Rośnie liczba zachorowań na grypę
Ponad 120 tys. osób zachorowało na grypę w ciągu jednego tygodnia. - To bardzo dużo, a szczyt dopiero przed nami – mówi Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Lublinie. - Jeśli liczba zachorowań będzie rosła w takim tempie, przewiduję, że ten sezon zakończymy z liczbą 5 mln pacjentów – dodaje.
1. Dlaczego się nie szczepimy?
Choć liczba zachorowań na grypę rośnie, odsetek pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę przeciw tej chorobie – ani drgnie. Według najnowszego sondażu CBOS, w całym kraju zaszczepiło się jedynie 6 proc. ankietowanych. 29 proc. z respondentów uważa, że szczepionki są nieskuteczne, 28 proc. twierdzi, że nie zachoruje, a 20 proc. nie szczepi się z obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi.
Przeczytaj koniecznie
- Kupiłeś już prezenty? Poznaj najbardziej trendy zabawki tego roku
- Poznaj proste sposoby na te najczęstsze dolegliwości
- Poważne zagrożenie dla dziecka, które czyha zimą w każdym domu
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
- Znana blogerka opowiada o przełomie w swoim życiu. Dowiedz się, co go spowodowało
- Te dane nie odzwierciedlają prawdziwego stanu wyszczepialności. W ubiegłym roku szczepionkę przeciw wirusom grypy przyjęło w skali kraju jedynie 3,4 proc. osób – informuje Irmina Nikiel. Zaznacza jednocześnie, że to właśnie szczepienie jest jedynym skutecznym środkiem, który zapobiega zachorowaniom.
Kto najczęściej decyduje się na szczepienia? Są to osoby powyżej 65. roku życia lub pacjenci z grup ryzyka, z obniżoną odpornością organizmu. Dla takich pacjentów przewidziano bezpłatny program szczepień. W innych przypadkach szczepionki przeciw grypie są płatne. Ich koszt to ok. 30 zł, w zależności od apteki.
- Szczepionki antygrypowe co roku zmieniają skład. W sezonie 2016/2017 głównymi komponentami produktu są 3 wirusy. Mowa o wirusie A Kalifornia, który przypomina wirus AH1N1, wirusie A Hongkong H3N2 oraz wirusie B Brisbane – wylicza Nikiel. - To właśnie na te rodzaje wirusów najczęściej chorowali pacjenci w roku ubiegłym. Wiemy to na podstawie badań epidemiologicznych.
2. Rośnie liczba chorych
Polacy w zdecydowanej większości nie decydują się na zakup szczepionki. Dlaczego? - Tutaj do głosu dochodzą ruchy antyszczepionkowe. W mojej opinii jest to ogromna nieodpowiedzialność i lekceważenie powagi choroby – mówi Irmina Nikiel.
Tylko pomiędzy 8 a 15 grudnia 2016 roku w skali kraju zanotowano dokładnie 121 618 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie w roku ubiegłym było to ok. 96 tys. przypadków. Dziennie na grypę zapada średnio 40 osób na każde 100 tys. mieszkańców.
Wirus grypy doskonale czuje się w temperaturach oscylujących wokół 0 stopni Celsjusza i sporej wilgoci. W takich warunkach może przetrwać nawet 30 dni lub dłużej.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.