Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Bocheńska

Ruch - wpływ na zdrowie, jaki rodzaj ruchu wybrać

Avatar placeholder
02.09.2021 15:52
Ruch ma pozytywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia.
Ruch ma pozytywny wpływ na samopoczucie i stan zdrowia. (adobestock)

Ruch, sport, aktywność fizyczna – nazwij to jak chcesz. Ważny jest wspólny mianownik – zdrowie. Kiedy ćwiczymy, nie tylko spalamy kalorie i stajemy się szczuplejsi, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję, pomagamy naszemu sercu, wzmacniamy odporność organizmu, świetnie rozładowujemy stres. A zatem... do dzieła!

spis treści

1. Jak ruch wpływa na nasze ciało?

Niewątpliwie największe znaczenie dla zdrowia mają zajęcia sportowe, ponieważ wpływają na psychikę człowieka, poprawiają kondycję i ulepszają samopoczucie. W licznych badaniach stwierdzono, iż ruch ma ogromne znaczenie w zwalczaniu otyłości i nadwagi.

Badania dowodzą, że aktywność fizyczna ma większe znaczenie niż stosowanie jakiejkolwiek diety odchudzającej. Odpowiednie proste ćwiczenia prowadzą często do spadku masy ciała i spalania tkanki tłuszczowej.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Generalnie rzecz ujmując, sama dieta nie wystarczy. Liczą się jeszcze ćwiczenia, bieganie i duża motywacja. Warto wiedzieć, że 20-minutowy bieg powoduje utratę ok. 180 kcal, co w przeliczeniu równa się wartości energetycznej jednej szklanki pełnego mleka. Zwiększone spalanie kalorii podczas wysiłku fizycznego jest skutkiem lepszej przemiany materii.

Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby:

  • chroni przed osteoporozą,
  • zwiększa ilość pojemności kostnej,
  • sprzyja obniżeniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi,
  • polepsza przemianę materii,
  • redukuje depresję i niepokój,
  • polepsza kondycję psychiczną,
  • buduje poczucie wartości,
  • poprawia kondycję fizyczną,
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i cukrzycę typu 2,
  • redukuje cellulit i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się tkanki tłuszczowej.

Każda aktywność fizyczna jest lekiem na wiele dolegliwości, stanowi terapię antystresową i jest najlepszym sposobem na lepsze samopoczucie. Trzeba dopasować aktywność fizyczną do swoich możliwości finansowych, wieku, zdrowia, i przede wszystkim zdecydować się na coś, co lubimy. Niektórzy wybierają wspólny aerobik wodny, inni wolą samotnie biegać w parku. Jedno jest pewne: dla każdego znajdzie się coś miłego.

1.1. Wpływ ruchu na kręgosłup

Ruch jest naturalną czynnością niezbędną do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wszystkie elementy układu są ze sobą powiązane i stanowią podstawę do ruszania się. Do prawidłowego rozwoju mięśni konieczny jest dobry stan kości oraz prawidłowa budowa stawów.

Szkielet jest najważniejszym elementem układu ruchu. Ruch wywołuje reakcję innych części układu kostno-mięśniowego. Aby zachować zdrowie, niezwykle ważne jest, żeby wszystkie elementy układu mięśniowo-szkieletowego były w jak najlepszej kondycji i miały siłę pracować bez przeszkód.

Obecny tryb życia, ilość godzin spędzanych w pozycji siedzącej przed komputerem, przed telewizorem czy w samochodzie z pewnością nie służą rozwojowi mięśni, dobrej kondycji i zdrowym stawom. Aby zapobiec chorobom cywilizacyjnym, takim jak osteoporoza, bóle kręgosłupa, warto zacząć się ruszać, zanim będzie już za późno.

Ruch jest najlepszym sposobem na stres i problemy osobiste. Aktywność fizyczna powoduje wzrost hormonów szczęścia, więc polepsza samopoczucie i codzienny nastrój.

Jaki sport wybrać?
Jaki sport wybrać?

Motywacje do rozpoczęcia uprawiania ćwiczeń fizycznych są różne. Jedni z nas chcą w ten sposób pracować

zobacz galerię

2. Jaki rodzaj ruchu wybrać?

Spacer jest bezpieczny i naturalny, mogą go uprawiać wszyscy niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Spacerowiczów nie ogranicza też pogoda. Jesienią wystarczy tylko założyć płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i można ruszać na szlak.

A plusów takich wędrówek jest wiele: dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego i naczyniowo-sercowego. Chodząc, spalamy w godzinę 200 kalorii, jeśli trochę przyspieszymy – nawet 300.

Nordic walking jest łatwy i bezpieczny dla każdego. Specjalne kije zmniejszają nacisk na biodra i kolana. Dzięki nim podczas spaceru pracuje też więcej grup mięśni, a zatem spalamy więcej kalorii – około 400 w godzinę.

Bieganie kosztuje tyle, co nic. Wystarczą dresy, wygodne buty i można ruszać. Najlepiej biegać po śniadaniu (bo na czczo nie jest zdrowo) i w godzinach przedpołudniowych.

Nie trzeba się też wcale za bardzo śpieszyć. Może to tylko zaszkodzić. Lepiej biegać wolniej, ale dłużej. Jeśli wytrwamy godzinę, spalimy 400 kalorii.

Aerobik to wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki. Wzmacnia mięśnie, polepsza wydolność sercowo-naczyniową, poprawia kondycję. Taki ruch pozwala zachować ładną sylwetkę lub do niej powrócić, jeśli zagubiła się gdzieś przy biurku z komputerem. Ćwicząc w ten sposób, pozbywamy się 550 kalorii.

Rolki - wystarczy podać liczby: 100 zł za sprzęt i 300 do 800 spalonych kalorii. Przekonani? Alejek asfaltowych w parku i na osiedlach nie brakuje, jest też coraz więcej specjalnych placów, gdzie można pojeździć. Wystarczy tylko chcieć.

Rower - przejażdżki najlepiej urządzać sobie poza miastem, gdzie jest cisza i świeże powietrze. Jazda na rowerze świetnie wysmukla uda i łydki, zapobiega też powstawaniu żylaków. Taki miły ruch pozwala pozbyć się od 300 do 600 kalorii na godzinę.

Pływanie - nie tylko schłodzi rozgrzane do czerwoności ciało, ale pozwoli spalić nawet 600 kalorii. Poza tym pomoże walczyć z bólem kręgosłupa, odpręży i zrelaksuje.

Piłka nożna i tenis ziemny - wszyscy, którzy lubią emocje i rywalizację mogą wybrać sport zespołowy albo przynajmniej taki, gdzie mamy jednego przeciwnika. Piłka nożna i tenis poprawiają kondycję i wytrzymałość, wzmacniają mięśnie i świetnie działają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Grając, możemy spalić od 450 do 600 kalorii.

Taniec - jest doskonałą rozrywką, która poprawia samopoczucie i pomaga spalać tłuszcz. Kształtuje też sylwetkę i poprawia wytrzymałość. Godzina tańca towarzyskiego to 180-400 kalorii mniej, a tańcząc salsę, tracimy 400 kalorii.

Ruch to zdrowie, nie możesz go więc ciagle odkładać na później, zasłaniając się brakiem czasu. Zgrabne uda, umięśniony brzuszek, zdrowe serce, świetne samopoczucie i dużo dobrej zabawy – to wszystko da ci ruch.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze