Robbie Williams zatruł się rtęcią. Ostrzega fanów przed spożywaniem ryb
Robbie Williams przyznał, że jadł ryby i owoce morza dwa razy dziennie. To doprowadziło do wzrostu poziomu rtęci w jego organizmie i poważnego zatrucia. Teraz postanowił ostrzec fanów i skupić się jedynie na diecie roślinnej.
1. Robbie Williams - stan zdrowia
Robbie Williams opowiedział w wywiadzie radiowym o swoich nawykach żywieniowych. Przyznał, że od wielu lat stosował dietę wegetariańską i jadł tyle ryb, że zatruł się rtęcią.
"Jadłem ryby dwa razy dziennie. Lekarz powiedział, że tak poważnego zatrucia rtęcią jeszcze nie widział" - powiedział Williams.
Żartując na temat swojej dolegliwości, piosenkarz przyznał, co pomyślał, kiedy usłyszał diagnozę:
"Wygrałem! Nikt do tej pory nie był tak zatruty, jak ja! Zdobyłem nagrodę rtęci - powiedział. – Tak właśnie działa moje ego".
Piosenkarz powiedział, że zbadał się tylko dzięki swojej żonie, Aydie Field Williams, która zmusiła go do sprawdzenia poziomu rtęci. To dzięki niej muzyk wraca do zdrowia.
"Zbadałem rtęć na prośbę żony. - W każdym razie, dzięki Bogu, bo mogłem umrzeć z powodu zatrucia rtęcią i arszenikiem".
Po teście, który wykazał poważne zatrucie, Robbie Williams powiedział, że następnego dnia przeszedł całkowicie na dietę roślinną, by wyleczyć się z choroby, która uniemożliwiła mu ukończenie prac nad nowym materiałem. Zachęca do tego również swoich fanów, mówiąc, że wreszcie się czuje, jakby był na dobrej drodze do zdrowia.
"Teraz jestem weganinem, codziennie ćwiczę pilates i uprawiam jogę" – powiedział.
2. Zatrucie rtęcią - objawy
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała rtęć za jedną z 10. substancji najbardziej szkodliwych dla zdrowia człowieka. Objawy zatrucia rtęcią mogą dawać o sobie znać dopiero po pewnym czasie.
Osoba, która ma zbyt wysoki poziom tego związku we krwi może odczuwać stany depresyjne, lęk, rozdrażnienie, problemy z koncentracją i pamięcią. Fizycznymi oznakami zatrucia jest osłabienie mięśni, zmiany widzenia oraz problemy z mową lub słuchem.
Do zatrucia rtęcią dochodzi podczas regularnego spożywania ryb i owoców morza. Obecna w nich metylortęć wchłaniana jest przez układ pokarmowy w 95 proc. Najwięcej tego związku zawierają drapieżne ryby takie jak: szczupak, rekin, tuńczyk czy miecznik. Te ryby powinno spożywać się raz w tygodniu (ok. 100 g).
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.