Trwa ładowanie...

Niewłaściwa dieta zwiększa ryzyko raka prostaty

Avatar placeholder
Katarzyna Głuszak 27.11.2018 15:42
Eliminując z diety produkty mleczne można zmniejszyć ryzyko raka prostaty
Eliminując z diety produkty mleczne można zmniejszyć ryzyko raka prostaty (123rf.com)

Nowotwór prostaty to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych wśród mężczyzn. Jest trudnym przeciwnikiem. Zauważono jednak, że nasz styl życia może mieć wpływ na rozwój choroby. Przede wszystkim można zmniejszyć ryzyko zachorowania, rezygnując z pewnych potraw.

1. Zła dieta powoduje raka prostaty

Brytyjscy badacze zauważyli, że jeśli w diecie dominują określone produkty, wówczas wzrasta ryzyko zachorowania na raka prostaty. Z uwagi na fakt, że jest to niezwykle często występujący nowotwór, tym bardziej warto podążyć za wytycznymi Prostate Cancer UK i zrezygnować ze składników diety, których spożycie może powodować większe prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu gruczołu krokowego.

Na czarnej liście znalazły się produkty mleczne: jogurty, mleko oraz sery.

Obecnie naukowcy pracują nad wyjaśnieniem tego mechanizmu. Nie jest pewne, czy jest on powodowany nadmiarem wapnia, czy innymi czynnikami.

Zobacz film: "Pomidory chronią przed rakiem prostaty"

To nie pierwsze tego typu badania. Od lat trwają spekulacje na temat wpływu produktów mlecznych na zdrowie mężczyzn. Już w 1997 r. Światowy Fundusz Badań nad Rakiem i Amerykański Instytut Badań nad Rakiem uznały produkty mleczne za prawdopodobny czynnik rozwoju raka prostaty. W 2000 r. w Harvard's Physicians 'Health Study opublikowano wyniki 11-letnich badań, podczas których przebadano 20 885 mężczyzn. Okazało się, że codzienne picie 2,5 szklanek mleka spowodowało wzrost ryzyka raka prostaty o 34 proc. w porównaniu do mężczyzn, którzy nie pili tak dużo mleka.

Mimo, że analizy wymagają pogłębienia, warto już teraz zrezygnować z podanych składników podczas komponowania codziennego menu.

Należy również dbać o prawidłową dietę celem zachowania właściwej masy ciała, ponieważ nadwaga także może sprzyjać rozwojowi raka prostaty.

Zobacz też: Prostata - charakterystyka, łagodny przerost, rak prostaty, badania, zapalenie prostaty

2. Czynniki ryzyka raka prostaty

Za czynniki wpływające na ryzyko zachorowania na raka prostaty uważa się także wiek i genetyczne obciążenia.

Ponadto stwierdzono zależność między pochodzeniem, a ryzykiem nowotworu gruczołu krokowego. Mężczyźni pochodzący z Afryki i Wysp Karaibskich byli w grupach najwyższego ryzyka, podczas gdy osoby z Azji miały najmniejsze ryzyko zachorowania.

Bardzo wyraźne i znaczące jest także dziedziczne występowanie tego nowotworu.

Ponadto, jeśli u kobiet z danej rodziny były przypadki raka piersi, u mężczyzn oznaczało to większe ryzyko raka prostaty.

Wysocy mężczyźni również chorują częściej. Także osoby, które w przeszłości cierpiały z powodu nowotworu nerek, pęcherza, tarczycy lub płuc są w grupie zwiększonego ryzyka.

Zobacz też: Prostata - wstydliwy problem mężczyzn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze