Rak trzustki objawił się nocą. Zignorowała charakterystyczny objaw
Barbara Green zmagała się z silnym swędzeniem skóry na całym ciele. Początkowo myślała, że wystarczy łagodzący krem, ale kiedy dziwny objaw nie zniknął, poszła do lekarza. Okazało się, że przyczyną był zaawansowany nowotwór.
1. To nie było zwykłe swędzenie skóry
Barbara Green prowadziły aktywny tryb życia. 79-latka codziennie spacerowała i praktykowała jogę. Nie miała poważniejszych problemów ze zdrowiem. Do czasu, kiedy zauważyła dziwny objaw.
Amerykanka obudziła się w środku nocy i poczuła silne swędzenie skóry, na całym ciele. Początkowo je zignororwała, pomyślała, że pomogą jej łagodzące kosmetyki, ale problem okazał się znacznie poważniejszy.
W rozmowie z "Today" przyznała, że swędzenie było tak silne, jakby na cały ciele miała ukąszenia owada. Kiedy po tygodniu nie ustąpiło, kobieta poszła do lekarza.
Okazało się, że 79-latka ma także inne objawy - jasne stolce i ciemniejszy mocz, które mogą wskazywać na raka trzustki.
To właśnie ten groźny nowotwór był przyczyną dziwnych dolegliwości, z którymi zmagała się kobieta. Co gorsze, w momencie diagnozy okazało się, że rak jest już w czwartym stadium.
2. Podstępny nowotwór
79-latka nie kwalifikowała się do operacji, a lekarze dawali jej niecały rok życia. Została jednak poddana chemioterapii, dzięki krórej guz znacznie się zmniejszył. Od diagnozy minęło już 15 miesięcy.
W przypadku raka trzustki problemem jest późna diagnoza. Wielu pacjentów nie ma wyraźnych objawów, dopóki choroba nie jest zaawansowana. Nowotwór wykrywany jest często w momencie, gdy są już przerzuty, a to znacząco wpływa na rokowania. Jeśli udaje się go wykryć wcześniej, to nierzadko przypadkiem, podczas rutynowego badania USG jamy brzusznej.
Uporczywe swędzenie, z którym zmagała się Barbara Green, często towarzyszy zażółceniu skóry lub oczu. Guz rozwijający się w głowie trzustki może utrudniać przepływ żółci do jelit, co prowadzi do żółtaczki.
Oprócz uporczywego swędzenia skóry rak trzustki może też dawać inne objawy:
- zmiana rytmu wypróżniania (towarzyszy zmianie wyglądu stolca),
- ból brzucha i pleców (może nasilać się podczas jedzenia lub leżenia i znikać podczas pochylania ciała do przodu),
- utrata apetytu i niezamierzona utrata masy ciała,
- nudności, wzdęcia i inne objawy niestrawności,
- dreszcze i uderzenia gorąca,
- depresja.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.