowo wykonywane ćwiczenia nie stwarzają żadnego zagrożenia ani dla grzbietu, ani dla kolan. Także serce pozostaje bezpieczne, jeżeli nauczymy się odpowiednio panować nad oddechem, który wielu z nas podczas wykonywania przysiadów wstrzymuje, rzeczywiście narażając wówczas układ krążenia na szwank.

Zdaniem ekspertów przysiady z powodzeniem zastąpić mogą szereg innych, o wiele bardziej męczących ćwiczeń, a ich efekty naprawdę potrafią wprawić w osłupienie. Zdjęcia, na których ich amatorzy, a częściej amatorki dumnie prezentują rezultaty treningu w większości przypadków naprawdę odzwierciedlają rzeczywistość. Niech zatem sukces innych już dziś stanie się naszym motywatorem.

Komentarze (6)
Mgr Wojciech Budziosz
Mgr Wojciech Budziosz ponad rok temu

Witam, nie mam pojęcia kim jest osoba pisząca ten artykuł ale piszę takie bzdury, że aż mnie trzepie. Od paru lat pracuje ze sportowcami i przez takie artykuły potem mam pacjentów. Pani nie ma najnowszej wiedzy na temat przysiadów: "Pamiętajmy, by kolana nie wychodziły poza obszar wyznaczony przez palce. Kąt pomiędzy udami a podudziami musi wynosić minimum 90 stopni." W prawidłowej wariancie powinno być: oś rzepki powinna padać na 2/3 kość śródstopia. Ponadto Pani nie ma pojęcia czym są defakto zakwasy nie wspominając o takich schorzeniach jak zespół rzepkowo - udowy i inne.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Błędy podczas biegania

Błędy podczas biegania

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż nieodpowiednia technika może doprowadzić do bólu pleców, drętwienia kończyn oraz wady postawy.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Pilates - zdjęcia

Pilates - zdjęcia

Pilates stanowi połączenie takich dziedzin, jak joga, balet oraz ćwiczenia izometryczne. Metoda ta poprawia postawę, wzmacnia mięśnie, uelastycznienia ciało, odciąża kręgosłup i obniża poziom stresu.

Nordic Walking - przygotowanie, technika i zalety

Osoby uprawiające nordic walking

Osoby uprawiające nordic walking

W ostatnich latach w Polsce nordic walking zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Dyscyplina nordic walking przeznaczona jest również dla seniorów.

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładka hormonalna - zdjęcia

Wkładka hormonalna - zdjęcia

Wkładkę domaciczną można umieścić nawet na okres 5 lat.

Poród w wodzie - przebieg, zalety, wskazania i przeciwwskazania

Poród w wodzie - zdjęcia

Poród w wodzie - zdjęcia

Obecnie poród w wodzie jest coraz bardziej dostępną opcją dla przysłych mam. Ma on wiele zalet, głównie przez wzgląd na mniejszy ból i większą higienę.

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Wpływ pilates na sylwetkę

Wpływ pilates na sylwetkę

Niewątpliwie, pilates kształtuje sprawne mięśnie, które spalają kalorie przez cały dzień, nawet gdy odpoczywasz na kanapie. Jednak aby stracić więcej kilogramów, ćwicząc pilates, należy zwrócić uwagę na to, co możemy zmodyfikować w treningu, by skuteczniej...

Ćwiczenia z przyrządem

Skakanie na skakance - zalety, technika, przeciwwskazania

nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn np. zapaśników, bokserów. Skakankę można kupić w każdym sklepie sportowym. Skakanie na skakance - zalety Skakanie (...) i pośladków. Inną zaletą skakania jest zwiększenie elastyczności...

Wkładka wewnątrzmaciczna - wkładka na przestrzeni lat, działanie wkładki, przeciwwskazania, zalety, wady

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO)

Wkładki wewnątrzmaciczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Wkładki wewnątrzmaciczne Wskaźnik Pearla dla wkładek wewnątrzmacicznych wynosi około 0,8, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących tę metodę antykoncepcji jedynie 0,8 zachodzi w ciążę. W przypadku antykoncepcji hormonalnej, wskaźnik Pearla wynosi 0,1-1,25....

Pilates - czym jest, zalety, technika ćwiczeń, rodzaje ćwiczeń

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO)

Ćwiczenie pilates - klamra (WIDEO) Odtwórz wideo

Ćwiczenie pilates o nazwie „klamra" angażuje do pracy mięśnie pośladkowe i świetnie wpływa na ich formę, co jest ważne w czasie ciąży. Pozycja wyjściowa polega na tym, aby położyć się na jednym boku, układając głowę na wyprostowanej w łokciu ręce. Barki...