Trwa ładowanie...

Rak zabija najczęściej. Wygrywamy z chorobami serca, ale tylko w bogatych krajach

Avatar placeholder
04.09.2019 10:41
123RF W bogatych krajach najwięcej osób umiera z powodu nowotworów, w biedniejszych - na choroby serca i układu krążenia
123RF W bogatych krajach najwięcej osób umiera z powodu nowotworów, w biedniejszych - na choroby serca i układu krążenia

Nowotwory oraz choroby serca to współcześnie zabójcy największej ilości osób. Zauważono jednak różnice w przyczynach zgonów w zależności od zamożności kraju.

1. Najczęstszą przyczyną zgonów jest rak

W piśmie "Lancet" opublikowano badania dotyczące najczęstszych przyczyn zgonów. Analizowano sytuację w krajach stabilnych gospodarczo i statystycznie bogatszych na tle całego świata. Pod uwagę brano zgony przedwczesne, czyli w tzw. średnim wieku.

Zauważono, że już ponad 30 proc. Brytyjczyków zmaga się z nadciśnieniem tętniczym, z czego wielu nie ma świadomości choroby. Jednak to nie problemy sercowo-naczyniowe zabijają najczęściej. Obecnie najczęściej śmierć powoduje rak.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię
Zobacz film: "Urlop Tacierzyński: cechy idealnego fotelika samochodowego"

Dotyczy to jednak krajów zamożnych. W państwach, gdzie dochody nie są wysokie, statystycznie w tym samym średnim wieku większość osób umiera z powodu chorób serca albo udaru mózgu.

Zauważono zaskakującą zależność. W zamożnych krajach nowotwory występowały 2,5 raza częściej, niż w biedniejszych rejonach. Odwrotna była natomiast proporcja zgonów z powodu chorób serca i układu krążenia.

W analizach brano pod uwagę obywateli 21 krajów. Zespół badaczy z kanadyjskiego McMaster University analizował przez blisko 12 lat stan zdrowia 160 tys. osób. Średnia wieku badanych wynosiła 50 lat.

W czasie trwania analiz zmarło ponad 11 tys. osób. W krajach uboższych zgonów było 4 razy więcej niż w bardziej zamożnych rejonach. Wprawdzie ok. 2 tys. zgonów miało niejasne przyczyny i okoliczności, jednak pozostałe 9 tys. przypadków śmierci posłużyło analizom badawczym.

40 proc. osób w krajach niezamożnych straciło życie przez chore serce. W krajach bogatszych było to mniej niż 25 proc. Naukowcy wyjaśniają ten mechanizm lepszym dostępem do leków i placówek medycznych. Coraz więcej osób ma szansę przeżyć zawał serca. Jednak również coraz więcej pacjentów doświadcza przewlekłych chorób, a nawet kalectwa wskutek np. udarów, które nie zabiły, ale pozostawiły po sobie ślady.

Natomiast rak, mimo dostępu do nowych terapii, wciąż jest trudnym przeciwnikiem. W walce o życie często pieniądze nie mogą pomóc i dlatego w krajach zamożnych jest to wciąż dominująca przyczyna zgonów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze