Trwa ładowanie...

Rośnie liczba zachorowań na grypę

 Ewa Rycerz
22.12.2016 14:17
Grypa jest niezwykle zakaźną chorobą.
Grypa jest niezwykle zakaźną chorobą. (123RF)

Ponad 120 tys. osób zachorowało na grypę w ciągu jednego tygodnia. - To bardzo dużo, a szczyt dopiero przed nami – mówi Irmina Nikiel, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego w Lublinie. - Jeśli liczba zachorowań będzie rosła w takim tempie, przewiduję, że ten sezon zakończymy z liczbą 5 mln pacjentów – dodaje.

1. Dlaczego się nie szczepimy?

Choć liczba zachorowań na grypę rośnie, odsetek pacjentów, którzy przyjęli szczepionkę przeciw tej chorobie – ani drgnie. Według najnowszego sondażu CBOS, w całym kraju zaszczepiło się jedynie 6 proc. ankietowanych. 29 proc. z respondentów uważa, że szczepionki są nieskuteczne, 28 proc. twierdzi, że nie zachoruje, a 20 proc. nie szczepi się z obawy przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi.

Przeczytaj koniecznie

 - Te dane nie odzwierciedlają prawdziwego stanu wyszczepialności. W ubiegłym roku szczepionkę przeciw wirusom grypy przyjęło w skali kraju jedynie 3,4 proc. osób – informuje Irmina Nikiel. Zaznacza jednocześnie, że to właśnie szczepienie jest jedynym skutecznym środkiem, który zapobiega zachorowaniom.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Kto najczęściej decyduje się na szczepienia? Są to osoby powyżej 65. roku życia lub pacjenci z grup ryzyka, z obniżoną odpornością organizmu. Dla takich pacjentów przewidziano bezpłatny program szczepień. W innych przypadkach szczepionki przeciw grypie są płatne. Ich koszt to ok. 30 zł, w zależności od apteki.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię
  • Szczepionki antygrypowe co roku zmieniają skład. W sezonie 2016/2017 głównymi komponentami produktu są 3 wirusy. Mowa o wirusie A Kalifornia, który przypomina wirus AH1N1, wirusie A Hongkong H3N2 oraz wirusie B Brisbane – wylicza Nikiel. - To właśnie na te rodzaje wirusów najczęściej chorowali pacjenci w roku ubiegłym. Wiemy to na podstawie badań epidemiologicznych.

2. Rośnie liczba chorych

Polacy w zdecydowanej większości nie decydują się na zakup szczepionki. Dlaczego? - Tutaj do głosu dochodzą ruchy antyszczepionkowe. W mojej opinii jest to ogromna nieodpowiedzialność i lekceważenie powagi choroby – mówi Irmina Nikiel.

Tylko pomiędzy 8 a 15 grudnia 2016 roku w skali kraju zanotowano dokładnie 121 618 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. W analogicznym okresie w roku ubiegłym było to ok. 96 tys. przypadków. Dziennie na grypę zapada średnio 40 osób na każde 100 tys. mieszkańców.

Wirus grypy doskonale czuje się w temperaturach oscylujących wokół 0 stopni Celsjusza i sporej wilgoci. W takich warunkach może przetrwać nawet 30 dni lub dłużej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze