Trwa ładowanie...

Ranking szpitali. Oto najlepsze placówki w Polsce w 2015 roku

 Ewa Rycerz
15.03.2017 23:20
Ranking szpitali. Oto najlepsze placówki w Polsce w 2015 roku
Ranking szpitali. Oto najlepsze placówki w Polsce w 2015 roku (Źródło: 123rf)

Pleszewskie Centrum Zdrowia zajęło pierwsze miejsce w tegorocznym "Rankingu Szpitali". Placówka zdobyła 917 na 1000 punktów. Na drugim miejscu "Złotej Setki" uplasował się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny z Białej Podlaskiej z 908 punktami, a na trzecim Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu z 902 punktami.

Leki, których nie wolno łączyć
Leki, których nie wolno łączyć [8 zdjęć]

Sezon przeziębień w pełni. Co druga osoba kicha, co trzecia – kaszle. Niektórzy zmagają się też z gorączką.

zobacz galerię

"Ranking Szpitali" publikowany jest co roku od dwunastu lat. Ma na celu wyłonienie najlepiej prosperujących szpitalnych placówek medycznych w Polsce. Dyrekcja placówki, która chce wziąć udział w zestawieniu, zgłasza się do rankingu poprzez specjalną stronę internetową. Po przesłaniu zgłoszenia otrzymuje ankietę, którą musi uzupełnić w oparciu o finanse, działania inwestycyjne, opiekę zdrowotną z mijającego roku i odesłać do Centrum Monitorowania Jakości Ochrony Zdrowia.

Pod uwagę brane są zagadnienia dotyczące m.in. infrastruktury szpitalnej, jakości opieki, inwestycji, komfortu pobytu pacjenta, certyfikatów. – Oceniane są nie tylko finanse szpitali, ale przede wszystkim to, co wpływa na zadowolenie pacjentów – skuteczność leczenia, jakość obsługi i komfort pobytu – informuje Marcin Malinowski, prowadzący projekt "Bezpieczny Szpital Przyszłości", którego elementem jest ranking.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

O co pytane są placówki? Między innymi, czy w szpitalu istnieje całodobowa możliwość wykonania RTG i USG, ile jest łóżek na oddziałach, czy istnieje i jak funkcjonuje tryb rozpatrywania skarg pacjentów. Dzięki szczegółowym odpowiedziom organizator może poznać czynniki, które faktycznie wpływają na poziom opieki zdrowotnej.

Oprócz "Złotej Setki" wyłoniono także najlepsze szpitale monospecjalistyczne (bez onkologicznych). Tutaj w czołówce znalazły się odpowiednio: Gdańskie Centrum Sercowo-Naczyniowe, Instytut Hematologii i Transfuzjologii z Warszawy oraz Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

Wśród szpitali niezabiegowych pierwszą trójkę reprezentują: Szpital Chorób Płuc im. Błogosławionego Ojca Rafała Chylińskiego w Łodzi, Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dr S. Jasińskiego w Zakopanem oraz Szpital Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego im. Św. Jadwigi.

Przeprowadzono także kategorię, która oceniała jakość opieki medycznej. W jej czołówce znalazły się: Szpital Miejski im. M. Kopernika w Olsztynie, Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki im. papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Oddzielnie utworzono także zestawienie najlepszych dziesięciu szpitali w każdym województwie.

Jakie wnioski płyną z oceny placówek? – Stopniowo poprawia się sytuacja finansowa szpitali. Na koniec ubiegłego roku dodatni wynik finansowy odnotowało 70 proc. szpitali, rok wcześniej było ich 65 proc. – mówi Michał Bedlicki z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

– Szczególnie interesujące są skuteczność i jakość leczenia – dodaje Marcin Malinowski z IDEA Trade. – Co ciekawe, w czołówce rankingu w kategorii „Jakość opieki medycznej” od lat są te same placówki. Widać też, że dyrektorzy szpitali bardzo stawiają na szkolenie personelu, inwestycje w nowoczesny sprzęt i zdobywanie certyfikatów jakości.

Organizatorzy rankingu to Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oraz firma doradcza IDEA Trade. Szczegółowy raport tutaj:

 

Pierwsza dziesiątka "Złotej Setki":

MiejsceNazwa placówkiUzyskane punkty
1.Szpital Pleszewskiego Centrum Medycznego w Pleszewie917.82
2.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej908.76
3.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Zamościu902.83
4.Szpital im. I. Mościckiego w Chorzowie899.69
5.Miedziowe Centrum Zdrowia S.A. w Lubinie898.38
6.Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy898.28
7.Szpital Miejski Zespolony w Olsztynie896.42
8.Szpital Specjalistyczny Pro-Familia s.j. w Rzeszowie892.12
9.Szpital Wielospecjalistyczny w Łodzi878.35
10.Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Uniwersytecki Szpitali Kliniczny im. N. Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi877.96

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze